بهترین موقع برای استفاده از چای سبز و دمنوش های گیاهی

چای و یک دنیا سلامتی

 

چای سبزو سایر دمنوش های گیاهی، همگی برای بدن فواید بسیار زیادی دارند. مصرف این دمنوش های گیاهی به شما کمک می کند تا سبک زندگی خود را به سمت آرامش و سلامت ببرید. بنابراین باید از دمنوش ها و چای های گیاهی به صحیح ترین حالت ممکن استفاده کنید تا بدنتان از فواید و خواص آنها بهره مند شود. به همین منظور باید بدانید بهترین زمان استفاده از این دمنوش ها چه زمانی است و طرز صحیح استفاده از آن را بدانید. حالا قصد داریم در ادامه این بخش شما را با بهترین زمان مصرف دمنوش های گیاهی آشنا کنیم تا بتوانید با استفاده از این اطلاعات، به بهترین شکل ممکن از فواید و خواص چای و دمنوش های گیاهی بهره مند شوید. برای خرید چای سبز گیلان کشت به بخش محصولات سایت گیلان کشت مراجعه کنید.

 

دمنوش ها چه فوایدی برای بدن دارند؟

بسیاری از افراد شاید چای سبز، گل گاو زبان، چای سرخ و… را جزو دمنوش های گیاهی بدانند. اما در واقع خوب است تا بدانید هزاران نوع گیاهان دارویی وجود دارد که هر کدام از آنها برای بدن ما فواید بسیار زیادی دارند. ریشه، برگ، ساقه و حتی دانه های این گیاهان دارویی برای بدن ما فواید بسیار زیادی دارد. اما بهتر است تا این دمنوش ها در زمان مناسب استفاده شوند تا بدن بتواند از خواص آنها بهره مند شود.

هر یک از دمنوش های گیاهی مزایای مخصوص به خود را دارند. اما یک سری مزایا نیز بین تمام این دمنوش ها مشترک است که شما می توانید با استفاده از آنها بدن خود را از این خواص بهره مند سازید. کمک به آرامش اعصاب وجه مشترک بین تمام دمنوش های گیاهی است. گیاهان دارویی خواص فوق العاده زیادی برای بدن دارند که آرامش بخشی تنها یکی از خواص مهم آنها است. دمنوش های گیاهی از جمله چای سبز به آرامش و تقویت اعصاب کمک زیادی می کنند.

از دیگر خواص و فواید این دمنوش های گیاهی برای بدن کمک به تنظیم متابولیسم و سوخت و ساز بدن است. بسیاری از دمنوش های گیاهی، باعث تبدیل شدن گلوکز و چربی به سوخت مورد نیاز بدن می شوند. در نتیجه متابولیسم بدن تنظیم می شود و بسیاری از بیماری ها و مشکلاتی که به دنبال تجمع چربی و بی تحرکی برای بدن به وجود می آیند را از بین می برد.

دمنوش های گیاهی حاوی بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی مورد نیاز بدن هستند. بنابراین با استفاده از آنها بدن از بسیاری از ویتامین ها و مواد معدنی بهره مند می شود و بسیاری از نیازهای بدن به مواد مغذی و ویتامین ها تامین می شود. خوب است تا بدانید اکثر دمنوش های گیاهی بالاترین درصد ویتامین ها و مواد مغذی را به بدن می رسانند. اما متاسفانه بعضی از افراد به مصرف این داروهای گیاهی اهمیتی نمی دهند. استفاده از تمامی دمنوش های گیاهی باعث ترشح هورمون های شادی آور در بدن می شوند. همچنین استرس و اضطراب را از انسان دور می کنند و در نهایت باعث حفظ سلامت بدن می شوند.

 

داروهای گیاهی را به صورت دمنوش استفاده کنیم یا جوشانده؟

اکثر کسانی که می خواهند چای سبز یا سایر داروهای گیاهی را استفاده کنند، این سوال برایشان مطرح می شود که آنها را به صورت جوشانده استفاده کنیم یا دمنوش؟ خوب است تا به خاطر داشته باشید که دمنوش و جوشانده دو طرز تهیه متفاوتی هستند. بسیاری از داروهای گیاهی در صورتی که جوشانده شوند، خواص خود را از دست می دهند. علاوه بر آن طعم و مزه بدی می گیرند و شاید تحمل طعم آنها برای افراد کمی سخت باشد.

آیا میدانید معنی جوشانده چیست؟ برای تهیه جوشانده از ساقه، ریشه، برگ و دانه داروهای گیاهی استفاده می شود. این محتویات داخل آب جوشانده می شوند تا عصاره آنها بیرون بیاید. اما دمنوش های گیاهی به این روش تهیه نمی شوند. بلکه برگ، دانه یا ساقه گیاه داخل آب جوش ریخته می شود و با بخار آب دم می کشد. اما حتما باید بدانید که چه داروهای گیاهی باید به صورت دمنوش و چه داروهای گیاهی به صورت جوشانده استفاده شوند. به عنوان مثال در صورتی که چای سبز به صورت جوشانده تهیه شود، خواص خود را از دست می دهد. اما در مورد گیاه یونجه این چنین نیست. حتی اگر شما جوشانده و عرق یونجه را استفاده کنید، از خواص بیشتری نیز بهره مند می شوید.

 

 

بهترین زمان استفاده از دمنوش های گیاهی

 

بهترین زمان برای مصرف دمنوش های گیاهی و چای سبز چه زمانی است؟

در بخش ابتدایی به این موضوع اشاره کردیم که باید چای سبز و سایر دمنوش های گیاهی را در زمان مناسب استفاده کنید تا به خوبی جذب بدن شوند. اما آیا میدانید بهترین زمان برای استفاده از دمنوش ها و چای های گیاهی چه زمانی است؟ به طور کلی شما باید به ترکیباتی که در دمنوش ها وجود دارد توجه داشته باشید. به طور مثال دمنوش هایی که دارای خاصیت تسکین دهندگی و آرام بخشی هستند، باید در ساعاتی نظیر آخر شب ها و قبل از خواب استفاده شوند. زیرا باعث آرامش و آسودگی در خواب می شوند. به طور مثال دمنوش اسطوخودوس بهترین دمنوش برای آرامش قبل از خواب است. بنابراین شما می توانید آن را قبل از خواب استفاده کنید.

یا به عنوان مثال چای سبز باعث افزایش سطح انرژی بدن می شود. بنابراین می توانید این چای گیاهی را در ساعات اولیه روز میل کنید تا انرژی شما برای انجام فعالیت های روزانه تامین شود. در صورتی که از دمنوشی برای از بین رفتن درد و ناراحتی استفاده می کنید، بهتر است آن را با معده پر یا معده نیمه خالی استفاده کنید تا باعث بروز مشکلات گوارشی نشود. بنابراین باید از دمنوش ها و چای های گیاهی به گونه ای استفاده کنید که خواص و مزایای لازم را برای بدن شما داشته باشند.

در صورتی که سرما خورده اید، کرونا دارید و یا هر بیماری و مشکل این چنینی دیگر دارید، باید دمنوش های گیاهی را روزانه چند مرتبه استفاده کنید تا بدنتان از خواص این دمنوش ها بهره مند شود. بعضی از دمنوش ها مقوی معده و دستگاه گوارش هستند. به همین منظور بهترین زمان برای استفاده از آنها قبل یا بعد از غذا است.

 

نکات طلایی در مورد استفاده از دمنوش های گیاهی

در این بخش به طور کامل در خصوص خواص دمنوش ها و بهترین زمان استفاده از آنها خصوصا چای سبز، اطلاعاتی در اختیار شما قرار دادیم. اما خوب است تا یک سری نکات مهم در خصوص استفاده از انواع دمنوش های گیاهی را بدانید. زیرا رعایت این موارد به شما کمک می کند تا با استفاده از این دمنوش ها به بدن خود منفعت برسانید

 

⦁ هیچ گاه در مصرف دمنوش های گیاهی زیاده روی نکنید. حتما جوانب احتیاط را در نظر بگیرید و به هیچ عنوان از دمنوش های گیاهی به مقدار زیاد استفاده نکنید. زیرا م