10 تولید کننده بزرگ برنج در جهان

برنج یکی از سه محصول مهم در بین مواد غذایی اصلی در سبد غذایی مردم در سراسر دنیا می باشد. دو محصول دیگر، ذرت و گندم می باشد. به طور کلی برنج در دنیا دو نوع دارد. برنج جاپونیکا که در کشور های چین و آسیای شرقی کشت می شود و نوع دوم، برنج ایندیکا نام دارد که در کشور هند رشد می یابد. امروزه در بسیاری از نقاط دنیا برنج کشت داده می شود اما همان طور که پیداست، قاره ی آسیا بزرگترین تولید کننده برنج و پیش رو در کشت برنج در تمام جهان می باشد.

در دیگر کشور های جهان مانند جنوب آفریقا، برنح یک غذای اصلی به شمار می رود و سالانه مصرف برنج در این کشورها افزایش می باید. مردم ساکن در کشورهایی مانند نیجریه و تانزانیا، برنج را جایگزین محصولاتی دیگر همانند سیب زمینی کرده اند. از دیگر مناطق مهم در کشت برنج و مصرف برنج می توان آمریکای جنوبی را نام برد. در طول بیست سال گذشته، مصرف برنج در این کشور ها 40 درصد افزایش یافته است. با این حساب انتظار می رود تقاضا برای برنج تا سال 2035 همچنان رو به افزایش باشد. اهمیت کشت و پرورش برنج، با کیفیت بالا و قیمت بهتر، از موضوعات مهم در حوزه ی کشاورزی در جهان می باشد. اما در ادامه این مطلب از گیلان کشت به معرفی 10 کشور تولید کننده برنج در دنیا می پردازیم.

 

10 تولید کننده برنج در جهان

 

 

بزرگترین تولید کننده برنج کدام کشور است؟

10 کشور برتر در تولید برنج در جهان به ترتیب، هند ، چین ، اندونزی ، بنگلادش ، ویتنام ، میانمار ، تایلند ، فیلیپین ، برزیل و پاکستان هستند. این کشورها علاوه بر اینکه بزرگترین تولید کننده برنج به شمار می روند، در بین بیشترین مصرف کنندگان برنج جهان نیز قرار دارند. حدود 90٪ از برنج جهان توسط همین کشور ها مصرف می شود. هر دو رقم تولید برنج و مصرف برنج در دو دهه اخیر رو به افزایش بوده است و کارشناسان معتقدند که در سالهای آینده کاهش چندانی در این ارقام وجود نخواهد داشت. همانطور که پیداست، دو کشور هند و چین رتبه ی اول را در تولید برنج در دنیا دارند.

 

1- هند اولین تولید کننده برنج در دنیا

شرکت بنگال غربی، شرکت اوتار پرداش و شرکت پنجاب از بزرگترین پرورش دهندگان و تولید کنندگان برنج در کشور هند می باشد. در زیر به بررسی اجمالی سه شرکت از بزرگترین تولید کنندگان برنج در کشور هند می پردازیم.

1. بنگال غربی West Bengal
بنگال غربی، یکی از بزرگترین کارخانه های تولید کننده برنج در هند است. تقریبا نیمی از اراضی قابل کشت منطقه ی بنگال، زیر کشت برنج قرار دارد. در سال 2016 ، این شرکت حدود 15/75 میلیون تن برنج تولید نموده است.

2. اوتار پرادش Uttar Pradesh
اوتار پرادش دومین کارخانه ی بزرگ تولید کننده برنج در کشور هند می باشد. تقریباً 5.86 میلیون هکتار از اراضی را زیر کشت برنج قرار داده است و سالانه حدود 12.5 میلیون تن برنج تولید می کند.

3. پنجاب Punjab
سومین کارخانه ی بزرگ تولید کننده برنج در کشور هند، پنجاب است که در طی سالهای 2015 تا 2016 حدود 11.82 میلیون تن برنج تولید کرده است. مساحتی که در آن برنج کشت می شود ، بیش از 2.97 میلیون هکتار می باشد.

 

بزرگترین تولید کننده برنج کدام کشور است

 

2- چین دومین تولید کننده برنج در دنیا

کشور چین در کشت و تولید برنج در دنیا رتبه ی دوم را دارد. این کشور بیش از سی سال است که با شرکت موسسه ی تحقیقاتی و بین المللی برنج همکاری دارد و طی 12 پروژه ی بزرگ، اقدام به تولید بیش از 49 گونه برنج، با کیفیت بالا نموده است. چین با همکاری موسسه ی یاد شده در هر هکتار، بیش از 12 تن برنج تولید می کند. قابل ذکر است که این کشور در سال 2014 با تولید 207 میلیون تن برنج، رتبه ی اول تولید برنج در جهان را به خود اختصاص داد و بزرگترین تولید کننده برنج در دنیا شد.

به عنوان مثال، شرکت بجینگ شیپولر (Beijing Shipuller) یکی دیگر از مهم ترین تولید کنندگان و فروشندگان برنج در کشور چین می باشد. این کشور بزرگ و تولید کننده برنج، با استفاده از پیشرفته ترین ابزار ها و ماشین آلان صنعتی، و با استفاده از علم روز دنیا، بازده ی زمین های زیر کشت خود را افزایش داده و از این رو یکی از پیش رو ترین کشور ها در حوزه ی کشاورزی و کشت برنج در دنیا می باشد. اما تولید برنج در دیگر کشور ها نیز بسیار قابل توجه می باشد. عمده ی این کشور ها در قاره ی آسیا قرار دارند.

دیگر کشور ها مانند اندونزی با تولید ۷۷ میلیون تن برنج در سال، کشور بنگلادش با تولید ۵۳ میلیون تن برنج، کشور ویتنام با تولید ۴۴ میلیون تن برنج، کشور میانمار با تولید ۲۵٫۶ میلیون تن برنج، کشور تایلند با تولید ۲۵٫۲ میلیون تن برنج، کشور فیلیپین با تولید ۱۸ میلیون تن برنج ، کشور برزیل با تولید ۱۰٫۶ میلیون تن برنج و کشور پاکستان با تولید ۱۰٫۴ میلیون تن برنج در سال، به ترتیب در رتبه های سوم تا دهم تولید و کشت برنج در دنیا قرار دارند و از دیگر کشورهای تولید کننده برنج می باشند.

بیش از 90٪ از مناطق برنج در چین آبیاری می شود که فقط مناطق نسبتاً کمی در شرایط دیم کشت می شوند. چین بزرگترین تولیدکننده برتر برنج جهان است – حدود 193 میلیون تن (FAO 2008) که تقریباً 35٪ از کل تولید برنج جهان را تشکیل می دهد. چین رهبر جهانی در تولید برنج ترکیبی است. در اواخر دهه 1970 ، چین اولین کشوری بود که موفق به تولید برنج ترکیبی برای کشاورزی با آب و هوای معتدل شد. برنج ترکیبی 15-20 درصد بیشتر از برنج معمولی به فروش رسید.

آمار برنج برای چین در سال 2009:
مساحت کل برداشت شده برنج : 29،493،000 هکتار
تولید برنج: 195،714،000 تن متریک
مصرف برنج آسیاب شده: 134.500،000 تن
صادرات برنج: 1300،000 تن

اندونزی : سومین تولید کننده برتر برنج

میزان مصرف برنج اندونزی در سال 2010 بیش از 139 کیلوگرم سرانه در سال و جزء بالاترین در جهان بوده است. جمهوری اسلامی ایران تخمین می زند که اندونزی در 25 سال آینده به 38 درصد برنج جهان را تامین می کند. ، به این معنی که برای پر کردن شکاف باید عملکرد متوسط 4.6 تن در هکتار به بیش از 6 تن در هکتار برسد.
آمار برنج برای اندونزی در سال 2009:
مساحت کل برداشت شده برنج در اندونزی 12،883،600 هکتار
تولید برنج در اندونزی: 64،398.900 تن
مصرف برنج آسیاب شده: 38.900،000 تن
صادرات برنج: داده صادراتی موجود نیست

بنگلادش : چهارمین تولید کننده برتر برنج

در مقایسه با سایر کشورهایی که برنج یکی از اصلی ترین کشت آنها محسوب می شود ، بنگلادش سرانه مصرف بیشتری از برنج را نشان می دهد و گفته می شود که دو سوم جمعیت این کشور از برنج برای غذای مصرفی خود استفاده می کنند، برنج بیشتر توسط كشاورزان خرده كاشت و پرورش می یابد ، كه در صورت وجود مازاد مقداری از آن را می فروشند ، اما بیشتر آن را برای مصرف خانواده خود استفاده می كنند.
آمار برنج برای بنگلادش در سال 2009:
مساحت کل برداشت شده برنج : 113،000،000 هکتار
تولید برنج خام: 47،700،000 تن
مصرف سالانه برنج سرانه: 160 کیلوگرم

ویتنام : پنجمین تولید کننده برتر برنج

از سال 2010 ، ویتنام پنجمین تولید کننده برتر برنج در جهان و دومین صادر کننده بزرگ برنج است. ویتنام در درجه اول اقتصاد کشاورزی، مبتنی بر برنج را دارد. برنج در 82 درصد از اراضی زراعی کشت می شود و 80 درصد کربوهیدرات و 40 درصد پروتئین مصرف متوسط ویتنامی ها را تأمین می کند. بیشتر برنج های تولید شده در ویتنام به ترتیب در دو منطقه غنی از شمال و جنوب – رودخانه سرخ و مکونگ است. حدود 52 درصد برنج ویتنام در رودخانه مکونگ و 18 درصد دیگر در رودخانه دلتا تولید می شود.
آمار برنج ویتنام در سال 2010:
مساحت کل برداشت شده برنج : 7،414،300 هکتار
کل تولید برنج: 38،725،100 تن
صادرات برنج: 6،67