اسفناج قلیه یک غذای شبیه به آش است که در گیلان طبخ میشود. این غذا در استان های دیگر به نام های دیگر با اندکی تغییر طبخ میشود. پیشنهاد میکنیم یکبار هم که شده این غذا را با انواع برنج ایرانی مثل برنج هاشمی و برنج صدری میل بفرمایید. همچنین می توانید از برنج دودی استفاده کنید. برای خرید برنج درجه یک به فروشگاه اینترنتی گیلان کشت مراجعه کنید.

مواد لازم :

اسفناج۸۰۰ گرم
شوید و گشنیز۱۰۰ گرم
پیاز کوچک۱ عدد
سیر داغ (سرخ شده)۱ قاشق و نیم
نعناع خشک۱ قاشق
لوبیا سفید۱ پیمانه
گوشت گوسفند۳۰۰ گرم
آب نارنج۱ پیمانه 
آرد برنج۱ قاشق غذاخوری
نمک و فلفل و زردچوبهبه میزان لازم

طرز تهیه :

جهت تهیه این غذا ابتدا اسفناج را در قطعات درشت بریده و نیم پز میکنیم . سپس شوید و گشنیز و پیاز را ساطوری کرده کنار می گذاریم. در مرحله بعد گوشت را خورشتی خورد کنید و با لوبیا سفید و زردچوبه و نمک روی حرارت میگذاریم و وقتی که گوشت نیم پز شد، سبزی های له شده و ساطوری را به آن اضافه می کنیم و می گذاریم خوب بپزد. نعناع خشک را در روغن تفت می دهیم و در خورشت قلیه اسفناج می ریزیم و هم می زنیم تا خوب مخلوط شود فلفل و آرد را در آب نارنج و کمی آب سرد حل می کنیم و کم کم با فاصله به قابلمه اضافه می کنیم که گلوله نشود و خورشت را به غلظت دلخواه برساند و پس از آن باید مدت کوتاهی هم زده شود تا آماده شود. در پایان سیر داغ را هم اضافه کرده یا پس از کشیدن در ظرف؛ قلیه اسفناج را با سیر داغ تزیین و میل میکنیم.

 

کلام اخر

برای تهیه این غذای ایرانی  آرد برنج یکی از مواردی است که تهیه این غذا وجود دارد. برای خرید برنج جهت تهیه ی آرد به فروشگاه اینترنی گیلان کشت مراجعه کنید.