چغرتمه یک خورشت اصیل شمالی که طعم بسیار خوشمزه و تقریبا شیرینی دارد . این خورشت خوشمزه با برنج محلی طعم بسیار عالی دارد .

پیشنهاد میکنیم یکبار هم که شده این غذا را با انواع برنج ایرانی مثل برنج هاشمی و برنج صدری میل بفرمایید. همچنین می توانید از برنج دودی استفاده کنید. برای خرید برنج درجه ی یک به فروشگاه اینترنتی گیلان کشت مراجعه کنید.

 

مواد لازم جهت تهیه خورشت چغرتمه:

مرغ متوسط ۱ عدد
تخم مرغ ۴ عدد
پیاز ۲ عدد 
زعفران دم کرده۲ قاشق غذاخوری
 نمک، فلفل، زردچوبه به میزان لازم
پودر دارچین و چوب دارچین به میزان لازم
آب لیمو یا آب نارنج به میزان لازم

طرز تهیه خورشت چغرتمه :

 جهت تهیه خورشت چغرتمه ابتدا مرغ را تمیز کنید و بعد از چند تکه کردن، آن را با کمی آب،  زردچوبه، فلفل و نمک  و ترجیحا تکه ای دارچین بپزید.

پیاز را متوسط خورد کنید و در تابه سرخ نمایید . زمانی که رنگ پیاز ها کمی تغییر کرد زرچوبه و پودر دارچین را اضافه و تفت میدهیم. بعد از حدود ۱ رب تخم مرغ ها را که از قبل با چنگال خوب مخلوط کردیم را به پیاز داغ اضافه میکنیم و مواد را مخلوط و بعد از اینکه تخم مرغ ها خودش را گرفت ۲ قاشق زعفران دم کرده را ااضافه و از روی حرارت برمیداریم.

مخلوط پیاز داغ را به مرغ پخته شده اضافه میکنیم.سپس در مرحله آخر نمک و فلفل و کمی آب نارنج یا آبلیمو در خورشت میریزیم.

درب قابلمه را جفت نمیکنیم تا خورشت جا بیوفتد. 

نکات طلایی پخت بهتر خورشت چغرتمه :

در صورت تمایل میتوانید مقداری رب گوجه فرنگی به خورشت اضافه کنید که در این حالت خورشت شما از رنگ زعفرانی به رنگ ربی در می آید.

اضافه کردن دارچین سلیقه ای است و در صورت تمایل میتوانید آن را حذف کنید

این خورشت به صورت غلیظ است و نباید زیاد آب داشته باشد.

اگر در هنگام اضافه کردن پیاز داغ به مرغ پخته شده درون قابلمه آب خیلی کم بود مقدار خیلی اندکی آب اضافه نمایید تا مواد مخلوط شود.

کلام آخر

چغرتمه گیلانی یکی از خوش طعم ترین غذای ایرانی به شمار می آید که ترکیب آن از برنج ایرانی درجه یک به کیفیت آن می افزاید در صورتی که تمایل به تهیه ی این غذای خوش طعم دارید می توانید با خرید برنج از فروشگاه اینترنتی گیلان کشت آن را به مجالس خود بیاورید.