آیا برنج پلاستیکی وجود دارد؟

برنج پلاستیکی یک داستان هولناک بین مردم و موضوعی جذاب برای رسانه ها گردیده است ولی همواره ای سوال موجود است که آیا برنج پلاستیکی واقعیت دارد یا نه؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم متاسفانه یا خوشبختانه داستان برنج پلاستیکی واقعی نیست. در این مقاله از فروشگاه اینترنتی گیلان کشت قصد آن را داریم به طور کلی  در مورد این نوع برنج اطلاعات کافی را در اختیار شما قرار دهیم؛ و همچنین در ادامه ی مقاله نکات و آزمون های مفیدی مطرح شده است که به شما کمک می کند که برنج پلاستیکی را از برنج واقعی تشخیص داده و در خرید برنج انتخاب مناسبی داشته باشید. بسیاری از کلاهبرداران امروزه در بازار قصد آن را دارند که با چین خبرهایی برنج موجود را با  هزینه های بالایی به فروش برسانند بنابراین ضرورری است شما شناخت کافی در مورد این نوع برنج داشته باشید. در فضای مجازی فیلم های بسیاری دست به دست می شود که مردم را در انتخاب نوع برنج مصرفی به تردید انداخته است و بیشتر آنها حتی به محصولات با کیفیت نیز مشکوک شده اند ولی به راستی برنج پلاستیکی چیست. با ما همراه باشید.

 

برنجبرنج

 

 

 

برنج پلاستیکی ابتدا در یک سایت خارجی که انواع مستندها را مورد بررسی قرار می دهد مطرح گردید . به طوری که با وجود تکذیب های جدی که به وجود این نوع برنج در بازار موجود بود این سایت خارجی در سال  با جمع آوری اطلاعات ویژه وجود چنین برنجی را واقعی خواند. البته بعد آن موضوع یاد شده به طور کامل به فراموشی سپرده شد تا اینکه با شهرت یافتن و محبوب شدن فضای مجازی بین افراد وجود برنج پلاستیکی بحث دیگری در بین رسانه ها مطرح شد. به طوریکه در سال 2016 کشور نیجریه اظهاریه ای را بر وارد شدن 2 تن برنج پلاستیکی از کشور چین را دنیای مجازی ابلاغ کرد. البته در کوتاهترین مدت نظر یاد شده توسط مسئولان این کشور رد شد زیرا آن ها ادعا کردند که برنج های مطرح شده به طور کامل ویژگی برنج معمولی را دارد و دلیل تغییر شکل برنج ها به خاطر وجود انواع باکتری ها بوده است . و همچنان تاکنون هیچ کارخانه ای در دنیا به عنوان تولید کنندگان برنج پلاستیکی مشخص نشده است .در واقع هیچ گونه مرجع رسمی برای تولید برنج پلاستیکی در سراسر جهان وجود ندارد.

 

 

واقعیت تلخ در پشت پرده ی برنج پلاستیکی

امروزه سالیانه در بسیاری از کشورهای دنیا به طور قابل ملاحظه ای برنج واقعی تولید می شود و به همین دلیل ماجرای تولید و تهیه ی برنج پلاستیکی در مقایسه با مقدار برنج واقعی تولید شده امریی خنده دار است . به طور تقریبی چین، هند، اندونزی، ویتنام و  تایلند به ترتیب سالانه ۲۰۴ هزار میلیون تن، ۱۵۳ هزار میلیون تن، ۶۹ هزار میلیون تن، ۴۴ هزار میلیون تن و ۳۸ هزار میلیون تن  در دسترس ما است.

با چنین ارقام یاد شده دیگر هیچ نیازی به تولید برنج پلاستیکی نیست. بازار واردات و صادرات برنج نیز بسیار رونق است. البته امروزه به خاطر وجود بحران های مربوط به تحریم ها و کلاهبرداری برخی از افراد سبب شده است که قیمت برنج معمولی به طور قابل توجهی افزایش یابد و همین امر سبب شده است برخی از افراد داستان مربوط به برنج پلاستیکی را باور نکنند و حتی در خرید برنج معمولی موجود در بازار به تردید بیفتند. اصولا 20 کشور عمده ی تولید کننده ی برنج می تواند به طور کافی مقدار برنج مصرفی جهان را تولید کنند و دیگر ابهامات مربوط به برنج پلاستیکی از بین رود.

 

هزینه ی تهیه ی برنج پلاستیکی

برخی از دانشمندان و محققان در این زمینه ادعا کرده اند که هزینه های تولید برنج پلاستیکی به مراتب از برنج واقعی بیشتر خواهد بود و به همین دلیل دیگر سود کافی از تولید چنین برنجی نصیب تولید کننده نخواهد بود؛ زیرا آن ها باور دارند برای تولید برنج پلاستیکی به انرژی تجهیزات ویژه ای نیاز است و تهیه  و همچنین برقراری چنین شرایطی صرفه ی اقتصادی نخواهد داشت. آن ها با ارائه ی این مطلب که هزینه ها برای تولید برنج پلاستیکی چون به طور قابل ملاحظه ای بالا است مدعی هستند همین عامل می تواند به نوعی از حضور برنج پلاستیکی در بازار جلوگیری کند.

اگر امروزه تورم بسیار بالایی بین قیمت برنج دیده می شود این امر فقط به وجود بحران های اقتصادی مربوط می شود و همچنین با به وجود آمدن چنین شایعاتی و وجود برنج پلاستیکی در بین مردم کلاهبرداران به راحتی می توانند از این امر برای بالا بردن برنج استفاده کنند. آن چه به شما توصیه می شود که با بررسی کامل و افزایش دانش خود در این زمینه به چنین کلاهبرداری هایی دامن نزنید. لازم به ذکر است که شما می توانید اقدام به خرید برنج ارزان با کیفیت اما مقرون به صرفه از سایت گیلان کشت کنید و دیگری نگرانی از بابت پالاستیکی بودن برنج نداشته باشید.

 

 

 

 

فرق برنج پلاستیکی با برنج واقعی

برنج پلاستیکی با در نظر گرفتن این موضوع که اگر روزی تولید شود تفاوت های ویژه ای با برنج واقعی خواهد داشت و شما به آسانی می توانید آن را تشخیص دهید. در ادامه نیز برخی آزمون های ویژه و قابل دسترس مطرح شده است که به شما کمک می کند  تا به راحتی بتوانید این نوع برنج ها را تشخیص دهید. برنج پلاستیکی بی تردید نرم نخواهد بود و هنگام جویدن سفتی آن در دهان قابل احساس خواهد بود. از آنجا که بر اساس اصول طبیعی به وجود نخواهد آمد معایب ها و حتی ممکن است عوارض های بالایی نیز داشته باشد . که عوارض های یاد شده نیز می تواند به بیماری های مختلفی منجر گردد. البته لازم به ذکر است که در کشورمان تقلب هایی محسوسی در بیشتر مواقع بر روی برنج واقعی وارد می شود  که تقلب های یاد شده به آسانی و راحتی در دسترس افراد سودجو است و با چنین شرایطی دیگر به وجود این برنج نیازی نخواهد بود.

سازمان بهداشت کشور باید پیگیری های ویژه ای را در خصوص کیفیت برنج موجود در بازار داشته باشد وگرنه اوضاع ممکن است با گذر زمان غیر قابل کنترل شود. از اصلی ترین تفاوت هایی که می توان بین ای دو نوع برنج یاد کرد عدم نرم شدن برنج پلاستیکی در هنگام پختن است. که می تواند گزینه ی مطلوبی برای شناسایی این برنج در نظر گرفته شود.

 

 

 

 

آزمون هاون برای تشخیص برنج پلاستیکی

آزمون های گوناگونی وجود دارد که به کمک آن ها شما به اسای می توانید برنج  واقعی  را از برنج پلاستیکی تشخیص دهید. در ادامه به 4 نوع از این آزمون ها و روش انجام آن ها اشاره شده است. آزمون هاون یک روش مطلوبی برای تشخیص وجود ناخالصی ها در برنج واقعی است برای این کار کافی است مقداری از برنج یاد شه را در هاون ریخته وان را به خوبی بکوبید در نظر داشته باشید اگر پودر سفید رنگ یکنواخت  ایجاد شود در این صورت برنج یاد شده واقعی و ارگانیک است ولی اگر لکه های زرد رنگ در آن دیده شود در این صورت به طور جدی می توان گفت در برنج یاد شده ناخالص هایی وجود دارد یا به تعبیر بهتر برنج مورد استفاده یک برنج مصنوعی است. طی این فرایند به راحتی می توانید از سالم بودن و با کیفیت بودن برنجی مصرفی خود مطمئن شوید.

 

آزمون آب 

آزمون آب یک روش و آزمون دیگر برای شناسایی نوع برنج است. برای این منظور می توانید یک قاشق غذاخوری از برنج  را داخل یک لیوان آب بریزید اگر برنج در داخل لیوان ته نشین شود در این صورت برنج یاد شده ارگانیک و معمولی بوده در غیر این صورت می توانید به مصنوعی بودن آن مشکوک شوید.

چین یکی از کشورهایی است که به طور عمده در گروه تولیدکنندگان برنج قرار گرفته است ولی اخیرا برخی اظهاراتی  مبنی بر عدم مرغوب بودن برنج چینی مطرح گردید. که به طور جدی سلامت  انسان را تهدید می کند. دلیل اصلی مضر بودن برنج چینی بر سلامت انسان  به خاطر برنج پلاستیکی نیست زیرا ادعای یاد شده این گونه است که به طور جزیی در این نوع برنج ها از پلاستیک استفاده شده است و برای اینکه رایحه و طعم برنج واقعی در برنج های مصنوعی چینی احساس شود از نشاسته ی سیب زمینی استفاده می شود.

این برنج همچنین ساختاری بی کیفیت دارد ولی برنج ایرانی و ارگانیک دارای ساختاری بلوری و نیمه شفاف است البته برنج های خارجی به طور کامل شفاف هستند. از آن جا که برنج یکی از مهمترین مواد اولیه ی غذایی در بین ما ایرانیان است باید در انتخاب و ارگانیک بودن این نوع مواد غذایی دقت قابل ملاحظه ای داشته باشید.

 

 

 

آزمون کپک

آزمون کپک نیز می تواند راهکاری مطلوبی برای بررسی برنج پلاستیکی است برای این منظور می توانید چند دانه از برنج را در داخل آب ریخته و در یک ظرف پلاستیکی در بسته در مقابل نور خورشید قرار دهید اگر برنج یاد شده با گذر زمان کپک بزند به این منظور است برنج مورد استفاده یک برنج ارگانیک است. زیرا برنج پلاستیکی تحت هیچ شرایطی کپک نمی زند. الته متخصصان در این زمینه در آزمایشگاه های ویژه راهکارهای اصولی تری برای بررسی نوع برنج به کار می برنند به طور مثال آزمایش خاکستر یکی از این روش ها است که معمولا کارشناسان صنایع غذایی شناخت کافی با این نوع آزمون دارند . آنها با سوزاندن هر ماده ی غذایی که دارای نشاسته است به حالتی از چنین موارد دست می یابند که ارگانیک بودن آن ها را مشخص می کنند. از همه مهمتر برای اینکه از خرید برنج های مصنوعی و یا برنج پلاستیکی در صورت وجود اجتناب کنید سعی داشته باشید از مراکز مطمئن خریداری کنید این امر به طور قابل ملاحظه ای شما را از خطرهای برنج پلاستیکی در امان نگه می دارد.

 

آزمون آتش  

در آزمون آتش کافی است تنها چند دانه برنج را بر روی آتش بریزید اگر برنج های یادشده شعله ور شوند در این صورت می توان نتیجه گرفت که برنج یادشده دارای ناخالصی هایی است و یا اینکه یک برنج مصنوعی را به عنوان مواد اولیه غذایی استفاده می کنید. برنج مصنوعی برنجی است که در کشور چین به طور قابل توجه تهیه می شود بر اساس گزارش های انجام شده در سال های اخیر ادعایی خاصی مبنی بر این امر مطرح گردیده شه است که در کشور چین نوعی برنج از آمیخته شدن پلاستیک با نشاسته ی سیب زمینی تهیه می شود این فرایند سبب می  شود که رایحه ی برنج واقعی در چنین برنج هایی احساس شود اگر چه برخی افراد این نوع برنج ها را جزو برنج پلاستیکی در نظر گرفت؛  ولی برنج پلاستیکی در صورتی که ساخته شود به آسانی قابل تشخیص است. میزان پلاستیکی که در چنین برنج های مصنوعی استفاده می شود بر اساس بررسی های انجام شده به اندازه ی یک کیسه ی پلاستیکی کوچک برآورد شده است.

 

کلام آخر

شناخت و تشخیص برنج پلاستیکی بسیار آسان است هر مصرف کننده ای که قبلا چندین بار طعم برنج معمولی را امتحان کرده باشد به آسانی می تواند وجود ایرادهایی در هر نوع برنج را تشخیص دهد. اگر روزی داستان چنین برنجی واقعی گردد باید به این نکته ی مهم اشاره کنیم که مصرف آن خطرهای سلامتی جدی خواهد داشت به گونه ای که انگار شما کیسه های پلاستیکی را که از ان ها به عنوان غول های تجدید ناپذیر در طبیعت یاد می شود را به عنوان وعده های غذایی خود مصرف می کنید. به همین دلیل باید به صورت هوشمندانه نوع مواد اولیه ی غذایی خود را  انتخاب کنید  در صورت وجود تغییراتی در نوع برنج مصرفی خود موضوع را جدی تلقی کنید. همچنین لازم به ذکر است برنج پلاستیکی با برنج فراورده شده تفاوت جدی دارد. زیرا برنج فراورده شده در واقع همان شکسته هی برنج است که با دستگاه های ویژه به دانه های برنج تبدیل می شود و مورد استفاده قرار می گیرد از آن جا که قیمت برنج فراورده  شده پایین است گروه کم درآمد جامعه طور قابل ملاحظه این نوع برنج ها را خریداری می کنند ولی همانطور که اشاره شد چنین برنج هایی به طور کامل از برنج پلاستیکی متفاوت است. برای خرید برنج درجه یک ایرانی مثل برنج هاشمی عطری، برنج صدری عطری، انواع برنج دودی و برنج قهوه ای به بخش محصولات سایت گیلان کشت مراجعه کنید.

 

 

 

برچسب ها

پیشنهاد ما

نیم دانه هاشمی عطری 10 کیلویی پک 5 عددی 6%

نیم دانه هاشمی عطری 10 کیلویی پک 5 عددی

4,000,000 تومان
4,250,000 تومان
برنج صدری دودی 10 کیلویی پک 5 عددی 3%

برنج صدری دودی 10 کیلویی پک 5 عددی

9,250,000 تومان
9,500,000 تومان
برنج هاشمی معطر 10 کیلویی پک 5 عددی 4%

برنج هاشمی معطر 10 کیلویی پک 5 عددی

6,750,000 تومان
7,000,000 تومان
برنج هاشمی دودی 10 کیلویی پک 5 عددی 3%

برنج هاشمی دودی 10 کیلویی پک 5 عددی

7,500,000 تومان
7,750,000 تومان
برنج صدری عطری 10 کیلویی پک 5 عددی 3%

برنج صدری عطری 10 کیلویی پک 5 عددی

8,250,000 تومان
8,500,000 تومان

برنج صدری عطری 10 کیلویی

1,700,000 تومان

برنج قهوه ای 5 کیلویی

800,000 تومان

برنج شکسته هاشمی عطری 10 کیلویی

1,050,000 تومان

چای سیاه بهاره ممتاز 1 کیلویی

345,000 تومان
چای سیاه بهاره ممتاز پک 3 عددی 10%

چای سیاه بهاره ممتاز پک 3 عددی

931,000 تومان
1,035,000 تومان

نظرات

  1. با سلام برنج پلاستیکی هست و وجود داشته و دارد
    مطمئنا همه ما قربانی سوداگری چین خواهیم بود نه فقط برنج بلکه تمام موارد دیگر.
    من شخصا از قربانیان این برنج های تقلبی هستم.

  2. برنج jtc کاملا پلاستیکی هست برو تست کن چنتا برنج بریز رو قاشق بزار رو شعله بعد سیاه شدن آتش میگیره بعدش قشنگ قل قل میکنه آخرشم همش می‌چسپن به هم .ای لعنت ب وارد کنندش

  3. برنج jtc کاملا پلاستیکی هست برو تست کن چنتا برنج بریز رو قاشق بزار رو شعله بعد سیاه شدن آتش میگیره بعدش قشنگ قل قل میکنه آخرشم همش می‌چسپن به هم .ای لعنت ب وارد کنندش.