تاثیر برنج بر سلامت قلب (فواید برنج برای بیماران قلبی)

آیا برنج قهوه ای برای قلب مفید است : سلامت قلب و حفظ آن یکی از مهمترین کارهایی است که افراد می توانند برای حفظ سلامتی خود آن را انجام دهند. در واقع اهمیت قلب در بدن بیش از سایر قسمت ها و عضوها می باشد، و اگر قلب برای لحظه ای متوقف شود زندگی افراد به خطر افتاده و احتمال مرگ تا درصد بالایی افزایش می یابد. قلب در مرکز قفسه سینه کار پمپاژ خون در رگ ها و به طور کلی در سراسر اندام های بدن را انجام می دهد و وظیفه اصلی قلب این است که خون سالم را به تمامی قسمت های بدن پمپاژ کند.

سلامت قلب مسئله ای است که جامعه پزشکی نسبت به آن تاکید فراوانی دارد و همواره از افراد خواسته می شود که با اجرای سبک های درست زندگی، سلامت قلب خود را تضمین و پایدار کنند. به همین دلیل برای حفظ سلامت قلب راهکارهای مختلفی از سوی جامعه پزشکی ارائه شده که یکی از عمومی ترین و بهترین این راهکارها استفاده از تغذیه مناسب در طول زندگی است.

هر ساله در سراسر جهان سمینارها و همایش های مختلفی در مورد پیشگیری از بیماری های قلبی برگزار می شود و یکی از نتایج مشترک همه این سمینارها داشتن تغذیه اصولی و مناسب است. در ادامه این مقاله از گیلان کشت به فواید برنج برای بیماران قلبی و مضرات برنج برای قلب می پردازیم. همچنین می توانید برای خرید برنج قهوه ای درجه یک و سایر برنج های ایرانی مثل هاشمی عطری، برنج صدری عطری و انواع برنج دودی  به بخش محصولات سایت گیلان کشت مراجعه کنید.

 

آیا برنج برای قلب مفید است

انواع اختلالات قلبی و تاثیر آن بر سلامت قلب

سلامت قلب به خاطر موارد مختلفی ممکن است مورد تهدید قرار بگیرد، و بیماری های قلبی می توانند انواع مختلفی داشته باشند که به سلامت قلب مربوط می شوند. برای مثال یکی از شایع ترین اختلالات قلبی آریتمی (Arrhythmia) است. در این حالت قلب کارکرد منظم خود را ندارد و با تپش های نامنظم همراه است و ریتم مناسب تپش قلب در این حالت اتفاق نمی افتد.

آریتمی به شکل های مختلفی بروز می کند مثلا ممکن است تپش های قلب بیش از حد معمول باشند و یا اینکه از حد معمول کمتر باشند. گاهی نیز تپش های قلب با نامنظمی در تعداد همراه هستند. تمامی این موارد می توانند در صورت تداوم سلامت قلب را با مشکل مواجه کنند.

سلامت قلب ممکن است به دلیل بیماری کاردیومیوپاتی (Cardiomyopathy) یا تغییر در ماهیچه های قلب اتفاق بیفتد. در این حالت ماهیچه های قلب به دلایل مخلتفی مثل فشار خون بالا در دراز مدت دچار تغییر شکل می شوند و این مورد باعث کاهش پمپاژ خون در قلب و زمینه ساز سکته های قلبی می شود.

سلامت قلب گاهی نیز به دلیل نارسایی قلبی (Heart Failure) و یا اینکه بر اثر نقص مادرزادی قلب (Congenital Heart Defect) ایجاد می شود. در حالت نارسایی قلبی در واقع قلب نمی تواند به صورت درست و موثر کار انتقال خون و پمپاژ آن را در بدن انجام دهد در این حالت طرف چپ و یا راست، و یا هر دو طرف بدن تحت تاثیر قرار می‌گیرد و فرد به دلیل نارسایی قلبی دچار مشکلات مختلفی در سایر قسمت های بدن می شود. همچنین در حالت مشکلات مادرزادی نیز مشکلات مختلفی در شکل و ساختار قلب ایجاد می شود که با حالت معمول آن فرق دارد. سوراخ در قسمت های مختلف قلب، گرفتگی های مادرزادی و غیره از جمله این موارد هستند
سلامت قلب با اختلالات قلبی که ذکر شد به خطر می افتد و تعدادی از آنها تنها با عمل های جراحی و تعدادی نیز با تغذیه مناسب رفع می شوند.

تاثیر تغذیه بر سلامت قلب

سلامت قلب ارتباط مهمی با تغذیه دارد، و در واقع افراد می توانند با داشتن تغذیه ای درست سلامت قلب خود را تضمین کنند. برای همین برای حفظ سلامت قلب توصیه های تغذیه مختلفی ارائه شده است. برای مثال برای این کار از مردم خواسته شده که تا حد امکان از مصرف غذاهای مانده خودداری کنند، و در صورت نگهداری غذا از بهترین و سالم ترین شیوه ها استفاده کنند. زیرا غذاهای فاسد و شبه فاسد تاثیر مخربی بر سیستم گوارش و سلامت قلب دارند. همچنین برای این منظور از افراد خواسته شده که از نمک در سبد غذایی خود کمتر و یا به عبارت بهتر به میزان مجاز استفاده کنند زیرا مصرف زیاد نمک باعث ایجاد بیماری فشار خون می شود و این بیماری می تواند مشکلات قلبی را برای افراد ایجاد کند.

سلامت قلب همچنین با داشتن وزن مناسب در ارتباط است. به همین دلیل لازم است افراد همواره وزن خود را در سطح متعادل نگه دارند تا کمتر به بیماری های قلبی مبتلا شوند، زیرا بر طبق آمار موجود چاقی و اضافه وزن نقش مستقیمی بر سلامت قلب دارد. همچنین برای داشتن قلب سالم باید کلسترول خون مناسبی داشته باشیم به همین دلیل پزشکان توصیه می کنند از مصرف بیش از اندازه غذاهای چرب تا حد ممکن خودداری کنید، زیرا چربی بالا و یا به عبارت بهتر افزایش کلسترول می تواند زمینه ساز بیماری های قلبی باشد.

 

سلامت قلب با مصرف میوه و سبزی های مناسب تا حدود زیادی تامین می شود به همین دلیل توصیه می شود از میوه ها و سبزی های سالم به میزان زیاد در سبد غذایی خود استفاده کنید.
سلامت قلب با مصرف غلات کامل در ارتباط است به همین دلیل پزشکان توصیه می کنند که حتما از غلات کامل در سبد غذایی خود استفاده نمایید. در واقع غلات کامل به دانه هایی گفته می شود که سبوس آنها به دلیل ارزش غذایی بسیار بالا از آنها جدا نمی شود. آدرس سبوس دار، بلغور گندم و جو و همچنین برنج قهوه ای از این جمله هستند.

 

 

سلامت قلب و برنج قهوه ای

 

برنج قهوه ای یکی از غلات سالم برای سلامت قلب

سلامت قلب همانگونه که گفته شد مورد مهمی است که می توان با تغذیه درست تا حدود زیادی آن را بدست آورد. یکی از راه های کسب سلامتی از طریق تغذیه مناسب و استفاده از غلات کامل است. در میان غلات پر مصرف، برنج قهوه ای به عنوان یکی از بهترین و با ارزش ترین غلات به شمار می رود. در واقع برنج قهوه ای تاثیر فراوانی بر سلامت قلب داشته و مصرف هفتگی آن برای افراد معمولی و مصرف مداوم آن برای بیماران قلبی توصیه می شود.

برنج برای بیماران قلبی تا حدود زیادی تضمین شده است. برنج قهوه ای محصولی است که سرشار از ویتامین ها و مواد عالی می باشد. در واقع سبوس برنج سرشار از مواد مغذی فراوانی است که متاسفانه با پوست گیری برنج از دست می روند، و برنج سفیدی که ما ایرانی ها عادت به مصرف آن داریم کمترین ارزش غذایی را در بین گونه های مختلف برنج دارد.

برای اینکه خواص بالای سبوس برنج از دست نرود کشاورزان شیوه ای را اتخاذ کرده اند که به وسیله آن این خواص به دانه و مغز برنج منتقل می شود، و محصول تولیدی که سرشار از خواص سبوس برنج است، با نام برنج قهوه ای شناخته می شود. و به همین دلیل به عنوان یک غلات کامل شناخته می شود.

سلامت قلب با مصرف برنج قهوه ای به دلیل شیوه تولید و خواص منحصر بفرد آن است. برنج قهوه ای همان برنج سفید است که به دلیل انتقال مواد مغذی سبوس برنج به دانه آن به این رنگ در آمده است. برای تولید برنج قهوه ای زمانی که برنج در حالت شلتوک است آن را برداشت می کنند و به وسیله آب جوش یا بخار آب حرارت می دهند، و سپس خشک می کنند. اینکار باعث می شود که خواص سبوس برنج به دانه آن منتقل شوند و دانه برنج رنگ قهوه ای مایل به قرمز به خود بگیرد و به همین دلیل به آن برنج قهوه ای می گویند.

 

خواص و تاثیرات برنج قهوه ای بر سلامت قلب؛ برنج برای بیماران قلبی مفید است؟!

سلامت قلب و مشکلات احتمالی در کارکرد صحیح قلب با استفاده از تغذیه درست تا حدود زیادی قابل رفع است. یکی از خوراکی های مناسب و مفید برای جلوگیری و کنترل و همچنین درمان بیماری های قلبی برنج قهوه ای است. در واقع تاثیر برنج قهوه ای بر سلامت قلب بسیار چشمگیر است و به همین دلیل متخصصان تغذیه و پزشکان مصرف این ماده غذایی را برای بیماران قلبی توصیه می کنند.
سلامت قلب با مصرف برنج قهوه ای به این دلیل ایجاد می شود که برنج قهوه ای مقادیر زیادی سلنیم دارد و این سلنیم برای سلامت قلب بسیار مفید است.

  • تاثیر برنج قهوه ای بر سلامت قلب به دلیل جلوگیری از انسداد رگ های و رخ دادن مشکلات قلبی است، زیرا یکی از دلایل انسداد عروق تجمع چربی هاست که با استفاده و مصرف برنج قهوه ای می توان از تجمع چربی ها و در نتیجه انسداد رگهای قلب جلوگیری کرد.
  • سلامت قلب با کنترل فشار خون در ارتباط است. در واقع بیماری فشار خون عاملی مهم و زمینه ساز بیماری های قلبی است. در واقع مطالعات انجام شده نشان می دهد که در دانه برنج قهوه ای موادی وجود دارند که در برابر نوعی پروتئین غدد درون ریز که با نام آنژیوتانسین شناخته می شوند مقاوم هستند، و در بروز افزایش فشار خون و مسدودی شراین تاثیرگذار و مفید هستند.
  • سلامت قلب با میزان وزن افراد در ارتباط است. هر چه میزان وزن افراد بیشتر باشد احتمال بروز بیماری های قلبی در آنها بیشتر است.
  • یکی از موارد تاثیر برنج قهوه ای بر سلامت قلب کنترل وزن به وسیله این ماده غذایی انجام می شود. برنج قهوه ای بر خلاف برنج سفید باعث چاقی نمی شود، و مصرف مداوم آن کاهش وزن را در پی خواهد داشت. زیرا وجود موادی مثل منگنز در این برنج به سنتز مواد چربی در بدن کمک می کند و همچنین جوانه آن تاثیرات ضد چاقی دارد.

 

 

نقش تغذیه بر سلامت قلب

 

برای سلامت قلب برنج قهوه ای را چگونه مصرف کنیم؟

سلامت قلب همانگونه که در این متن اشاره شد با مصرف منظم و اصولی برنج قهوه ای بسیار آسان و تضمین شده است. در واقع با مصرف برنج قهوه ای می توان از بروز بیماری های قلبی تا حدود بسیار زیادی پیشگیری کرد. برنج قهوه ای محصولی است که می توان آن را به مانند برنج سفید پخت و استفاده کرد. در واقع برای استفاده از تاثیر برنج قهوه ای بر سلامت قلب می توان به صورت معمولی و به مانند برنج سفید میل نمود. با اینکار علاوه بر اینکه یک وعده غذایی سالم را مصرف می کنید می توانید مواد مقوی فراوانی که در این برنج وجود دارند به بدن خود تزریق کنید، و سلامت کلیه قسمت های بدن از جمله سلامت قلب را تضمین کنید.

سلامت قلب با برنج قهوه ای یک راهکار ساده و بی دردسر است. برای تهیه و خرید برنج قهوه ای توصیه می شود در مرحله اول از برندهای خوشنام و معتبر خریداری کنید تا بتوانید محصولی سالم را تهیه کنید. زیرا برنج قهوه ای به دلیل ساختاری که دارد ماندگاری کمتری نسبت به برج سفید دارد و اگر تاریخ انقضاء این محصول گذشته باشد، این محصول می تواند برای سلامتی بی فایده و در موارد حاد خطرناک باشد. معمولا برندهای خوشنام و معتبر برنج قهوه ای دارای تاریخ تولید و انقضاء هستند، و به همین دلیل می توان آنها را با اطمینان خاطر مصرف کرد.

 

نتیجه گیری در مورد تاثیر برنج قهوه ای بر سلامت قلب

سلامت قلب مساله مهمی است زیرا قلب تنها عضوی در بدن است که از کار افتادن آن به صورت آنی مرگ را به دنبال خواهد داشت. تمامی عضوهای بدن برای ادامه کار خود به قلب احتیاج دارند و به همین دلیل لازم است تا سلامت قلب خود را به عنوان مهمترین مورد در سلامتی خود مد نظر داشته باشیم.

سلامت قلب با مصرف برنج قهوه ای موضوعی است که علم پزشکی آن را با شیوه های مختلف و دلایل متعدد اثبات کرده و علاوه بر تاثیر برنج برای بیماران قلبی و کنترل و درمان دیابت، کاهش وزن و تناسب اندام، رفع اختلالات عصبی و درمان افسردگی، سلامت دستگاه گوارش، سلامت دستگاه ایمنی و همچنین سلامت استخوان ها بسیار مفید است. به همین دلیل توصیه می شود که از برنج قهوه ای در سبد غذایی خود استفاده کنید و اگر از بیماری های قلبی رنج می برید و یا احتمال بروز آنها را در بدن خود می دهید، مصرف این محصول را حتما جدی بگیرید تا بتوانید با تزریق مواد و ویتامین های مفید به بدن خود قلب و بدنی سالم داشته باشید.

سلامت قلب با سلامت تغذیه و غذای سالم در ارتباط است. اگر می خواهید با تغذیه غلات کامل از جمله برنج قهوه ای سلامتی خود را حفظ کنید توصیه می شود بهترین ارقام برنج قهوه ای را از برندهای معتبر و تا حد امکان از نمونه های داخلی خرید کنید، تا بتوانید از سلامت و کیفیت آنها اطمینان خاطر داشته باشید. برای خرید برنج قهوه ای درجه یک و سایر برنج های ایرانی مثل هاشمی عطری، برنج صدری عطری و انواع برنج دودی  به بخش محصولات سایت گیلان کشت مراجعه کنید.

 

برچسب ها

پیشنهاد ما

عسل آویشن ارگانیک 650 گرم

357,000 تومان
برنج هاشمی معطر 10 کیلویی پک 5 عددی 4%

برنج هاشمی معطر 10 کیلویی پک 5 عددی

5,750,000 تومان
6,000,000 تومان
برنج قهوه ای 5 کیلویی پک 5 عددی 2%

برنج قهوه ای 5 کیلویی پک 5 عددی

3,437,000 تومان
3,500,000 تومان

برنج صدری عطری 10 کیلویی

1,500,000 تومان

برنج قهوه ای 5 کیلویی

700,000 تومان
برنج صدری دودی 10 کیلویی پک 5 عددی 3%

برنج صدری دودی 10 کیلویی پک 5 عددی

8,250,000 تومان
8,500,000 تومان

برنج شکسته هاشمی عطری 10 کیلویی

850,000 تومان
برنج هاشمی دودی 10 کیلویی پک 5 عددی 4%

برنج هاشمی دودی 10 کیلویی پک 5 عددی

6,500,000 تومان
6,750,000 تومان

برنج هاشمی معطر 10 کیلویی

1,200,000 تومان
چای سیاه بهاره ممتاز پک 3 عددی 10%

چای سیاه بهاره ممتاز پک 3 عددی

931,000 تومان
1,035,000 تومان

نظرات