چای سبز چیست؟ در مورد چای سبز بیشتر بدانید

چای سبز در طب سنتی ارزش دارویی و درمانی بسیار بالایی دارد. زیرا این چای سرشار از خواص بسیار مهم برای بدن می باشد. شاید گمان کنید این چای، یک چای متفاوت با چای سیاه است؛ اما در حقیقت این گونه نیست. گیاه چای سبز و چای سیاه یکی است. در واقع این چای همان چای سیاه است، با این تفاوت که قبل از خشک شدن گیاه چای و زمانی که هنوز برگ های گیاه چای سبز هستند، چیده می شود. برای خرید انواع چای درجه یک ایرانی مثل چای سیاه و چای سبز به بخش محصولات سایت گیلان کشت مراجعه کنید.

این چای سرشار از انواع ویتامین ها و آنتی اکسیدان ها است که برای بدن بسیار مفید می باشد. ارزش دارویی و ارزش غذایی این چای خوش عطر در حدی بالاست که می توان از آن برای درمان بسیاری از بیماری ها استفاده کرد. حتما به خوبی می دانید که این چای در کشور ما جایگاه بسیار ویژه ای دارد. در این بخش می خواهیم به بررسی ارزش غذایی، خواص چای سبز و به طور کلی هر آنچه که باید در مورد این چای بدانید، بپردازیم. با ما همراه باشید.

 

چای سبز خواص بیشماری دارد

 

ارزش غذایی چای سبز

چای سبز ارزش غذایی بسیار بالایی دارد. در ترکیبات این چای پرفایده، ویتامین هایی نظیر ویتامین A، ویتامین B1، ویتامین B2، ویتامین B3، ویتامین C و ویتامین E یافت می شود. حتما به خوبی می دانید که هر کدام از این ویتامین ها چه نقش مهمی در سلامت بدن دارند. البته ارزش غذایی این چای پرخاصیت به همین ویتامین ها ختم نمی شود؛ بلکه دارای ترکیبات موثر دیگری نیز می باشد. آمینو اسیدهای مهم مانند تانین، باتریک اسید و همچنین لیگانین، آلکانوئیدهای زانتیک مثل آدنین، دی متیل زانتیک، تئوبرومین، تئوفیلین، زانتین، پکتین، ساکارید کلروفیل، تری تریپین ساپونینز و… همگی جزو ترکیبات این چای به حساب می آیند.
با توجه به اینکه سلامت بدن تا حد زیادی به مصرف ویتامین ها، املاح و مواد مغذی بستگی دارد، می توان گفت نوشیدن این چای تاثیر مثبتی در سلامت عمومی بدن می گذارد. اما برای اینکه بدانید هر کدام از این ویتامین ها و مواد معدنی موجود در این چای چه وظیفه و چه عملکردی در بدن دارند، در ادامه به بررسی خواص این چای می پردازیم.

 

با خواص چای سبز برای سلامت بدن آشنا شوید

چای سبز چه خواصی دارد؟ آیا با خواص این چای خوش عطر و دلنشین آشنایی دارید؟ بسیاری از افراد به طور کلی و عمومی می دانند که چای سبز یکی از چای های بسیار پر فایده برای بدن است. اما به طور دقیق نمی دانند که این چای چه عملکردی در بدن دارد و چگونه به حفظ سلامت اندام های بدن کمک می کند. با توجه به اینکه این چای سرشار از ویتامین ها و آنتی اکسیدان است، به بررسی خواص شگفت انگیز آن می پردازیم.

 

1- چای سبز برای مبارزه با پیری زودرس

یکی از بهترین ویژگی ها و خواص این چای برای بدن، مبارزه با پیری زودرس است. رادیکال های آزاد در بدن، باعث تخریب سلول های پوستی می شوند. بنابراین ممکن است پیری زودرس با فعالیت این رادیکال ها در پوست اتفاق بیفتد. برای جلوگیری از این اتفاق، مصرف آنتی اکسیدان کمک زیادی به مقابله با این رادیکال های آزاد می کند. همانطور که می دانید این چای سرشار از آنتی اکسیدان است. آنتی اکسیدان های موجود در چای سبز، رادیکال های آزاد را خنثی می کنند و از آسیب سلولی و پوستی در بدن جلوگیری می کنند. به همین علت باید گفت مصرف این چای از بروز پیری زودرس و چین و چروک های پوستی جلوگیری می کند. برای خرید انواع چای درجه یک ایرانی مثل چای سیاه و چای سبز به بخش محصولات سایت گیلان کشت مراجعه کنید.

 

2- چای سبز برای تامین انرژی مورد نیاز بدن

یکی از بهترین ویژگی ها و خواص این چای برای بدن؛ محرک بودن است. در این چای مقدار قابل توجهی کافئین و تانین وجود دارد. این دو ترکیب خستگی و خواب آلودگی را از بین می برند و به افزایش سطح انرژی در بدن کمک می کند. به همین علت کسانی که می خواهند انرژی بالایی داشته باشند و یا شغل آنها به گونه ای است که نیاز به هوشیاری بالا دارند، می توانند از چای سبز برای برطرف کردن خستگی و خواب آلودگی و همچنین تامین انرژی مورد نیاز بدن استفاده کنند.

 

3- چای سبز برای تقویت سیستم ایمنی بدن

یکی دیگر از ویژگی های این چای برای بدن، کمک به تقویت سیستم ایمنی است. ترکیبات موجود در این چای از ابتلای بدن به بسیاری از ویروس ها و میکروب ها جلوگیری می کند و بدن را در برابر آسیب این عوامل، ایمن می کند. همچنین باید بگوییم ترکیبات این چای دارای خاصیت ضد با کتری می باشند. به همین علت با مصرف آن بدن از ابتلا به بسیاری از بیماری های میکروبی و ویروسی در امان است.

 

4- چای سبز برای جلوگیری از ابتلا به سرطان

سرطان بیماری بسیار خطرناک و گاهی اوقات کشنده ای است که سلامت انسان را به شدت تحت تاثیر خودش قرار می دهد. یکی دیگر از خواص و ویژگی های این چای برای بدن، خاصیت ضد سرطانی بودن آن است. همانطور که مصرف این چای فعالیت رادیکال های آزاد در بدن را خنثی می کند، از بروز انواع سرطان در بدن نیز جلوگیری می کند. همچنین مصرف این چای، ریسک ابتلا به انواع سرطان ها را در بدن کاهش می دهد.

 

5- چای سبز برای مبارزه با کلسترول خون

یکی دیگر از ویژگی های این چای برای بدن، مبارزه با کلسترول خون است. ترکیبات موجود در این چای دارای خاصیت قلیایی می باشند. به همین علت مصرف این چای به برطرف کردن چربی و کلسترول خون کمک می کند.

 

6- چای سبز برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های قلبی

قلب وظایف بسیار مهمی در بدن دارد. به همین علت حفظ سلامت این عضو مهم اهمیت بسیار زیادی دارد. از دیگر ویژگی های این چای، کمک به حفظ سلامت قلب و عروق است. مصرف