سوغات گیلان

استان گیلان، منطقه ای زیبا و منحصر به فرد، خوراکی های فراوان و متنوعی دارد. از میوه ها و محصولات کشاورزی گرفته تا شیرینی و ترشی جات، باعث شده شهری محبوب برای هر سلیقه ای باشد.

سوغات گیلان چیست؟

سالانه بسیاری از گردشگران برای تهیه و خرید سوغات گیلان و صنایع دستی گیلان، به این استان سفر می کنند. در ادامه به معرفی 10 مورد از سوغاتی های گیلان می پردازیم. برای راحتی عکس سوغات استان گیلان نیز در هر مورد برای شما آورده شده است.

 

1- زیتون یکی از محصولات اصلی استان گیلان است. میوه ی زیتون که از درختچه های زیتون به دست می آید، تلخ و سبز رنگ است. مردم گیلان، طی فرآیندی خاص، طعم تلخ زیتون را گرفته و از این میوه ی مفید و مغزی، فرآورده های متنوعی تولید می کنند. زیتون پرورده و روغن زیتون دو محصول پر طرفدار و بدست آمده از زیتون می باشند.

 

 

زیتون

 

2- چای لاهیجان از دیگر محصولات معروف استان گیلان می باشد. چای گیلان که چای اصیل ایرانی به شمار می رود از عطر و طعم خاصی برخوردار است و همین امر سبب شده این چای طرفداران بسیاری در سراسر کشور داشته باشد. از طرفی، مزارع چای یکی از بی نظیر ترین و زیباترین صحنه های این استان می باشد و خود به تنهایی یکی از جاذبه های گردشگری گیلان به شمار می رود.

 

چای لاهیجان

 

3- بادام زمینی که محصول اصلی شهر آستانه اشرفیه می باشد از دیگر فرآوده های معروف استان گیلان است.

 

بادام زمینی

 

4- برنج گیلان مهم ترین محصول استان گیلان است. سالانه بیشتر برنج کشور توسط این استان تولید می گردد. عطر و طعم برنج ایرانی از شهرت جهانی برخوردار است.

بسیاری از مردم و در سراسر ایران، برای تهیه ی برنج با کیفیت گیلان به این استان سفر می کنند. امروزه به پیشرفت تکنولوژی و با وجود فروشگاه های اینترنتی می توان در بسیاری از هزینه ها صرفه جویی کرد. فروشگاه اینترنتی برنج گیلان کشت، یکی از فروشگاه های معتبر کشور می باشد که به تولید و فروش برنج ایرانی در سراسر کشور می پردازد.

این شرکت، با تولید انواعِ برنج با کیفیت گیلان، با بهره گیری از ماشین آلات صنعتی روز و با همکاری نیروی متخصص، برنج و سایر محصولات وابسته به آن را به صورت جزیی و عمده به فروش می رساند.

 

10 سوغات استان گیلان

 

خوراکی های محلی استان گیلان

خوراکی های محلی استان گیلان تنوع بسیاری داشته که می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • رشته خشکار
  • باقلوای یاس
  • پنیر سیاه میزگی
  • کلوچه فومن
  • نان محلی خلفه
  • حلوا

5- رشته خشکار یکی از شیرینی های سنتی استان گیلان می باشد. این شیرینی خوش طعم از آرد برنج، شکر، هل و مغز گردو تشکیل شده است و در بسیاری از فروشگاه ها می توان آن را به صورت داغ و تازه تهیه و خریداری نمود.

 

رشته و خشکار

 

6- باقلوای یاس از دیگر شیرینی های استان گیلان می باشد. این شیرینی خوشمزه، ترکیبی از خمیر باقلوا، هل و چندین نوع از مغز ها مانند گردو، پسته و بادام می باشد.