روغن زیتون بخورید تا سالم بمانید!

معرفی کلی روغن زیتون: روغن زیتون یکی از روغن های گیاهی پرفایده است که از مواد معدنی و ترکیبات آلی زیادی تشکیل شده است. این روغن گیاهی و سالم که جزو یکی از اجزای اجتناب ناپذیر رژیم مدیترانه ای است از فشردن میوه درخت Olea europaea یا همان زیتون به دست می آید. روغنی که از زیتون به دست می آید، دارای خواص بیشماری است. به گونه ای که از آن نه تنها برای مصارف خوراکی، بلکه برای مصارف درمانی و بهداشتی نیز استفاده می کنند.

 

حتما به خوبی می دانید که این روغن گیاهی در طب سنتی چه جایگاه و ارزش بالایی دارد. البته ناگفته نماند که روغن زیتون فقط در طب سنتی و فقط در کشور ما از چنین جایگاه و ارزشی برخوردار نیست؛ بلکه در سراسر دنیا از این روغن استفاده می شود. زیرا دارای خواص و ویژگی های متعددی است که هر کدام از آنها به نوعی برای سلامتی مفید هستند. خوب است تا بدانید در بین کشورهای دنیا، یونان بیشترین مصرف از این روغن گیاهی را دارد. طبق آمار به طور میانگین یونانی ها سالانه 24 هزار لیتر به ازای هر نفر روغن زیتون مصرف می کنند. بعد از یونان به ترتیب اسپانیا و ایتالیا جزو کشورهایی هستند که بیشترین آمار مصرف این روغن را در دنیا دارند.برای خرید روغن زیتون درجه یک ایرانی به بخش محصولات سایت گیلان کشت مراجعه کنید.

 

بنابراین بدانید که روغن این میوه باارزش یعنی زیتون تا چه حد در کل دنیا طرفدار دارد و مورد تایید است. همانطور که گفتیم این روغن جزو سالم ترین روغن های گیاهی به حساب می آید و کاربردهای مختلفی دارد. اگر مایلید تا با انواع مصارف و کاربردهای این روغن آشنا شوید، در ادامه با ما همراه باشید.

 

 

با انواع روغن زیتون آشنا شوید

 

روغن زیتون انواع مختلفی دارد. در واقع وجه مشترک همه آنها، فشردن میوه زیتون و بیرون آمدن عصاره آن است که از آن روغن به دست می آید. اما از نظر افزودنی ها ترکیبات، این روغن انواع مختلفی دارد. همانطور که از این روغن گیاهی برای مصارف مختلف استفاده می شود، به همین علت نیز ترکیبات و محتویات آن برای مصارف مختلف، متفاوت است.
با ارزش غذایی روغن زیتون آشنا شوید

 

روغن زیتون ارزش غذایی بسیار بالایی دارد. این روغن دارای املاح، ویتامین ها، مواد مغذی و مواد معدنی بسیار مهم و ضروری برای بدن است. کسانی که از این روغن در برنامه غذایی خود استفاده می کنند، در واقع فواید بیشماری را به اندام ها و ارگان های بدنشان رسانده اند. در جدول زیر ویتامین ها و املاح موجود در هر 100 گرم روغن زیتون را برایتان عنوان می کنیم.

 

نام ترکیب مقدار
امگا3 و امگا6 3.5 تا 21 گرم
ویتامین E 14 میلی گرم
ویتامین A 12 میلی گرم
ویتامین K 62 میکروگرم
چربی 100 گرم

 

1. روغن زیتون فرا بکر یا فوق بکر

همانطور که از نام بکر این نوع روغن مشخص است، هیچ افزودنی به آن اضافه نمی شود و کاملا بکر و خالص است. این نوع روغن گیاهی در هر 100 گرم دارای 0.8 گرم محتویات اسیدی آزاد است.

 

 

2. روغن زیتون بکر یا خالص

روغن زیتون بکر یا خالص یا virgin بدون هیچ نوع مواد افزودنی می باشد. این روغن به طور مکانیکی و فیزیکی تهیه می شود. به طور کلی پس از اینکه پردازش روی آن به پایان رسید، هیچ تغییر در آن اعمال نمی شود و همان گونه خالص مورد استفاده قرار می گیرد. در هر 100 گرم روغن، تقریبا 2 گرم مواد اسیدی وجود دارد.

 

 

3. روغن زیتون تصفیه شده

این نوع روغن از تصفیه روغن زیتون بکر به دست می آید.

 

 

4. روغن زیتون معمولی

این نوع روغن که برای مصارف خوراکی استفاده می شود، از ترکیب روغن زیتون تصفیه شده با بکر به دست می آید و در هر 100 گرم تقریبا 1 گرم مواد اسیدی دارد.

 

5. روغن مخصوص برای سوخت و چراغ

این نوع روغن به طور کلی برای مصارف انسانی مناسب نیست و همانطور که از نامش پیداست، برای کاربردهای فنی و برای روشنایی مورد استفاده قرار می گیرد. در هر 100 گرم از این نوع روغن تقریبا 3.3 گرم اسید وجود دارد.

 

 

 

 

روغن زیتون برای بارداری چه خواصی دارد؟

همانطور که می دانید دوران بارداری، دوران بسیار حساسی است. در این دوران کیفیت تغذیه خانم ها باید بسیار بالا باشد و از بهترین مواد غذایی و خوراکی در برنامه تغذیه شان استفاده کنند. یکی از بهترین نوع چربی هایی که خانم های باردار می توانند در دوران حاملگی خود از آن استفاده کنند، روغن زیتون است. این روغن دارای ویتامین ها و مواد معدنی بسیار زیادی است که همگی آنها برای سلامت بدن بسیار مفید هستند. اسیدهای چرب موجود در روغن زیتون به حفظ سلامت بدن جنین و مادر کمک زیادی می کنند. اما آیا می دانید چه ویتامین ها و چه ترکیباتی در این روغن، به سلامت بدن مادر و جنین کمک می کنند؟ در ادامه آنها را برایتان عنوان می کنیم.

 

 

 

1. جلوگیری از ابتلا به عفونت

یکی از خطرناک ترین مشکلاتی که در دوران بارداری، سلامت مادر و گاهی جنین را به خطر می اندازد، عفونت است. استفاده از روغن زیتون در دوران بارداری از ابتلا به عفونت جلوگیری می کند. زیرا این روغن دارای مقادیر قابل توجهی ویتامین A است. ترکیبات و ویتامین های موجود در این روغن گیاهی به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک زیادی می کنند و باعث کمک به حفظ سلامت چشم نوزادان می شود.

 

 

 

2. کمک به برطرف کردن مشکل رفلاکس

رفلاکس یکی از شایع ترین مشکلاتی است که تقریبا تمام نوزادان کم و بیش با آن دست و پنجه نرم می کنند. از دیگر خواص استفاده از روغن زیتون در دوران بارداری، بهبود رفلاکس نوزاد است. مادرانی که در دوران بارداری خود از این روغن پرخ