خواص چای سیاه

چای سیاه نوشیدنی محبوب ایرانی : چای سیاه یکی از محبوب ترین نوشیدنی های گرم ایرانی است. بعد از ساعت ها فعالیت و خستگی، هیچ چیز مانند نوشیدن یک فنجان چای خستگی را به در نمی آورد. تقریبا می توان گفت در تمام خانه های ایرانی این نوشیدنی محبوب یافت می شود. آیا تا به حال به این موضوع فکر کرده اید که چرا نوشیدن چای باعث رفع خستگی می شود؟ شاید بعضی ها گمان کنند که این فقط یک تلقین است. اما در واقع چای خواص بسیار زیادی دارد. به همین علت باعث افزایش انرژی و رفع خستگی می شود.
چای سیاه نه تنها در ایران، بلکه در بسیاری از کشورهای دنیا به عنوان یک نوشیدنی محبوب شناخته شده است. قطعا شما از این چای برای وعده صبحانه، عصرانه، میان وعده و… استفاده می کنید. اما خوب است تا بدانید نوشیدنی گرمی که روزی چند بار از آن نوش جان می کنید، چه خواصی دارد؟ در این بخش می خواهیم اطلاعات کاملی در خصوص این چای محبوب در اختیارتان قرار دهیم. با ما همراه باشید. برای خرید انواع چای درجه یک ایرانی مثل چای سیاه و چای سبز به بخش محصولات سایت گیلان کشت مراجعه کنید.

 

بهترین زمان مصرف چای سیاه

آیا شما چای سیاه را در زمان های خاصی میل می کنید یا هر وقت و هر کجا که اراده کردید، چای می نوشید؟ آیا می دانید نوشیدن چای هم زمان مناسب و زمان نامناسب دارد؟

 

به طور کلی چای سیاه یکی از نوشیدنی های گرمی است که دارای مقادیر قابل توجهی کافئین می باشد. به همین علت ما به شما توصیه می کنیم که بیشتر از 3 بار در روز، چای مصرف نکنید. بهتر است در مصرف چای سیاه اعتدال را رعایت کنید و به فکر مضرات آن هم باشید. اما بهترین زمان برای نوشیدن چای، زمانی است که معده شما پر یا نیمه پر باشد. به طور طبیعی چای سیاه اسید معده را افزایش می دهد. به همین علت اگر با معده خالی چای را مصرف کنید، اسید معده شما تشدید می شود و این موضوع ممکن است باعث به وجود آمدن زخم معده شود. بنابراین شما مجاز هستید، سه بار در روز و با معده نیمه پر چای بنوشید.

حال ممکن است این سوال برای شما به وجود بیاید که نوشیدن چای در وعده صبحانه ضرر دارد؟ در جواب باید بگوییم خیر! اما بهتر است ابتدا مقداری صبحانه میل کنید و سپس چای بنوشید. سعی کنید بیشتر از 3 بار در روز چای میل نکنید تا بدنتان از خواص آن بهره مند شود نه از مضرات آن.

 

فواید چای سیاه

چای سیاه، این چای محبوب و دلچسب، خواص بسیار زیادی دارد. اگر می خواهید با خواص آن آشنا شوید، بهتر است تا ادامه مطلب را دنبال کنید. اما قبل از اینکه به بررسی خواص چای سیاه بپردازیم باید به شما بگوییم که این چای خواص بسیار زیادی دارد و ما به بررسی مهمترین آنها می پردازیم.

 

1-برای سلامت و زیبایی چای بنوشید

یکی از بهترین خواص و ویژگی های چای، کمک به حفظ زیبایی و سلامت پوست کمک می کند. جالب است تا بدانید، در کل دنیا بعد از نوشیدن آب، نوشیدن چای توصیه می شود. زیرا مصرف آن به دفع سموم بدن کمک زیادی می کند. به همین علت شما با مصرف چای می توانید به زیبایی و سلامتی خود کمک کنید.

 

2-برای حفظ سلامت قلب چای بنوشید

همانطور که می دانید، قلب یک عضو بسیار مهم بدن است. این عضو حیاتی و مهم وظیفه خونرسانی به کل اعضای بدن را دارد. در ترکیبات چای سیاه، مقادیر قابل توجهی فلاون وجود دارد. وجود این ماده مهم در ترکیبات چای، به سلامت و بهبود عملکرد قلب کمک زیادی می کند. بنابراین شما با مصرف چای، به حفظ سلامت قلب تان نیز کمک زیادی کرده اید.

 

3-برای کاهش ریسک ابتلا به سرطان تخمدان، چای بنوشید

از دیگر خواص چای سیاه برای بدن، جلوگیری از ابتلا به سرطان تخمدان است. این سرطان جزو یکی از سرطان های شایع در بین خانم ها است. به همین علت می توان گفت برای جلوگیری از ابتلا به آن باید کیفیت مواد غذایی مصرفی را بالا برد. برای این اقدام می توانید نوشیدن چای را آغاز کنید. چای دارای خاصیت ضد سرطانی است و همچنین دارای مقادیر قابل توجهی از آنتی اکسیدان ها می باشد. به همین علت از بروز بیماری هایی همچون سرطان تخمدان جلوگیری می کند.

 

4-برای پیشگیری از ابتلا به دیابت، چای بنوشید

یکی دیگر از خواص و مزایای چای سیاه برای بدن، جلوگیری از ابتلا به دیابت است. نوشیدن چای از ایجاد اختلال در عملکرد سلول بتا جلوگیری می کند. به همین علت باعث تنظیم متابولیک می شود و در نهایت باید بگوییم از ابتلا به دیابت در بدن جلوگیری می شود.

5-برای تقویت سیستم ایمنی بدن، چای سیاه بنوشید

شاید برایتان جالب باشد تا بدانید، نوشیدن چای سیاه، به افزایش ایمنی بدن و تقویت سیستم دفاعی کمک می کند. همانطور که به این موضوع اشاره کردیم، چای دارای خواص آنتی اکسیدانی می باشد. آنتی اکسیدان عملکرد بسیار ویژه ای در بدن دارد. وجود آنتی اکسیدان در بدن باعث جلوگیری از بروز بسیاری از بیماری ها می شود. همچنین به تقویت سیستم ایمنی بدن کمک زیادی می کند.

 

6- برای حفظ سلامت دهان و دندان، چای بنوشید

طبق تحقیقاتی که روی ترکیبات چای سیاه انجام شده