برنج هندی یکی از مهمان های دائمی سفره بسیاری از مردم ایران است. برنج محصول کشاورزی و از دسته خشکبار است که به عنوان یکی از غذاهای مشترک تمامی مردم آسیا به شمار می رود، و گونه های مختلفی از این محصول در سرتاسر قاره کهن آسیا تولید می شود.

 

برنج محصولی است که می توان از آن غذاهای متنوعی را تهیه کرد، و در ضمن سرشار از خواص متعدد است. همین مساله باعث شده که میزان مصرف این محصول در سرتاسر دنیا روز به روز افزایش یابد.

این محصول در ایران نیز ماده غذایی مهمی می باشد و به عنوان یکی از قوت ها یا مواد غذایی مهم ایرانی ها به شمار می رود. بر طبق آمار موجود سالانه حدود ۳ هزار تن برنج در ایران مصرف می شود که قسمتی از این میزان مصرفی، در داخل کشور تولید می شود، و میزان قابل توجهی دیگر توسط واردات از کشورهای مختلف تامین می شود.

 

برنج هندی و به طور کلی برنج محصولی است که بازار مشتاق و مشتری پسندی در ایران دارد. در حال حاضر ایران با اینکه یکی از تولیدکنندگان برنج در دنیاست اما به عنوان چهارمین کشور وارد کننده این محصول در دنیا شناخته می شود. برنج های خارجی موجود در بازار ایران از کشورهای مختلفی وارد می شوند.

 

در حال حاضر کشورهای هند، تایلند، ایالات متحده آمریکا، پاکستان، ویتنام، ایتالیا، چین، اروگوئه، کامبوج و میانمار از مهمترین و بزرگترین صادرکنندگان این محصول به ایران شناخته می شوند. و برنج هندی محصولی است که در سرتاسر قاره آسیا شناخته شده است.

 

برنج هندی یکی از ارقام برنج خارجی در ایران است. برنج های خارجی موجود در بازار ایران را می توان براساس کیفیت به دسته های مختلفی تقسیم نمود. متاسفانه در سال های اخیر رقم های بی کیفیت و مشکوکی به صورت قاچاق و یا گاها با نظارت نهادهای دولتی وارد بازار ایران شده اند که، در مورد سلامت و کیفیت آن تردید بسیار وجود دارد.

 

این محصولات عمدتا با نام هایی چون برنج هندی و یا برنج پاکستانی در بازار شناخته می شوند. در ادامه این متن در مورد این محصولات وارداتی مطالبی ارائه می شود.

 

 

برنج هندی

 

 

برنج هندی ۱۱۲۱ چیست؟

 

برنج هندی معروف ترین رقم های وارداتی این محصول در بازار ایران هستند. در مورد این محصولات همواره حاشیه های زیادی وجود داشته و کیفیت بهداشتی و سلامت آنها بارها توسط افراد و نهادهای مختلف مورد تردید قرار گرفته، ولی با این حال، این محصولات همچنان در بازار ایران قابلیت فروش دارند، و تاکنون هیچ منعی در مورد فروش برنج هندی در ایران انجام نگردیده است.

 

برنج هندی در انواع مختلف به بازار ایران ورود کرده، یکی از معروف ترین نمونه های این محصول برنج ۱۱۲۱ است. این محصول معمولا دارای قیمت بسیار پایینی بوده و در مقابل پس از پخت نیز دانه های آنها بلند شده و در اصطلاح ری خوبی دارند. واقعیت این قیمت پایین و این کیفیت بالا این است که، برنج هندی محصول هیچ شالیزاری نیست، و اصلا کشت نمی شوند، این رقم های هند ی در واقع یک برنج ساختگی هستند.

 

این محصولات توسط کارخانجات متعددی در کشور هندوستان تولید می شوند که گاها وضعیت بهداشتی این کارگاه ها و کارخانجات مورد تردید است. همچنین در تولید برنج ۱۱۲۱ از مقداری خمیر برنج و مواد افزودنی دیگر استفاده می شود که، در طی آزمایش های مختلف، وجود پلاستیک، و همچنین فلزات آلوده خطرناک در این محصولات به اثبات رسیده است.

 

برنج هندی در نمونه های مختلف، از جمله برنج ۱۱۲۱ را، باید یک سم هندی قلمداد نمود که، متاسفانه با وجود آلوده بودن، همچنان واردات و عرضه آنها در نقاط مختلف ایران از جمله جنوب شرق ایران رواج گسترده دارد.

 

برنج ایرانی و سایر برنج های باکیفیت خارجی به دلیل شرایط اقتصادی کشور قیمت بالاتری نسبت به نمونه های هندی دارند که در این زمینه حق با کشاورزان و واردکنندگان این محصولات است. و همین مساله قیمت بالا باعث شده که بسیاری از خانواده های کم درآمد جامعه و بسیاری از رستوران ها و مراکز عرضه غذا، به برنج ۱۱۲۱ و ارقام هندی دیگر روی آورند. به همین دلیل لازم است نهادهای مرتبط با سلامت جامعه از جمله وزارت بهداشت بازنگری صحیح تری به اینگونه محصولات داشته باشند.

 

 

 

برنج هندی

 

 

برنج هندی باسماتی چیست؟

 

برنج هندی محصولی است که قرن ها به عنوان یکی از محصولات کشاورزی شرق آسیا به شمار می رود. معمولا زمین هایی که در این مناطق برای کاشت برنج استفاده می شود، پس از چندین دوره برداشت، قدرت لازم را برای تولید برنج هندی درجه یک ندارند، و محصولات آنها معمولا به صورت نمونه های نیم دانه و یا برنج های ریز است.

 

قطعا چنین برنجی را هیچ بازاری نمی پسندد، و در نتیجه مانند همیشه برادران خلاق چینی توانستند دستگاهی را طراحی کنند که این برنج ها را تخمیر کرده، و دوباره به صورت دانه های بزرگ، زیبا و یکدست عرضه کند.

 

انواع برنج هندی گاها با مواد دیگری مخلوط می شوند که پلاستیک و مواد نامعلوم دیگر از جمله آنها هستند. این محصولات با نام های متنوعی در بازار عرضه می شوند که، برنج باسماتی یکی از این نام هاست.

 

برنج هندی و برنج های مرغوبی در شرق آسیا تولید می شوند که برنج باسماتی یکی از آنهاست. اما نوع واقعی این محصول هیچگاه به بازار ایران وارد نشده، و نمونه هایی که با نام برنج باسماتی در ایران به فروش می رسند در واقع رقم های مصنوعی هستند که، مانند برنج ۱۱۲۱ به صورت مصنوعی تولید می شوند.

 

برنج هندی از جمله کالاهایی است که تجارت آن در ایران سود سرشاری دارد. به همین دلیل بسیاری از دلالان حوزه تجارت این محصول، در سال های اخیر توانسته اند با واردات رقم های خطرناکی و ارزانی مثل برنج باسماتی به سود قابل توجهی دست یابند.

 

واقعیت امر این است که برنج باسماتی همانند برنج ۱۱۲۱ یک محصول ساختگی و مصنوعی است که مواد مصنوعی و فلزات خطرناک جز جداناشدنی آن هستند. به همین دلیل توصیه می شود از این محصولات به هیچ وجه خرید ننمایید، و اطمینان داشته باشید که برنج باسماتی اصل و واقعی، امروزه در بازار ایران وجود ندارد.

 

 

برنج هندی

 

 

 

برنج هندی ۳۸۶ چیست؟

 

برنج هندی در انواع مختلف تولید می شود. یکی نمونه های حرفه ای آن برنج ۳۸۶ است که، گاها در برخی از نقاط ایران با نام برنج ایرانی نیز به فروش می رسد، و یا اینکه با نمونه های ایرانی مخلوط شده و به اسم محصول ایرانی به مشتریان عرضه می شود. گاها نیز این محصولات با نام برنج هندی باکیفیت فروخته می شوند.

 

واقعیت امر این است که برنج ۳۸۶ نیز مانند برنج ۱۱۲۱ و برنج باسماتی یک محصول مصنوعی و ساختگی است که سرشار از فلزات سنگین خطرناک بوده، و قطعا مصرف آن برای هیچ گروه سنی توصیه نمی شود. همچنین در تولید برنج ۳۸۶ گاها از عطرهای مصنوعی برای عطر دادن به این محصول استفاده می شود که از این لحاظ نیز برنج ۳۸۶ نسبت به نمونه های دیگر برنج هندی خطرناک تر می باشد.

 

برنج هندی و خصوصا برنج ۳۸۶ به دلیل قیمت ارزان و کیفیت فیک پخت، امروزه پای ثابت بسیاری از رستوران ها، مراکز تهیه غذا، آشپزخانه مدارس، دانشگاه ها، پادگان ها، تالارهای عروسی و حتی بسیاری از بیمارستان ها می باشند، و هدف از استفاده آنها تنها مواردی مثل کسب سود بیشتر است.

 

 

 

 

 

چرا برنج هندی قد می کشد؟

 

برنج هندی و انواع آن محصولاتی هستند که قد کشیدن دانه هایشان در برابر قیمت پایین آنها مهمترین ویژگی آنهاست. و در واقع دلیل اصلی اینکه این محصولات در رستوران ها و مراکز تهیه غذا به صورت گسترده استفاده می شوند همین موارد هستند. در مورد قد کشیدن برنج هندی دلایلی مختلفی ارائه شده است. اولین دلیل این است که این محصولات به صورت نیم جوش و یا پاربویل تولید می شوند. در این روش برنج ها را پس از برداشت یا فرآوری، در دمای ۷۰ الی ۸۰ درجه نیم جوش می کنند، و پس از آن در معرض هوا خشک کرده و به بازار عرضه می کنند. در واقع دلیل اصلی اینکه این محصولات شفاف بوده و در پخت قد کشیده، و به یکدیگر نمی چسبند، همین موارد است.

 

برنج هندی همانگونه که گفته شد در مواردی با تلفیق خمیر و همچنین مواد نامعلوم دیگری تولید می شوند. در آزمایش های مختلف به وجود پلاستیک و فلزات سنگین در اینگونه محصولات اشاره شده است. در واقع در زمان پخت این ارقام، باز شدن مولکول های موجود در مواد پلاستیکی و فلزات سنگین، باعث قد کشیدن دانه های این محصولات می شود.

 

 

۵ گونه برتر برنج هندی کدام هستند؟

 

برنج هندی محصولی است که به عنوان یکی از مهمترین کالاهای وارداتی از هند به ایران به شمار می رود. هندوستان یکی از کشورهای ریشه دار در زمینه تولید انواع برنج است و این محصول به عنوان یکی از محصولات کشاورزی و البته صادراتی این کشور به شمار می رود. برنج در کشور هندوستان در رقم های مختلفی تولید می شود که مهمترین ارقام برنج هندی عبارتند از:

 

سفید
باسماتی
قهوه ای
جاسمین
کالیجیرا

برنج هندی انواع آن که در بازار ایران موجودند، عمدتا توسط شرکت های مختلفی در ایران بسته بندی می شوند، و به دست مشتریان ایرانی می رسند. عمدتا این محصولات در بسته های ۵ الی ۱۰ کیلویی عرضه می شوند.

 

مهمترین برندهای برنج هندی که در ایران عرضه می شوند عبارتند از: محسن، احمد، مژده، خاطره، طبیعت، تبرک، آوازه، هاشمی ۱۱۲۱، کیمیا و میعاد. این محصولات امروزه به صورت گسترده در سرتاسر ایران به فروش می رسند.

 

 

 

برنج هندی

 

 

 

عوارض مصرف برنج هندی چیست؟

 

برنج هندی محصولی است که همانگونه که در قسمت های قبلی این مقاله ذکر شد یک محصول آلوده و یا حداقل غیر قابل اعتماد است. در این چند ساله اخیر آزمایشات مختلفی بر روی برندها و گونه های مختلف رقم های مختلف هندی صورت گرفته، و واردات تعدادی از آنها پس از اثبات آلوده بودن توقیف شده و از بازار فروش سرتاسر کشور جمع آوری شده اند.

 

یکی از مواردی که در سالیان اخیر در مورد این محصولات به صورت متعدد مطرح شده، وجود ماده سمی و سرطان زای فنول است. این ماده می تواند حداقل برای سیستم گوارش انسان اختلالات عمیقی را ایجاد کرده، که این اختلالات در موارد حاد باعث بروز سرطان های دستگاه گوارش می شوند.

 

برنج هندی موجود در بازار، همچنین گونه های ناشناخته ای هستند که تاکنون در هیچ مرجع رسمی به ثبت نرسیده اند، زیرا برنج های جدید در همه جای دنیا پس از کشف به مراکز آزمایشگاهی سپرده می شوند و پس از اینکه نتایج مثبت آزمایشگاهی را اخذ کردند به ثبت می رسند.

 

در نتیجه می توان ساختگی بودن نمونه های هندی را با این دلیل قبول کرد. همچنین با توجه به اینکه این محصولات در کشور هندوستان تولید می شوند هیچگونه نظارتی بر تولید بهداشتی آنها وجود ندارد و تحقیقات نشان می دهد که هزاران کارخانه و کارگاه فعال در کشور هندوستان این محصولات را تولید می کنند، و متاسفانه تعدادی از این کارگاه ها در زمره کارگاه های خانگی و بدون مجوز هستند.

 

در نتیجه می توان به صورت کلی اعلام نمود که مصرف برنج هندی همسان مصرف سم است. با این تفاوت که سم پس از مدت کوتاهی قربانی می گیرد ولی برنج هندی در مدت طولانی تر و به بدترین شکل.

 

 

 

 

 

آیا برنج هندی کشت می شود؟

 

برنج هندی موجود در بازار ایران در ارقام مختلفی وجود عرضه می شود. همانگونه که گفته شده اکثر رقم های هندی موجود در بازار ایران به صورت ساختگی تولید می شوند و تهیه اینگونه برنج ها به عنوان یک صنعت در کشور هندوستان به شمار می رود.

 

البته هندوستان مهد تولید برنج های مختلفی است که تعدادی از آنها در زمره رقم های باکیفیت هستند. برای مثال برنج باسماتی این کشور در زمره ارقام معروف است که در سرتاسر دنیا مشتریان فراوانی دارد. اما این رقم قیمت بالایی دارد و واردات آن به عنوان یک برنج هندی برای تجاری که در اندیشه سود بیشتر هستند، از لحاظ اقتصادی به هیچ وجه مقرون به صرفه نیست.

 

برنج محصولی است که در ایران با بهترین کیفیت تولید می شود و به همین دلیل ایران پتانسیل این را دارد تا به آسانی در زمینه تولید این محصول به خود کفایی برسد و در این زمینه لازم است مسئولان مربوطه تدبیری جامع اتخاذ کنند. برنج های ایرانی با بهترین کیفیت و سالم ترین شیوه تولید می شوند.

 

به همین دلیل اگر به سلامت خود و خانواده خود اهمیت می دهید بهتر است برای خرید این محصول کمی بیشتر هزینه کنید و در عوض سلامت و امنیت غذایی را به سفره خانوادتان تزریق نمایید.

 

 

 

برای دریافت مشاوره رایگان در مورد برنج با شماره زیر تماس بگیرید

0990✽✽✽✽500
شماره تماس
نمایش کامل شماره تماس