10 راه برای درمان سنگ کلیه

درمان سنگ کلیه امروزه به دلیل فراگیری این بیماری بیماری ، به روش‌های گوناگونی اعم از روش‌های سنتی و روش‌های جدید انجام می‌گیرد. سنگ کلیه درواقع به جسم سختی است که به دلیل رسوب کانی‌های ادرار، دریکی از کلیه‌های چپ، راست و یا هر دو آن‌ها اتفاق می‌افتد.

گاهی رسوب‌گذاری این کانی‌های ادرار به دلیل مواد تشکیل‌دهنده آن‌ها و همچنین نوع گروه خونی و ساختار کلیه پایدار نیست و سنگ‌ها پس از رسوب‌گذاری اولیه و گاها بدون اینکه فرد متوجه شود، رفع می‌شوند؛ اما گاهی رسوب‌گذاری کانی‌ها به‌صورت مداوم انجام‌شده و تشکیل سنگ در ابعاد بزرگ انجام می‌شود که خروج آن از کلیه و یا مجری ادراری امکان‌پذیر نیست و به همین دلیل نیاز است که نسبت به درمان این مشکل اقدام شود.

در حالت کلی پزشکان معتقد هستند که سنگ‌های کلیه زیر 5 میلی‌متر تا حدود زیادی قابلیت دفع دارند و سنگ‌های بالاتر از این میزان را باید به‌صورت اصولی درمان کرد. به همین دلیل یکی از روش‌های درمان سنگ کلیه در شیوه‌های جدید، استفاده از اشعه لیزر و سنگ‌شکن است که در این حالت، سنگ کلیه بزرگ به قطعات کوچک‌تری تبدیل می‌شود.

درمان سنگ کلیه با روش‌های مختلفی امکان‌پذیر است و در حالت کلی درمان آن به نوع سنگ و علت ایجاد آن تا حدودی وابسته است. از مهم‌ترین دلایل تشکیل سنگ کلیه می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 

1-چاقی و اضافه‌وزن
2-کم‌تحرکی
3-مصرف کم مایعات و کم‌آبی بدن
4-مصرف بیش‌ازحد سدیم و ویتامین C
5-مصرف بیش‌ازحد پروتئین حیوانی
6-مصرف الکل
7-بیماری‌های زمینه‌ای

 

 

درمان سنگ کلیه جز در موارد حاد به‌صورت خانگی و با استفاده از مواد و شیوه‌های بی‌خطر امکان‌پذیر است. در ادامه این متن 10 راه برای درمان سنگ کلیه معرفی می‌شود.

 

 

درمان سنگ کلیه

 

 

درمان سنگ کلیه با مصرف آب و مایعات

درمان سنگ کلیه و دفع آن با روش‌های سنتی خانگی و کم‌خطر امکان‌پذیر است. کم‌آبی بدن و مصرف کم مایعات یکی از علت‌های اصلی ایجاد سنگ کلیه به شمار می‌رود و به همین دلیل لازم است با مصرف مایعات خصوصاً آب که کمترین میزان ناخالصی و ضرر را دارد، از بروز این مشکل در بدن خود جلوگیری کرد.

هر انسان به‌طورمعمول روزانه بین 6 تا 8 لیوان آب مصرف می‌کند و افراد مبتلابه سنگ کلیه برای جلوگیری از ایجاد سنگ و همچنین رفع سنگ‌های قابل دفع می‌بایستی مصرف روزانه آب خود را به 12 تا 15 لیوان در طول روز افزایش دهند. در این حالت و با افزایش میزان مصرف مایعات اولین اتفاقی که در بدن رخ می‌دهد افزایش ادرار و دفعات آن است.

در این صورت با مصرف زیاد آب می‌توان غلظت مواد رسوب کننده را در کلیه‌ها کم کرد و از تشکیل سنگ جلوگیری کرد. بعضی افراد از نوشابه و بعضی از آبمیوه‌ها برای این کار استفاده می‌کنند. این محصولات اکثراً دارای اسید فسفریک هستند و به همین دلیل باعث ایجاد سنگ می‌شوند. از نوشیدنی‌های مناسب برای درمان سنگ کلیه می‌توان به آب، آب‌پرتقال، چای و قهوه اشاره کرد.

 

 

درمان خانگی سنگ کلیه با مصرف سرکه سیب

درمان خانگی با سرکه سفید یکی از روش‌های قدیمی و البته بسیار مؤثر به شمار می‌رود. از این محصول در طب سنتی برای درمان سنگ کلیه استفاده می‌شد و تحقیقات جدید نیز از خواص فوق‌العاده این محصول برای درمان سنگ کلیه پرده‌برداری کرده است.

سرکه سفید حاوی مقادیر زیادی اسید استیک است که این اسید بی‌خطر نقش مؤثری در فروریختن ساختمان سنگ‌های کلیه و دفع آن‌ها دارد. برای درمان سنگ با استفاده از سرکه سیب توصیه می‌شود 2 قاشق غذاخوری سرکه سیب را با 200 میلی‌لیتر آب تصفیه‌شده مخلوط کرده و در چند نوبت در طول روز میل کنید.

درمان سنگ کلیه با استفاده از سرکه سفید روش بسیار مناسبی است اما برای مصرف سرکه سفید باید حد اعتدال را رعایت کرد؛ زیرا مصرف بیش‌ازاندازه این سرکه باعث کاهش فوری پتاسیم خون شده و در درازمدت باعث پوکی استخوان می‌شود.

همچنین افراد دیابتی نیز باید برای مصرف این محصول با پزشک خود مشورت کنند. توصیه بر این است افراد از سرکه سفید برای درمان سنگ به‌صورت دوره‌ای استفاده کنند تا بتوانند عوارض آن را به حداقل برسانند.

 

 

درمان سنگ کلیه با خاکشیر

 

درمان سنگ کلیه با استفاده از خاکشیر

درمان سنگ کلیه با استفاده از خاکشیر یکی از روش‌هایی است که در طب سنتی به آن تأکید زیادی شده است و با استفاده از آن می‌توان به دفع سنگ کلیه و جلوگیری از ایجاد آن کمک کرد. ایرانی از قرن‌ها قبل با این دانه گیاهی و خواص فوق‌العاده آن آشنا بودند و امروزه نیز از این دانه گیاهی برای درمان بیماری‌های مختلف استفاده می‌کنند.

یکی از روش‌های قدیمی استفاده از خاکشیر در مرزهای فرهنگی ایران، تهیه شربت خاکشیر است. این شربت عمدتاً در فصل گرم سال و برای جلوگیری از گرمازدگی تهیه و مورداستفاده قرار می‌گیرد.

برای درمان سنگ کلیه نیز می‌توان از شربت خاکشیر و یا جوشانده آن استفاده کرد. به‌طورکلی خاکشیر به دلیل داشتن اسیدهای چرب مثل اسید لینولنیك، اولئیك، اسید استئاریك و ‌لینولنیك برای درمان سنگ بسیار مفید است و به متلاشی شدن و دفع سریع انواع سنگ کمک می‌کند. توصیه می‌شود از جوشانده و یا شربت خاکشیر به‌صورت منظم و دائمی تا رفع کامل سنگ استفاده شود.

 

درمان سنگ کلیه با استفاده از هندوانه

سنگ کلیه یکی از بیماری‌هایی است که از قدیم در بین جوامع بشری رواج داشته و به همین دلیل بشر توانسته در طول هزاران سال عمر خود، روش‌های متعددی برای درمان سنگ کلیه ابداع کند. استفاده از هندوانه و آب آن‌یکی از روش‌هایی است که از گذشته تا به امروز موردتوجه و استفاده بشر بوده است.

تحقیقات جدید بر روی این میوه آبدار و خوشمزه نشان داده که در ساختار هندوانه میزان قابل‌توجهی کلسیم، منیزیم، فسفات و کربنات وجود دارد که این مواد نقش مؤثری در درمان سنگ کلیه دارند. هندوانه در حالت کلی به تنظیم سطح اسید در ادرار کمک کرده و درنتیجه مانع از تشکیل سنگ می‌شود.

ازآنجایی‌که برای هندوانه عوارض خاصی مشخص نشده درنتیجه افراد مبتلابه سنگ می‌توانند از این محصول به‌صورت منظم در سبد غذایی خود استفاده کنند. در یک روش دیگر توصیه‌شده یک هندوانه سالم را در آب جوش انداخته و مدت 10 الی 15 دقیقه بجوشانید تا به مرحله پختگی برسد، سپس آب هندوانه پخته را گرفته و به‌صورت روزانه یک الی دو لیوان مصرف کنید.

 

درمان سنگ کلیه با سبوس برنج

 

شگفت‌انگیزترین درمان سنگ کلیه با استفاده از سبوس برنج

درمان سنگ کلیه با استفاده از سبوس برنج نتایج شگف