10 راه برای درمان فشار خون

فشار خون متعادل

 

10 راه برای درمان فشار خون : فشار خون یکی از علائم اصلی حیات آدمی به شمار می‌رود و صفر شدن آن به معنای از کار افتادن قلب و مرگ به شمار می‌رود. در حالت عمومی به بیماری‌های افزایش فشار جریان خون، به اصطلاح بیماری فشار خون گفته می شود. میزان جریان فشار خون انسان یک محدود مشخص دارد و اگر فشار از میزان تعیین شده بیشتر و یا کمتر شود، علائم ناخوشایندی در بدن انسان بروز کرده و اختلالات متعددی بروز می کند که در نوع حاد ممکن است مرگ را به همراه داشته باشد.

به همین دلیل کنترل این بیماری اهمیت زیادی دارد. بدن انسان به طور طبیعی میزان فشار را در حالت نرمال نگه می دارد، اما برخی از بیماری‌های زمینه ای و شرایط محیطی می‌توانند این عامل را تشدید کنند و باعث اتفاقات ناگوار شوند. از مهم‌ترین عوامل تشدید کننده این بیماری می‌توان به این موارد اشاره کرد:

 

• بیماری‌های زمینه ای مثل ناراحتی قلبی
• استرس و تنش عصبی
• سن بالا
• اضافه وزن
• مصرف دخانیات و الکل
• رژیم غذایی نادرست
• مصرف داروهای خاص مثل قرص‌های ضد حاملگی
• شرایط خاص مثل بارداری
• کم تحرکی
• و غیره

 

فشار خون بیماری است که در آن فشار جریان خون از حد معمول خود بالاتر می‌رود. به طور معمول فشار طبیعی انسان بین 120 تا 80 است و هر گونه فشار بالاتر از این حد، با عنوان فشار بالای خون شناخته می شود.

همچنین فشار بالای خون بیماری مزمن و خطرناکی است که تا مدت‌ها خود را نشان نمی دهند. به همین دلیل توصیه می شود افراد به‌صورت دوره ای و مرتب فشار خود را چک کنند. فشار بالا بیماری است که برای درمان آن داروهای مختلفی از سوی جامعه پزشکی توصیه می شود، اما با روش‌های خانگی و ساده می‌توان این بیماری را مدیریت کرد. ما در ادامه این متن 10 راه برای درمان این بیماری را به شما معرفی می‌کنیم.

 

۱۰ راه برای درمان فشار خون

درمان فشار خون

 

کاهش وزن اولین راه درمان فشار خون

فشار خون بیماری است که با اضافه وزن رابطه مستقیمی و واضحی دارد. بر طبق تحقیقات انجام شده بر روی بیماران فشار خون مشخص شده که حدود هفتاد و پنج درصد آن‌ها اضافه وزن داشته‌اند.

در حالت کلی اضافه وزن بالا، خون رسانی به قسمت‌های مختلف بدن را سخت کرده و قلب را مجبور به افزایش فعالیت می کند. این کار به‌صورت مداوم باعث افزایش فشار می شود.

همچنین اضافه وزن سیستم عصبی بدن را تحریک کرده و باعث افزایش گردش خون در بدن شده و این موضوع به دلیل نامتعارف بودن شرایط بدن، فشار بالای خون را در پی خواهد داشت. برای رفع این مشکل می‌توان وزن خود را تا حد معمول کاهش داد.

در مرحله اول این کار باید با پزشکان متخصص در حوزه کاهش وزن و همچنین بیماری فشار بالا مشورت کرد و بر طبق نظر آن‌ها کاهش را انجام داد. برای کاهش وزن روش‌های مختلفی وجود دارد. در اولین روش شما باید تغذیه خود را تصحیح کنید.

برای این کار توصیه می شود از حبوبات، گوشت سفید، غلات سبوس دار، میوه و سبزی به‌صورت منظم در سبد غذایی خود استفاده کنید. همچنین توصیه می شود تحرک خود را افزایش داده و روزانه 45 دقیقه الی یک ساعت پیاده روی منظم داشته باشید.

 

تغذیه مناسب یکی از مهم‌ترین روش‌های کنترل فشار 

فشار خون بیماری است که تغذیه ناسالم در بروز و رشد آن تأثیر دارد. غذاهای پرچرب، شور و ته گرفته یا سوخته می‌توانند فشار شما را افزایش دهند. اگر به فشار خود اهمیت می دهید و یا از بیماری فشار بالا رنج می برید، توصیه می شود در برنامه غذایی خود تجدید نظر داشته باشید.

برای این کار می‌توانید دانه گیاهی کامل مثل غلات، میوه، سبزیجات و لبنیات کم چرب را به سبد غذایی خود اضافه کنید و به‌صورت منظم از آن‌ها در وعده‌های غذایی خود استفاده کنید.

فشار خون مسئله ای است که بعضی از مواد غذایی آن را تشدید می کنند. برای مثال افراد مستعد فشار بالا با مصرف ناچیز نمک هم دچار افزایش فشار بالا می شوند. به همین دلیل توصیه می شود این افراد در کنار سبد غذایی خود از محصولاتی استفاده کنند که در آن‌ها پتاسیم فراوان وجود دارد. از جمله این محصولات می‌توان به میوه‌های مختلف از جمله موز و سبزی‌ها اشاره کرد.

 

کنترل فشار خون با برنج قهوه ای

کنترل فشار خون با برنج قهوه ای

 

برنج قهوه ای داروی طبیعی درمان فشار خون

فشار خون بیماری است که با تغذیه مناسب می‌توان تا حدود زیادی آن را درمان کرد. یکی از مواد غذایی که تأثیر فوق‌العاده‌ای بر این بیماری دارد، برنج قهوه ای است. برنج قهوه ای به برنجی گفته می شود که در طی یک عملیات تکمیلی خاص تولید می شود.

سبوس برنج سرشار از مواد قوی متعدد است که این مواد با پوست گیری برنج از دست می روند و دلیل این موضوع وجود داشتن این مواد در پوسته برنج است؛ اما کشاورزان با ابداع روشی جالبی توانسته این مواد مقوی را به دانه برنج منتقل کنند که در طی این فرایند برنج قهوه ای تولید می شود.

فشار خون بیماری است که می‌توان با داشتن قلبی سالم از بروز آن جلوگیری کرد. برنج قهوه ای محصولی است که تأثیر فوق‌العاده‌ای بر سلامت قلب دارد. پزشکان توصیه دارند برای سلامت قلب از غلات کامل در سبد غذایی استفاده شود. برنج قهوه ای به عنوان یکی از بهترین غلات کامل شناخته می شود.

این برنج همچنین تأثیر فراوانی بر سلامت رگ‌های عروقی و انسداد آن‌ها دارد. گرفتگی رگ‌ها نیز به عنوان یکی از علل بیماری فشار خون شناخته می شود، در نتیجه