10 راه درمان کبد چرب

کبد چرب یکی از بیماری‌هایی است که در کبد بروز می‌کند و گاه می‌تواند بی‌خطر و در مواردی نیز خطرآفرین باشد. بدن انسان کارکردی منظم و اصولی دارد و هر بخش آن وظیفه یا وظایفی خاص بر عهده دارد. کبد یکی از اعضای مهم بدن به شمار می‌رود که اختلال در کار کردن مناسب آن باعث بروز اختلالات جدی در بدن می‌شود. به‌طورکلی کبد چندوظیفه مهم را در بدن بر عهده دارد و یکی از وظایف مهم آن سوخت‌وساز چربی‌ها در بدن می‌باشد. به‌طورمعمول و حداکثر 5 درصد از وزن کبد را چربی‌ها تشکیل می‌دهند. اگر این میزان بیشتر از پنج درصد شود عارضه کبد چرب بروز می‌کند. به‌طورکلی بیماری کبد چرب به‌مانند بسیاری از بیماری‌های دیگر ممکن است به دلیل تغذیه نامناسب و یا هر عامل دیگری در بدن بروز کند اما در حالت کلی از مهم‌ترین دلایل بروز این بیماری می‌توان به اختلال در چربی خون و چاقی، مصرف مشروبات الکلی، تغذیه غذایی نامناسب و یا سوء تغذیه، دیابت و غیره اشاره کرد.

همچنین گاهی مصرف برخی از داروها نیز باعث بروز بیماری کبد چرب می‌شوند که ازجمله آن‌ها می‌توان به مصرف بی‌رویه هورمون‌ها و همچنین داورهای کورتون‌دار مثل پردنیزولون، داروهای ضد تشنج مانند اسید والپروئیک و غیره اشاره کرد. این بیماری معمولاً علائم خاصی ندارد و تشخیص آن به‌وسیله آزمایش‌ها و یا سونوگرافی و غیره انجام می‌گیرد. کبد چرب بیماری است که معمولاً حاد نیست و به روش‌های مختلفی قابلیت درمان دارد. ما در ادامه این متن از فروشگاه اینترنتی گیلان کشت قصد داریم 10 راه مناسب و بی‌ضرر درمان کبد چرب را معرفی کنیم. همچنین قابل ذکر است مصرف برنج برای کبد چرب بسیار کارآمد بوده و می توان در درمان کبد چرب استفاده نمود. شما می توانید برای خرید انواع برنج ایرانی مانند برنج هاشمی، خرید برنج ارزان، برنج دودی و… از سایت گیلان کشت اقدام نمایید.

 

کبد چرب

 

1- کاهش وزن

کبد چرب یکی از بیماری‌هایی است که به دلیل تجمع بیش‌ازحد چربی‌ها در کبد بروز می‌کند و به همین دلیل به آن بیماری کبد چرب می‌گویند. چاقی عارضه‌ای است که معمولاً در پی آن تجمع چربی‌ها در نقاط مختلف بدن انجام می‌گیرد و کبد یکی از اعضایی است که پس از چاقی و اضافه‌وزن در معرض جذب چربی‌ها قرار دارد و می‌تواند از این عارضه آسیب‌پذیر باشد.

به همین دلیل کسانی که دارای اضافه‌وزن و این بیماری می‌باشند برای مقابله با آن بایستی کاهش وزن را در دستور کار خود قرار دهند. زمانی که کاهش وزن انجام می‌گیرد سوخت‌وساز چربی‌ها در کبد افزایش می‌یابد و درنتیجه این موضوع باعث درمان بیماری چربی کبد می‌شود. برای کاهش وزن راه‌های مختلفی وجود دارد که می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • ورزش‌های منظم
  • رژیم‌های غذایی درست
  •  ترک غذاهای فست فودی
  • مصرف مداوم مایعات
  • مصرف برنج قهوه ای برای کبد چرب

لیموترش

 

2-  لیموترش

کبد چرب بیماری است که به دلیل تجمع چربی‌ها در بدن و کبد بروز می‌کند و برای درمان آن رعایت برخی نکات و مصرف برخی از مواد غذایی لازم و ضروری می‌باشد. لیموترش یکی از میوه‌های تابستانی و زمستانی است که بیشترین کاربرد آن تهیه آب‌لیمو است. به همین دلیل برای اینکه بهترین بهره‌گیری را از این محصول داشت توصیه می‌شود آب آن را به شیوه‌های مختلف مصرف کرد.

برای مثال کسانی که دارای بیماری چربی کبد هستند می‌توانند از آب‌لیموترش برای طعم دهی به غذاهای مختلف استفاده کنند. همچنین برای بهره‌گیری از خواص لیموترش برای درمان بیماری چربی کبد می‌توان از آن نوشیدنی‌های مختلف تهیه کرد و در طول روز میل نمود. به‌طورکلی لیموترش حاوی مقادیر قابل‌توجهی آنتی‌اکسیدان و ویتامین ث است که نقش مؤثری در هضم غذا دارند و به همین دلیل از تجمع چربی‌ها در بدن جلوگیری کرده و مانع انتقال آن‌ها به کبد و بروز بیماری چربی کبد می‌شوند.

 

 

مصرف برتج قهوه ای

 

3- برنج برای کبد چرب

یکی از سوالات افراد این است که آیا برنج برای کبد چرب مضر است ؟ در ادامه به پاسخ این سوال می رسید. کبد چرب یکی از بیماری‌هایی است که می‌توان آن را به کمک غلات مختلف درمان کرد. گندم و برنج در زمره غلات کامل به شمار می‌روند و به همین دلیل می‌توان از خواص آن‌ها برای درمان کبد چرب استفاده کرد. متأسفانه برنج سفیدی که ما ایرانی‌ها و بسیاری از مردم سراسر دنیا عادت به مصرف آن داریم پوست‌گیری شده و به همین دلیل بسیاری از خواص خود را ازدست‌داده است، چون بیشترین مواد و ویتامین‌ها در پوسته برنج قرار دارند. به همین دلیل برای بهره‌گیری از خواص غلات برنج برای درمان بیماری کبد باید از سبوس برنج و یا برنج قهوه‌ای استفاده کرد.

برای مثال سبوس برنج و همچنین برنج قهوه‌ای به‌عنوان منبع خوبی از ویتامین‌های مختلف ازجمله ویتامین‌های گروه ب و همچنین موادی مثل آهن، کلسیم، منیزیم و غیره می‌باشد و به‌عنوان یک محصول مؤثر نقش ویژه‌ای در چربی سوزی دارند. درنتیجه می‌توان با بهره‌گیری از خواص این محصولات از آن‌ها برای کاهش وزن و درمان بیماری چربی کبد استفاده کرد. برنج قهوه‌ای نیز همان برنج سفید است که مواد مفید موجود در پوسته به آن انتقال داده شده‌اند درنتیجه با استفاده از این محصول نیز می‌توان به جلوگیری، کنترل و همچنین درمان کبد چرب پرداخت و بدنی سالم‌تر داشت.

 

 

 

رز ماری

 

4- رز ماری

کبد چرب بیماری است که به دلیل تجمع بیش‌ازحد چربی‌ها در بدن و جذب آن‌ها توسط کبد بروز می‌کند. به همین دلیل یکی از موادی که می‌تواند در درمان آن نقش مؤثر داشته باشد، رز ماری است. این گیاه بانام رومان یا اِکلیل کوهی شناخته می‌شود و گیاهی تقریباً معطر می‌باشد که برگ‌های آن سوزنی شکل و معمولاً همیشه سبز می‌باشند. این گیاه بومی مناطق مد