10 راه برای درمان جوش صورت

جوش صورت یکی از اتفاقات ناخوشایند پوستی است که در تمامی دوران زندگی احتمال بروز آن وجود دارد؛ اما بیشتر در دوران نوجوانی و جوانی بروز می‌کند. زمانی که فولیکول‌های مو با سلول‌های مرده و چربی بسته شوند جوش‌های سرسیاه، سرسفید و قرمز روی نقاط مختلف صورت بروز می‌کنند که علاوه بر تأثیر منفی در زیبایی، گاها با درد نیز همراه هستند. در حالت کلی انواع جوش صورت را به دودسته کلی می‌توان تقسیم‌بندی کرد:

جوش‌های التهابی

جوش‌های غیر التهابی

 

 

جوش صورت غیر التهابی و علت‌های بروز آن عبارت‌اند از:

 

جوش سرسفید: این جوش معمولاً با هاله‌ای قرمزرنگ که در مرکز آن گردی سفیدرنگی وجود دارد بروز می‌کند. این جوش‌ها به‌عنوان شایع‌ترین انواع جوش شناخته می‌شوند و می‌توان با یک سری موارد ساده آن‌ها را درمان کرد.

 

جوش سرسیاه: این نوع از جوش‌ها به دلیل بسته شدن فولیکول‌های روی مو به وجود می‌آیند و همانند جوش‌های سرسفید شایع هستند. همان‌گونه که نام آن‌ها پیداست این جوش دارای سری سیاه‌رنگ هستند. کارشناسان علت اصلی بروز این‌گونه جوش‌ها را تغییرات هورمونی می‌دهند.

 

 

جوش صورت التهابی و انواع آن عبارت‌اند از:

 

پاپول ها: این جوش‌ها یکی از عذاب‌آورترین جوش‌ها به شمار می‌روند. این جوش‌ها قرمزرنگ هستند و هیچ‌گونه منافذی ندارند و اکثر اوقات با درد نیز همراه هستند. درواقع این جوش‌ها عوارض نوع وخیم جوش‌های سرسیاه و سرسفید هستند.

 

ا پاسچول‌ها: این جوش‌ها معمولاً دارای یک مرکز دایره‌ای شکل هستند که با چرک سفید یا زرد پرشده‌اند.

 

ندول ها: این جوش‌ها معمولاً در اعماق پوست قرار دارند و دانه‌های دردناکی هستند و مانند پاپول ها عذاب‌آور می‌باشند. این جوش‌ها اگر به‌موقع درمان نشوند می‌توانند لک‌های پوستی را در پی داشته باشند.

 

جوش صورت عارضه‌ای است که می‌توان آن را با روش‌های خانگی درمان نمود. در ادامه 10 راه خانگی برای درمان جوش صورت معرفی می‌شود.

 

 

10 راه برای درمان جوش صورت

 

 

درمان جوش صورت با استفاده از یخ

جوش صورت برای بعضی افراد آن‌قدر ناخوشایند است که پس از بروز آن به‌سرعت متوجه آن شده و سعی می‌کنند با سریع‌ترین شیوه‌ها آن را رفع کنند. یکی از متداول‌ترین روش‌های سریع استفاده از یخ و خنک‌کننده‌ها است. البته این روش تنها برای جوش‌هایی که عفونی نشده‌اند و تازه ایجادشده‌اند کاربرد دارد. درواقع یخ به دلیل سردی باعث منقبض شدن منافذ پوستی می‌شود و کمک می‌کند تا چربی‌ها و موادی که باعث ایجاد عفونت در جوش می‌شوند، از آن خارج شوند.

 

جوش صورت را می‌توان با کیسه حاوی یخ درمان کرد. برای این کار مقداری یخ را در پارچه یا کیسه پلاستیکی قرار داده و روی ناحیه جوش زده قرار دهید. این کار را نباید به‌صورت مداوم انجام داد بلکه باید چند لحظه کیسه را روی جوش قرار داده و دوباره بردارید. با این حرکت می‌توان را در طی یک و یا نهایتاً دو روز جوش صورت و به‌کلی آثار آن درمان کرد.

 

استفاده از روغن درخت چای برای درمان جوش صورت

جوش صورت در تمامی انواع معمولاً به دلیل ایجاد عفونت و یا حالت خوش‌بینانه‌تر، انسداد در منافذ پوستی رخ می‌دهد و به همین دلیل می‌توان با استفاده از درمان‌های خانگی و مواد حاوی آنتی باکتریال آن‌ها را رفع نمود. یکی از این مواد مهم و البته بسیار کاربردی در این زمینه، روغن درخت چای است.

 

روغن درخت چای درواقع به‌مانند یک آنتی باکتریال عمل می‌کند و میکروب‌ها یا عوامل ایجادکننده جوش را برطرف می‌کند. یک نکته مهم در مورد روغن درخت چای وجود دارد و آن این است که نباید آن را به‌صورت مستقیم بر روی پوست اعمال کرد.

 

به همین دلیل توصیه می‌شود آن را با موادی مثل آب به نسبت 1 به 9 مخلوط‌کنید. برای مثال یک قطره از روغن درخت چای را با 9 قطره آب مخلوط کرده و به‌وسیله یک پد یا پنبه بر روی نواحی جوش زده بگذارید تا این محلول جذب این نواحی شود. درنهایت نیازی به شستن صورت نیست و می‌توانید برای کسب نتیجه مناسب این کار را چند مرتبه در طول روز تکرار کنید.

 

 

درمان جوش صورت

 

 

 

درمان خانگی جوش صورت با استفاده از گوجه‌فرنگی

جوش صورت را با روش‌های مختلفی و به‌وسیله گوجه‌فرنگی نیز می‌توان درمان کرد. برای این کار می‌توانید یک گوجه‌فرنگی سالم را رنده کرده و روی ناحیه جوش زده پوست قرار دهید. سپس به آن 15 دقیقه استراحت دهید و در پایان صورت خود را با آب سرد شست‌وشو دهید. برای رسیدن به نتیجه دلخواه توصیه می‌شود این کار را تا دومرتبه در طول روز تکرار کنید.

 

همچنین می‌توانید نیم پیمانه جو دو سر، یک قاشق غذاخوری آب‌لیمو و گوجه‌فرنگی را درون مخلوط‌کن ریخته و خوب باهم مخلوط نمایید. درنهایت ماسک به‌دست‌آمده را روی نواحی جوش زده قرار دهید و پس از 10 الی 15 دقیقه با آب گرم شست‌وشو دهید. این شیوه را نیز تا زمان رفع کامل جوش‌ها به‌صورت روزانه تکرار نمایید.

 

این نوع جوش ها را با کمک گوجه‌فرنگی و سیر نیز می‌توان درمان کرد. برای این کار حبه سیر را نصف کرده و در آب گوجه‌فرنگی قرار دهید. سپس آن را به مدت 5 دقیقه بر روی نواحی جوش زده صورت بمالید و پس‌ازآن صورت خود را با آب ولرم شست‌وشو دهید.

 

 

 

جوش صورت خود را با روغن‌زیتون درمان کنید

جوش صورت عارضه‌ای است که قطعاً به دلیل کمبود بعضی از ویتامین‌ها و شرایط نامناسب در صورت ایجاد می‌شود و درنتیجه می‌توان با استعمال برخی مواد مغذی از بروز این جوش‌ها در صورت جلوگیری کرد که یکی از این مواد، روغن‌زیتون است. این روغن به‌عنوان یک منبع عالی از آهن و آنتی‌اکسیدان‌ها به شمار می‌رود و به همین دلیل می‌تواند نقش مؤثری در درمان جوش‌های صورت و زخم‌های برجای‌مانده از آن‌ها داشته باشد. برای این کار قبل از خواب شبانه مقداری روغن‌زیتون را بر روی نواحی جوش زده ریخته و مدتی ماساژ دهید.

 

البته می‌توانید این کار را برای تمامی نواحی صورت انجام داد، ولی در این حالت تمرکز خود را بر روی نواحی جوش زده قرار دهید. سپس یک پارچه یا حوله تمیز را در آب گرم خیس کرده و به‌صورت آرام بر روی نواحی جوش زده صورت و یا کل پوست بکشید تا روغن‌زیتون اضافه بر روی جوش‌ها و یا صورت پاک شود. 5 دقیقه بعدازاین کار نیز صورت خود را با آب معمولی بشویید. برای خرید روغن زیتون درجه یک به بخش محصولات سایت گیلان کشت مراجعه کنید.

 

 

 

 

 

درمان خانگی جوش صورت با استفاده از سیب‌زمینی

جوش صورت عارضه‌ای است که می‌توان آن را با استفاده از سیب‌زمینی و خواص فوق‌العاده آن درمان کرد. همان‌گونه که در بخش‌های قبلی گفته شد، جوش صورت به دلایل مختلفی ایجاد می‌شود و قطعاً مهم‌ترین دلیل آن کمبود یکسری ویتامین‌ها و مواد ضروری در پوست است. سیب‌زمینی محصولی است که سرشار از موادی مانند سولفور، پتاسیم، فسفر و غیره است که این مواد تأثیر بسیار مناسبی بر روی جوش‌های صورت دارند.

 

برای درمان جوش با استفاده از سیب‌زمینی آن را به دو و یا چندتکه تقسیم کنید و آن‌ها را بر روی نقاط جوش زده قرار داده و ماساژ دهید تا مواد مغذی موجود در سیب‌زمینی جذب پوست و نقاط آسیب‌دیده و جوش زده شوند. پس‌ازآن به مدت 20 الی 30 دقیقه صبر کنید تا این مواد اثرات خود را بر روی نقاط جوش زده اعمال کنند. درنهایت صورت خود را با آب ولرم بشویید و برای کسب نتیجه مناسب توصیه می‌شود این کار را چند بار در طول روز تکرار کنید.

 

 

 

سبوس برنج و درمان جوش صورت

 

درمان معجزه‌آسای جوش صورت با سبوس برنج

جوش صورت را می‌توان به کمک سبوس برنج و به‌صورت معجزه‌آسایی درمان کرد. برنج یک‌دانه گیاهی و غلاتی باارزش غذایی بالا است. بیشترین میزان ویتامین‌های برنج در پوسته آن است. به همین دلیل از این محصول در موارد مختلف استفاده می‌شود. برای مثال خانم‌های ژاپنی از قرن‌ها قبل و ضمن کاشت و برداشت برنج با خواص پوسته یا همان سبوس برنج آشنا بودند و از آن برای صورت خود ماسک‌های ضد چروک و ضد پیری درست می‌کردند.

 

امروزه علم نوین نیز با تأیید این موارد پرده از خواص فوق‌العاده سبوس برنج برای درمان انواع جوش برداشته است. سبوس برنج حاوی انواع ویتامین‌های گروه ب، آهن، فسفر، منیزیم، مس، روی، پتاسیم، منگنز و غیره می‌باشد.

 

این نوع جوش ها با ماسک سبوس برنج به‌سرعت درمان می‌شود. برای این کار 2 قاشق غذاخوری ماست را با یک قاشق غذاخوری سبوس برنج مخلوط کرده و بر روی صورت خود بگذارید و کمی ماساژ دهید. درنهایت و 5 الی 10 دقیقه صبر کنید تا ماسک جذب نواحی جوش زده شود در آخر صورت خود را با آب ولرم و ترجیحاً صابون گلیسیرین بشویید. با تکرار چند مرتبه‌ای این شیوه می‌توانید انواع جوش را درمان کنید. برای خرید سبوس برنج درجه یک یا همان سبوس برنج قهوای به بخش محصولات سایت گیلان کشت مراجعه کنید.

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد زیبایی پوشت با سبوس برنج مقاله زیر را مطالعه کنید

زیبایی پوست با سبوس برنج

 

استفاده از ترکیب صابون و نمک برای درمان جوش صورت

جوش صورت عارضه‌ای است که اگر در مراحل اولیه بروز کردن کنترل شود بدون هیچ‌گونه عوارضی و در کوتاه‌ترین زمان ممکن رفع می‌شود. یکی از راه‌هایی که می‌توان با انجام آن این کار را کرد، استفاده از ترکیب صابون و نمک است که برای جوش‌های سرسفید که عمدتاً براثر عفونت ایجاد می‌شوند کاربرد دارد. برای این کار می‌توانید یک قاشق غذاخوری از صابون مایع را با یک‌دوم قاشق چایی‌خوری نمک مخلوط‌کنید به‌طوری‌که نمک در ساختار صابون مایع حل شود.

 

سپس این محلول به‌دست‌آمده را بر روی نواحی جوش زده قرار داده و مدتی حدود 5 الی 10 دقیقه ماساژ دهید تا به‌راحتی جذب پوست شوند. درنهایت صورت خود را با آب سرد بشویید. این روش می‌تواند با استفاده مرتب معجزه‌آسا باشد. برای کسب نتیجه مطلوب توصیه می‌شود این کار را چند نوبت در طول روز تکرار کنید تا جوش‌های سرسفید صورت شما به‌کلی رفع شوند.

 

 

ماسک شیر و عسل مناسب برای درمان انواع جوش صورت و نوع سرسیاه

جوش صورت در انواع مختلفی بروز می‌کند که یکی از بدترین آن‌ها جوش‌های سرسیاه هستند. جوش‌های سرسیاه همان‌گونه از نام آن‌ها پیداست به‌مانند خال‌های سیاهی هستند که بر روی پوست ایجاد می‌شوند و جدای از آثار تخریبی خود می‌توانند تأثیر منفی بر زیبایی پوست و صورت داشته باشند.

 

به همین دلیل باید در اولین مرحله پس از بروز آن‌ها نسبت به درمان اقدام کرد. برای درمان این جوش‌ها روش‌های مختلفی وجود دارد که استفاده از ماسک شیر و عسل یکی از راه‌های بسیار مناسب است.

 

برای این کار یک قاشق چایی عسل ارگانیک را با یک قاشق چایی‌خوری شیر مخلوط کرده و داخل مایکروفر و روی اجاق‌گاز گرم‌کنید و کمی صبر کنید تا خنک شوند، درنهایت این ماسک را بر روی یک‌تکه پارچه نواری ریخته و بر روی کل صورت و یا نواحی جوش زده قرار دهید و دور سر ببندید و 20 دقیقه صبر کنید تا جذب نواحی موردنظر شود. پس‌ازاین کار صورت خود را با آب سرد بشویید و از کرم‌های مرطوب‌کننده استفاده نمایید. برای کسب نتیجه موردنظر توصیه می‌شود این کار را تا برطرف شدن کامل جوش‌ها تکرار کنید.

 

 

 

عسل و درمان جوش صورت

 

 

جوش‌شیرین و آب معجزه‌ای برای درمان جوش صورت

جوش صورت و خصوصاً جوش‌های سرسیاه را می‌توان با استفاده از ترکیب آب و جوش‌شیرین درمان کرد. در حالت کلی جوش‌شیرین اگر به‌اندازه کافی و به‌صورت صحیح مورداستفاده قرار گیرد می‌تواند تأثیرات مثبتی بر روی جوش‌های سرسیاه صورت داشته باشد. همچنین مصرف زیاد و غیراصولی آن نیز می‌تواند عوارض ناخوشایند دیگری چون خشکی پوست را در پی داشته باشد. جوش‌شیرین یکی از موادی است که با ترکیبات خاص و البته بی‌ضرر خود می‌تواند منافذ پوستی را بازکرده و به خروج مواد عفونی و غیره از آن کمک کند.

 

به همین دلیل می‌توان با استعمال آن بر روش جوش‌های صورت به درمان آن‌ها کمک کرد. برای این کار از مخلوط کردن جوش‌شیرین با آب خمیری تقریباً سفت به دست آورید و آن را بر روی نواحی جوش قرار دهید و کمی ماساژ دهید تا جذب پوست شوند. در پایان صبر کنید تا این ماسک بر روی نواحی جوش زده خشک شود و پس‌ازآن صورت خود را با آب سرد شست‌وشو دهید.

 

 

بخور دادن و درمان جوش صورت

 

 

بخور دادن راهی ارزان و کم عوارض برای درمان جوش صورت

جوش صورت عارضه‌ای است که قطعاً براثر انسداد منافذ پوستی رخ می‌دهد، به همین دلیل می‌توان با باز کردن منافذ پوستی این عارضه را درمان و کنترل کرد. برای باز کردن منافذ پوستی و یا حتی ضدعفونی کردن آن روش‌های مختلفی تعریف‌شده که درمان با بخور از مهم‌ترین آن‌ها به شمار می‌رود. بخور می‌تواند با باز کردن منافذ پوستی به خروج چرک و یا حتی ریشه‌های مویی از پوست کمک کند و در برطرف کردن آن نقش مؤثری داشته باشد.

 

برای این کار می‌بایستی یک‌کاسه بزرگ را آب جوش کرده و در محلی مثل زیر یک حوله قرار داده و سپس صورت خود را به مدت 5 الی 10 دقیقه در معرض حرارت بخور قرار دهید. البته باید به این نکته توجه داشته باشید که بخار بیش‌ازحد می‌تواند باعث سوختگی پوست شما شود. درنهایت هم می‌توانید صورت خود را با آب سرد شسته و در پایان با کرم‌ها و مرطوب‌کننده ها پوشش دهید.

 

 

 

پیشنهاد ما

برنج شکسته هاشمی عطری 10 کیلویی 6%

برنج شکسته هاشمی عطری 10 کیلویی

800,000 تومان
850,000 تومان
زیتون سبز سوپر ویژه رودبار 800 گرمی 3%

زیتون سبز سوپر ویژه رودبار 800 گرمی

150,500 تومان
155,200 تومان
زیتون سبز بی هسته ویژه رودبار 700 گرمی 3%

زیتون سبز بی هسته ویژه رودبار 700 گرمی

149,000 تومان
153,700 تومان
برنج هاشمی دودی 1.5 کیلویی 4%

برنج هاشمی دودی 1.5 کیلویی

202,000 تومان
209,500 تومان
برنج صدری دودی 10 کیلویی 1%

برنج صدری دودی 10 کیلویی

2,200,000 تومان
2,230,000 تومان
عسل آویشن ارگانیک 650 گرم 3%

عسل آویشن ارگانیک 650 گرم

249,000 تومان
257,000 تومان
برنج صدری عطری 1.5 کیلویی 2%

برنج صدری عطری 1.5 کیلویی

302,000 تومان
307,000 تومان
چای سبز قلم لاهیجان 180 گرمی 4%

چای سبز قلم لاهیجان 180 گرمی

37,500 تومان
38,900 تومان
نیم دانه هاشمی عطری 10 کیلویی 8%

نیم دانه هاشمی عطری 10 کیلویی

600,000 تومان
650,000 تومان
برنج قهوه ای 1.5 کیلویی 4%

برنج قهوه ای 1.5 کیلویی

202,000 تومان
209,500 تومان

نظرات

No Comments
هنوز نظری ثبت نشده
اولین نفری باشید که نظر می دهید