جاهای دیدنی گیلان

استان گیلان یکی از مهم ترین شهر های توریستی و گردشگری ایران و مرکز فروش برنج می باشد. این استان زیبا در شمال کشور واقع شده است و از محبوب ترین شهر های توریستی برای گردشگران و طبیعت دوستان است.

این استان به 16 منطقه مهم تقسیم بندی شده است. این مناطق عبارتند از آستانه اشرفیه، طوالش، املش، شفت، رودبار، رودسر، فومن، رشت، بندر انزلی، رضوان شهر، ماسال، صومعه سرا، آستارا، لنگرود، لاهیجان و سیاهکل، که هر کدام دارای جاذبه های گردشگری فراوانی می باشند.

برنجبرنج

همچنین هر کدام از شهر های یاد شده دارای سوغاتی ها و محصولات خاص خود هستند. استان گیلان با داشتن شرایط آب و هوایی مناسب، شهری جذاب و یکی از حاصل خیز ترین شهر ها برای کشت برنج ایرانی و چای است.

به عبارتی می توان گفت برنج و چای، فرآورده های اصلی این استان می باشند. از سوی دیگر، همین موقعیت جغرافیایی و داشتن مردمانی خوش ذوق و هنرمند، سبب تولید محصولات متنوع و منحصر به فردی شده است.

انواع خوراکی های محلی و صنایع دستی از جمله محصولات دیگر استان گیلان می باشد. سوغات و دیگر فرآورده های محلی این استان را می توان از بازارهای محلی و مراکز فروش سوغات و صنایع دستی گیلان تهیه کرد. بازار های محلی و سنتی استان گیلان در هر منطقه و محله ای از این استان بزرگ و سبز وجود دارند.

قدم زدن و خرید کردن از بازارهای سنتی استان گیلان یکی از فعالیت های جذاب و محبوب برای گردشگران و مسافران می باشد. در ادامه ی مطلب مرکز خرید برنج یا فروشگاه آنلاین گیلان کشت به این موضوع خواهیم پرداخت.

 

10 سوغات , صنایع دستی و جاذبه گردشگری جذاب استان گیلان

جاذبه های گردشگری گیلان

در ادامه مقاله به معرفی 74 مورد جاهای دیدنی گیلان همراه با عکس خواهیم پرداخت. در هر پاراگراف توضیحاتی درباره هر یک از مکان های دیدنی های گیلان دادیم تا در آخر مقاله مقصد نهایی خودتان را به راحتی انتخاب کنید.

1- ماسوله

ماسوله در ۶۰ کیلومتری شهر رشت و در ۳۲ کیلومتری غرب فومن قرار گرفته است. این دهکده ی زیبا و سبز از محبوب ترین مناطق استان گیلان است. از جاذبه های این منطقه ی استثنایی می توان خانه های روستایی و بازار سنتی ماسوله را نام برد. در بازار سنتی ماسوله می توان انواع ترشی جات، مرباها، کلوچه و شیرینی محلی ماسوله و صنایع دستی گیلان را تهیه و خریداری کرد. ماسوله با داشتن امکانات رفاهی و گردشگری، مقصد مورد علاقه ی بسیاری از مسافران می باشد.

 

ماسوله

 

2- دیلمان

دیلمان در ۴۵ کیلومتری سیاهکل قرار دارد. دیلمان که به بهشت کوچک گیلان مشهور است از ییلاق های مرتفع استان گیلان می باشد. قلعه گرماور، آرامگاه بابا ولی و آبشار لونک از جمله مکان های تاریخی و گردشگری منطقه دیلمان می باشند.

 

دیلمان

 

3- داماش

منطقه ی داماش از دیگر جادبه های گردشگری گیلان می باشد. دریاچه بره سر یا دریاچه ویستان در روستای بره سر رودبار- داماش واقع شده است. از جاذبه های دیدنی این منطقه می توان طبیعت زیبا و وجود پشمه های آب معدنی را نام برد. عسل و لبنیات این منطقه از شهرت و محبوبیت خاصی برخوردارند. همچنین وجود میوه هایی همچونسیب، گلابی، تمشک، زالزالک و گردو از دیگر محصولات این شهر می باشد و همین امر سببِ جذب گردشگران زیادی به این منطقه شده است.

 

داماش

 

4- پارک جنگلی صفرابسته

پارک جنگلی صفرابسته در آستانه اشرفیه، جاده کیاشهر بعد از تمچال قرار گرفته است. این پارک به دلیل داشتن درختان بلند و زیبا در دو طرف جاده، به تونل جنگلی معروف شده است.

 

صفرابسته

 

5- جنگل گیسوم

جنگل گیسوم در 17 کیلومتری تالش می باشد. جنگل گیسوم به دلیل داشتن امکانات رفاهی و گردشگری و نزدیک بودن به دریا، موقعیت خاص و جذابی برای مسافران فراهم آورده است.

 

گیسوم

 

6- جنگل سیاهکل

جنگل سیاهکل در ۲۵ کیلومتری سیاهکل قرار دارد. وجود کوهستان ها و جنگل های زیبا، وجود مزارع زیبای چای و در نهایت آبشار لونک از جاذبه های گردشگری این منطقه می باشد.

 

سیاهکل

 

7- تله کابین حیران

تله کابین حیران در ۳۰ کیلومتری آستارا واقع شده است. این منطقه ی گردشگری زیبا و جذاب از مهم ترین و پرطرفدار ترین مناطق گردشگری استان گیلان می باشد.

 

تله کابین حیران

 

8- قلعه رودخان

قلعه رودخان در فومن، روستای رودخان قرار گرفته است. قلعه رودخان از بناهای تاریخی مشهور ایران می باشد. این قلعه که بزرگترین سازه ی آجری ایران به شمار می رود، جاده ای با هزار پله دارد. اطراف و پایین پله های این قلعه، فروشگاه ها و رستوران های زیبایی میزبان گردشگران و مسافران می باشند و فضایی دل انگیزی را به وجود آورده اند.

 

قلعه رودخان

 

9-پناهگاه حیات وحش سلکه

پناهگاه حیات وحش سلکه در صومعه سرا می باشد. این پناه گاه که در جنوب بندر انزلی واقع شده است دارای مرداب ها، آب بند ها و برکه هایی است که هر سال میزبان صد ها پرنده ی مهاجر می باشد. این منطقه ی محافظت شده از جذاب ترین نقاط گردشگری استان گیلان می باشد.

 

سلکه

 

10- پارک جنگلی سراوان

پارک جنگلی سراوان در ۱۷ کیلومتری جاده رشت- تهران واقع شده است. این پارک با داشتن دریاچه ای رویایی به نام دریاچه ی سراوان، از جمله دیدنی ترین جاذبه های گردشگری گیلان می باشد. از امکانات گردشگری جذاب این منطقه می توان قایق سواری در دریاچه ی زیبای سراوان را نام برد.

 

پارک سراوان

 

 

 

 

11- ییلاق دشت النزه
ییلاق دشت النزه در گیلان یکی از زیباترین مناطق ییلاقی این استان است . این ییلاق در شاندرمن ماسال قرار دارد که معروف ترین جاذبه آن بقعه امام زاده ابراهیم است . آب و هوای خنک این مکان در تابستان افراد زیادی را به آنجا دعوت میکند .

 

ییلاق دشت النزه

 

12-تالش
تالش یکی از شهرستان های غرب استان گیلان با طبیعت سرسبز و جنگلی بسیار بکر و زیبا است . این شهرستان مهد تولید کیوی و رتبه اول در تولید ازگیل ، ترب و عسل در گیلان است . تعداد جاذبه های گردشگری تالش بسیار زیاد است که میتوان به آبشار ویسادار ، پارک جنگلی سیاهداران ، ییلاق سوباتان ، ساحل جوکندان و … اشاره کرد .

 

تالش

 

 

13-ییلاق اولسبلانگاه
بدون شک ییلاق اولسبلانگاه یکی از قشنگ ترین و بکر ترین مناطق غرب استان گیلان در ارتفاع 1489 از دریا است اولسبلنگاه نامی تالشی است و از دو بخش اولَس و بِلَنگاه تشکیل شده است که اولس به معنی درخت مَمرَز و بِلَنگاه به معنی جای بلند است. اولسبلنگاه یعنی جایگاه رویش درخت ممرز که ارتفاع این درختان بین 15 تا 25 متر است . سکونت در کلبه های چوبی حس و حال بی نظیری دارد . سفر به این ییلاق با ماشین های سواری امکان پذیر است .

 

ییلاق اولسبلانگاه

 

14-تالاب امیر کلایه
تالاب امیر کلایه در ۴۶ کیلومتری شمال شهرستان لاهیجان و شهرهای لنگرود و بندر کیاشهر در استان گیلان در فاصله 1 کلومتری دریای خزر واقع شده است . این تالاب دارای وسعتی به اندازه ی ۱۲۳۰ هکتار است و عمق آن به طور تقریبی به 2 متر می رسد . در این منطقه زیبا میتوان قایق سواری کرد و لذت یک وعده غذای لذت بخش را در کنار این تالاب تجربه نمود .

 

تالاب امیر کلایه

 

 

15-دریاچه بره سر
دریاچه بره سر یکی از جاذبه های طبیعی و مناطق گردشگری در استان گیلان در منطقه ی خورگام رودبار است . روستای بره سر تا رودبار 55 کیلومتر فاصله دارد، و از بره سر تا دریاچه در حدود 2 کیلومتر مسیر جنگلی زیبا دارد . بهترین زمان برای سفر به این دریاچه فصل بهار و تابستان است .

 

دریاچه بره سر

 

16-جنگل سیاهکل آبشار لونک
جنگل سیاهکل در ۲۵ کیلومتری سیاهکل قرار دارد. وجود کوهستان ها و جنگل های زیبا، وجود مزارع زیبای چای و در نهایت آبشار لونک از جاذبه های گردشگری این منطقه می باشد.

 

جنگل سیاهکل آبشار لونک

 

 

17-جاده اسالم به خلخال
جاده اسالم به خلخال به طول 70 کیلومتر از شهر اسالم استان گیلان شروع می‌شود و در شهر خلخال در جنوب استان اردبیل به پایان می ‌رسد. در طول مسیر جاده رویایی اسالم به خلخال رودخانه ای وجود دارد که زیبایی مسیر را چندین برابر میکند و مکانی برای استراحت را فراهم خواهد کرد .
سفر به این منطقه به دلیل آب و هوای فوق العاده و طبیعت بی نظیر بسیار بیاد ماندنی و خاطره انگیز است . سوغات معروف و لذیذ این منطقه عسل خوش طعم و خوش عطر اسالم است .

 

جاده اسالم به خلخال

 

 

18-تله کابین و گردنه حیران
تله کابین حیران در ۳۰ کیلومتری آستارا واقع شده است. این منطقه ی گردشگری زیبا و جذاب از مهم ترین و پرطرفدار ترین مناطق گردشگری استان گیلان می باشد.

 

تله کابین و گردنه حیران

 

 

19-چشمه آبگرم علی داشی
چشمه آبگرم علی داشی یکی از چشمه های آب گرم استان گیلان است که در روستای سرسبز گیلده در فاصله 30 کیلومتری از آستارا قرار گرفته است و یکی از دلایل مسافر طلب این منطقه نزدیک بودن به جاده اصلی از طرف آستارا و گردنه حیران است .
چشمه آبگرم علی داشی در پای یک پرتگاه سنگی در محلی به نام علی داشی در بالای دره گیلده واقع شده‌است و خواص درمانی بسیار معروف آن درمان دردهایی همچون درد مفاصل (روماتیسم) چشم درد، دل درد، کمر درد، رفع باد و قولنج و تقویت اعصاب است .

 

چشمه آبگرم علی داشی

 

20-روستا و آبگرم کوته کومه
روستای کوته کومه در شهر لوندویل شهرستان آستارا در استان گیلان قرار دارد . این روستای جنگلی آب و هوای بسیار خنک و طبیعت زیبایی دارد . یکی از معروف ترین جاذبه های گردشگری این روستا آبگرم آن است که خواص درمان بسیاری از جمله درمان درد استخوان و درد مفاصل است. یک رودخانه در جوار این آب گرم در جریان است که مکان را دل انگیز تر و بکرتر خواهد کرد .

 

روستا و آبگرم کوته کومه

 

21-آبشار لاتون
آبشار لاتون به ارتفاع 105 متر در15 کیلومتری جنوب غربی آستارا به سمت اردبیل، شهر لَوَندِویل، روستای کوته کومه واقع شده است. فاصله آبشار تا روستای کوته کومه ۶۰ کیلومتر است و نیاز به پیاده روی ۴ساعته دارد. طبیعت زیبا و چشم نواز این منطقه زبانزد کوهنوردان است و شب مانی در کنار آبشار را لذت بخش تر میکند .

 

آبشار لاتون

 

22-بام سبز و تله کابین لاهیجان
بام سبز لاهیجان به روی شیطانکوه لاهیجان قرار دارد که به دلیل داشتن شرایط مساعد آب و هوایی و امکانات رفاهی بسیار زیاد سالانه میهمانان زیادی را پذیراست. امکاناتی از قبیل پارک شهر ، رستوران ، مراکز خرید و از همه مهم تر تله کابین از جاذبه های این منطقه است .
از بالای بام سبز، شهر لاهیجان و استخر معروف این شهر زیر پای شماست . منظره بام سبز علاوه بر روز، شب های رویایی و بی نظیری دارد .

 

بام سبز و تله-کابین لاهیجان

 

23-دریاچه سقالکسار
دریاچه سقالکسار یکی از نزدیک ترین مکان های جنگلی به مرکز استان گیلان ، شهر رشت است .
این دریاچه در 15 کیلومتری شهر رشت قرار دارد . دور دریاچه جاده ای خاکی و بافت جنگلی وجود دارد که مکان مناسب برای استراحت و صرف یک وعده غذای دل انگیز است .

 

دریاچه سقالکسار

 

24-تالاب انزلی
تالاب انزلی یکی از تالاب های آب شیرین در جنوب غربی شهرستان بندر انزلی و در فاصله حدود ۴۰ کیلومتری از مرکز استان گیلان جای گرفته است. این تالاب بین المللی یکی از زیباترین و مهم ترین زیستگاه پرندگان و آبزیان است . نیلوفر آبی زیبایی این تالاب را چندین برابر میکند . قایق سواری در تالاب انزلی حس و حال بی نظیری دارد .

 

تالاب انزلی

 

25-آبشار زمرد
آبشار زمرد در ۴۵ کیلومتری شمال شهرستان تالش و در ۹ کیلومتری بازار شهر حویق واقع شده است.
آبشار زمرد با آبشار حویق به آبشار دوقلو معروف است زیرا دو آبشار دو جوار هم به ارتفاع حدودی 20 متر سرازیر شده است .

 

آبشار زمرد

 

26-درفک
روستای درفک در شهرستان رودبار استان گیلان قرار دارد . این روستا به ییلاق های سرسبز؛ غارهای یخ ؛ قله و یخچال طبیعی درفک مشهور است . کوه درفک به ارتفاع 2733 متر در شمال شرقی رشته کوه البرز این کوه زیبا محل مناسبی برای شب مانی کوهنوردان است .

 

درفک

 

27-جنگل نقره بر
جنگل نقره بر در 45 کیلومتری جاده رشت به قزوین قرار دارد . طبیعت زیبا و دل نشین این مکان محل مناسبی برای استراحت و صرف یک چای آتشی است . نمای کوه درفک از این مکان به خوبی دیده میشود که زیبایی جنگل را چندین برابر خواهد کرد .

 

 

جنگل نقره بر

 

28-تالاب چاف
تالاب چاف به وسعت 800 هکتار در 13 کیلومتری شمال شرق لنگرود قرار دارد . تالاب چاف از شمال به روستا تازه آباد چاف، از شرق به دریای خزر و از غرب و جنوب به روستا چاف متصل است . این تالاب محل مناسبی برای طبیعت گردی در جوار آب است . اما توجه داشته باشید که ماهیگیری در این تالاب ممنوع و غیر قانونی است .

 

تالاب چاف

 

29-دریاچه کومله
شهر کومله در 5 کیلومتری شهرستان لنگرود استان گیلان قرار دارد . این شهر زیبا به دلیل داشتن مکان های گردشگری جذاب سالانه میزبان تعداد زیادی مسافر و گردشگران است . دریاچه کومله یکی از مناطق زیبا و پر طرفدار کومله است که سالانه در فصول مختلف علاوه بر گردشگران ؛ پرندگان زیادی را هم در خود جا میدهد . قایق سواری در این دریاچه لذت بیاد ماندنی دارد .

 

دریاچه کومله

 

30-جواهر دشت
روستای جواهر دشت یکی از زیباترین مناطق استان گیلان بشمار می آید که در ارتفاع 2000 متر بالاتر از سطح دریا در شهرستان رودسر استان گیلان واقع شده است . در مسیر منتهی به روستا از جاده جنگلی عبور خواهید کرد. طبیعت بی نظیر ، هوای پاک و دل پذیر و آبشار های کوچک و بزرگ کنار خیابان بدون شک نظر شما را جلب میکند و صحنه های مناسبی را برای عکاسی فراهم می آورد .اگر به جواهر دشت سفر میکنید حتما لباس گرم همراه داشته باشید .

 

جواهر دشت

 

31-پارک جنگلی سفید آب
سفیدآب در جنوب شرقی استان گیلان و در نزدیکی شهرستان رودسر قرار دارد . این پارک با داشتن طبیعت جنگلی و امکانات رفاهی از قبیل تریل اسب سواری، دوچرخه سواری، پارک کودکان و …محل مناسبی برای گذراندن یک روز تعطیل میباشد . چشمه های آب گرم و پدیده های طبیعی چشمه ساران و سرچشمه رودخانه ها از دیگر خصوصیات پارک جنگلی سفیدآب است .

 

پارک جنگلی سفید آب

 

 

32-آبشار میلاش
آبشار میلاش در روستای میلاش اشکورات رودسر واقع شده است . روستای میلاش مهد تولید فندق و گل گاو زبان است و طبیعت بسیار زیبایی دارد.
اگر با ماشین سفر میکنید میتوانید ماشین را در روستای میلاش پارک کنید و حدود 20 دقیقه در دل جنگل پیاده روی نمایید تا به آبشار زیبای میلاش برسید . در زیر آبشار میلاش حوضچه ای قرار دارد که به راحتی میتوان در آن آبی به تن زد .

 

آبشار میلاش

 

 

33-ییلاق سلانسر
ییلاق سلانسر یکی از زیباترین ییلاق های توابع شهرستان رودبار میباشد . این ییلاق در ارتفاع 1250 متری از سطح دریا قرار دارد . هوای دل انگیز و مه آلود این ییلاق طرفداران بسیاری دارد و سالانه میزبان تعداد زیادی از این افراد است . سفر به این منطقه در زمستان امکان پذیر نمیباشد . لازم اسن به این نکته توجه داشته باشید که این روستا دارای امکانات رفاهی از قبیل هتل و لوله کشی آب شرب نمیباشد و مردم روستا از آب چشمه استفاده میکنند .

 

ییلاق سلانسر

 

34-آبشار ویسادار
آبشار ویسادار با ارتفاع حدود 15 متر در رضوانشهر سومین آبشار بلند استان گیلان میباشد . کلمه ویسادار در زبان تالشی به معنی درخت بید است .سفر به این آبشار در همه ی فصول امکان پذیر است و در هر فصل زیبایی خاص و بی نظیری دارد . بر روی آبشار ویسادار پلی وجود دارد که نمای زیبای آبشار از بالا پدیدار است . در کنار جاده منتهی به آبشار رودخانه ای زلال در حال حرکت است که زیبایی مسیر را دو برابر میکند و محل مناسبی برای استراحت و صرف یک نهار لذیذ میباشد .

 

آبشار ویسادار

 

35-تالاب استیل

تالاب استیل با مساحت 138 هکتار در7 کیلومتری شهر آستارا در کنار جاده آستارا به رشت قرار دارد و از سال 1384 به عنوان یکی از پنچ مناطق برتر گردشگری استان گیلان به شمار می آید .
این تالاب سالانه میزبان بسیاری از پرندگان مهاجر میباشد . در این تالاب ماهیان کپور و اردک ماهی و گونه های متعددی از پرندگان زندگی میکنند و درختان شناور توسکا با ریشه های تنومند زیبایی تالاب را دوچندان میکنند .
اطراف تالاب محل مناسبی برای استراحت و اسکان یک روز بخصوص برای افراد علاقمند به ماهیگیری میباشد .

 

تالاب استیل

 

 

36-تالاب سوستان
تالاب سوستان یکی از تالاب های آب شیرین استان گیلان است . این تالاب در دهستان لیل شهرستان لاهیجان قرار دارد . تالاب سوستان زیستگاه آبزیان و پرندگان زیادی میباشد . اطراف تالاب پوشیده از درختان جنگلی و نیزار است و طبیعت زیبا و مناسبی برای تفریح دارد .

 

تالاب سوستان

 

 

37-تالاب عینک
تالاب عینک با وسعت 163 هکتار بزرگ ‌ترین تالاب شهری ایران و دومین تالاب بزرگ استان گیلان بشمار می آید .این تالاب در جوار پارک دانشجو و باغ سالار در منطقه 4 شهرداری شهرستان رشت قرار دارد. نمای این تالاب از خیابان شهید افتخاری کاملا پدیدار است و منظره زیبایی را برای عکاسی فراهم میکند . علت نام گذاری تالاب به این اسم شباهت تالاب به عینک در عکس های هوایی است .

 

تالاب عینک

 

 

38-غار آویشو
غار آویشو با دهانه ‌ای به ارتفاع ۱۹ متر و عرض ۱۴ متر از غارهای بی ‌نظیر شهرستان ماسال استان گیلان است و تاکنون بیش از ۲ هزار متر از این غار توسط غارنوردان و کوه‌ نوردان کشف‌ شده است که به آن لقب طولانی‌ ترین غار ایران را داده اند. این غار در میان دره ‌ای کم آب قرار دارد و ازجمله غارهای آهکی ایران است که در ارتفاع ۱۳۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. درون غار آویشو 7 آبشار وجود دارد و پیمایش آن احتیاج به ابزار تخصصی غارنوردی نیز دارد .

 

غار آویشو

 

39-سوباتان
روستای زیبای سوباتان یکی از زیباترین مناطق ییلاقی گیلان بشمار می آید . این ییلاق در ارتفاع 1900 متری از سطح دریا و در 20 کیلومتری شهر لیسار در شهرستان تالش قرار دارد . سوباتان به دلیل داشتن طبیعت بسیار زیبا ، دشت شقایق، کلبه های چوبی و آب و هوای دل انگیز یکی از رویایی ترین یلاقات ایران شناخته شده است . ییلاق سوباتان در فصل زمستان به دلیل برف و سرمای شدید خالی از سکنه است ولی در فصول دیگر علاوه بر مردم روستا ؛ مهمانان زیادی هم به این روستا سفر میکنند.

 

سوباتان

 

40-روستای سرولات
روستای سرولات در بالای کوه و در دل جنگل در 20 کیلومتری رامسر قرار دارد . این روستا به سر سبزی و هوای تمیزش معروف است و امکان گذاراندن یک روز بیاد ماندنی را فراهم میکند .
جالب است بدانید از بالای این کوه دریای خزر نمایان است که ترکیب کوه و درختان و دریا منظره فوق العاده ای را به وجود می آورد .

 

روستای سرولات

 

41-پیاده راه فرهنگی رشت
پیاده راه فرهنگی رشت طولانی ترین سنگ فرش خاورمیانه به شمار می آید . این پیاده رو با داشتن مجسمه های زیبا و با اصالت گیلانی ؛ نیمکت های چوبی؛ آب نما ها و ساختمان هایی با نمای قدیمی و زیبا ، صدای ساز های سنتی محل مناسبی برای قدم زدن می باشد . اگر به رشت سفر کردید از شب های پیاده رو غافل نشوید. در شب های رویایی و چراغانی پیاده رو حتما با چند سیخ کباب و یک فنجان چای از خودتان پذیرایی کنید .

 

پیاده راه فرهنگی رشت

 

 

42-خانه میرزا کوچک خان جنگلی
خانه میرزا کوچک خان جنگلی در محله استادسرا و خیابان سهیل دبیری در شهرستان رشت قرار دارد. مساحت این خانه ۳۰۰ متر مربع است و شامل ۲ طبقه می ‌شود که هر طبقه چهار اتاق، ایوان و دو پلکان در دو طرفه خانه دارد. در طبقه اول این خانه کتاب هاب نفیس و در طبقه دوم از ابزار های جنگی و وسایل باقی مانده میرزا نگهداری میشود امروزه از این خانه به عنوان موزه استفاده میگردد. لازم به ذکر است که بدانید هزینه ورودی و بازدید از این خانه رایگان است .

 

خانه میرزا کوچک خان جنگلی

 

43-موزه گنجینه رشت
موزه گنجینه رشت با وسعت ۷۰۰مترمربع با زیربنایی به وسعت ۵۶۰ مترمربع و قدمتی حدود بیش از 70 سال در قسمت مرکزی شهر رشت در خیابان طالقانی ( بیستون ) قرار دارد و محل نگهداری گنجینه تاریخی استان گیلان است این موزه دو طبقه دارای دو بخش مردم شناسی و باستان شناسی است . و در تمامی روز های هفته از ساعت 9 صبح الی 5 بعد از ظهر میزبان مهمانان گرامی میباشد .

 

موزه گنجینه رشت

 

44-آکواریوم منطقه آزاد انزلی
آکواریوم منطقه آزاد انزلی با بیش از 10 هزار متر مربع زیربنا و 4 طبقه شامل بزرگترین تونل آکواریوم کشور به طول 43 متر مربع است. حدود ۲۰۰ گونه مختلف از آبزیان ، دو زیستان ، خزندگان و پرندگان در این مجموعه زندگی که مجموعاً شامل حدود بیش از ۵۰۰۰ قطعه آبزی هستند .
در این مجموعه میتوانید از امکانات رفاهی و تفریحی متعددی از قبیل پارک شهر بازی ، رستوران ، باغ خزندگان و سینما های چند بعدی استفاده کنید .

 

آکواریوم منطقه آزاد انزلی

 

 

45-آرامگاه کاشف السلطنه
آرامگاه محمد میرزا قوانلو ملقب به کاشف السلطنه در شهرستان لاهیجان، خیابان کاشف شرقی نرسیده به سراه کشاورزی واقع شده‌است. این اثر در تاریخ ۲۶ آبان ۱۳۷۵ به ثبت رسیده است . آرامگاه کاشف السلطنه یا موزه چای گیلان محل نگهداری اسناد و مدارک مرحوم کاشف السلطنه و وسایل مربوط به چای و چاینوشی اختصاص داده شده و طبقه دوم بنا را ویترین‌ها و اقلام مردم‌ شناسی تشکیل می‌دهد.

 

آرامگاه کاشف السلطنه

 

46-آبشار خربو
آبشار خربو در دل جنگل های روستای پلکانی ماسوله قرار دارد .
این آبشار 20 متر ارتفاع دارد . برای دسترسی به این آبشار زیبا باید بعد از ماسوله 2 کیلومتر در دل جنگل از لا به لای درختان سر سبز عبور کنید تا به مقصد برسید . نگران سختی راه نباشید زیرا مسیر راحت و آسوده منتهی به این آبشار زبانزد همه ی افرادی است که یکبار این مسیر را تجریه کرده اند .
در کنار این آبشار محل های مختلفی جهت استراحت و لذت بردن از صدای پرندگان و آبشار است .

 

آبشار خربو

 

47-دشت سوسن چلچراغ داماش
روستای داماش در بخش عمارلو شهرستان رودبار استان گیلان در ارتفاع 2200 متر از سطح دریا قرار دارد . این رویستای توریستی زیستگاه یکی از نادرترین گل های جهان بنام سوسن چلچراغ می باشد زیستگاه این گل به مساحت ۶۰۰۰ مترمربع است و در سال ۱۳۵۵ به‌عنوان اثر طبیعی ملی شناخته شد.
این گل در فصل بهار و در اواخر خرداد و اوایل تیر می روید و در این زمان به دلیل رویش این گل زیبا در این روستا جشن گرفته میشود .

 

دشت سوسن چلچراغ داماش

 

48-ییلاق نم نم پشت ماسال
ییلاق نم نم پشت در ارتفاعات شهر ماسال استان گیلان قرار دارد.
برای رسیدن به این ییلاق خوش آب و هوا باید به سمت ییلاق زیبای اولسبلانگاه حرکت کنید . بعد ازعبور از هتل معروف فردین معصومی کم کم به این ییلاق میرسید . اگر از اواخر شهریور به بعد به ییلاق نم نم پشت سفر کنید قطعا کوه های پوشیده از برف را خواهید دید . مناظری که شاید فقط در نقاشی ها دیده باشید .
توجه داشته باشید که حتما لباس گرم به همراه داشته باشید .

 

ییلاق نم نم پشت ماسال

 

49-پارک ملی بوجاق
پارک ملی بوجاق منطقه ای حفاظت شده در حد فاصل زیباکنار و بندر کیاشهر استان گیلان قرار دارد این منطقه با وسعت 3260 هکتار نخستین پارک ملی خشکی ـ دریایی ثبت شده در ایران محسوب می شود از این مقدار حدود ۱۶۰۰ هکتار آن محوطه دریایی، حدود ۱۶۰ هکتار محوطه تالابی و بقیه آن محوطه خشکی شامل زمین های ساحلی، جلگه ای و علفزار است .پارک ملی بوجاق از جنوب به بخش‌های بندر کیاشهر و زیباکنار، از غرب به رودخانه اوشمک، از شرق به ایستگاه رادیویی امیرکیاسر و از شمال به دریای خزر در منطقه کیاشهر متصل است.
این پارک محل مناسبی برای عکاسی، ماهیگیری ، استراحت و صرف یک وعده غذای لذیذ است .

 

پارک ملی بوجاق

 

 

50-سورتمه تالش
سورتمه تالش در پارک سیاهداران تالش در استان گیلان قرار دارد .
این پارک با داشتن طبیعت جنگلی و امکانات رفاهی و تفریحی سالانه میزبان تعداد زیادی از افراد است.
سورتمه ریلی در دل این پارک جنگلی سورتمه ريلي با همكاري شركت «ويگاند آلمان» به طول يك كيلومتر و 55 متر ايجاد شده است.
سورتمه در تمام فصول سال حتي در باران و سرما قابليت استفاده دارد و نصب پوشش‌هاي محافظ در برابر باران و ضربه روي آن امكانپذير است.
در کنار سورتمه میتوان گوزن ها را مشاهده و به آنها غذا داد و در آلاچیق های سرپوشیده اسکان کرد .

 

سورتمه تالش

 

51-بام سبز کومله
بام سبز کومله بر روی کوهی در ضلع جنوبی شهر کومله در نزدیکی لنگرود استان گیلان قرار دارد .
این مکان زیبا با منظره ای بسیار زیبا و آب و هوای خنک پذیرای گردشگران بسیاری است .
از بالای بام سبز شهر لنگرود به خوبی قابل مشاهده است .

 

بام سبز کومله

 

52-آبشار دودوزن شفت
آبشار دودوزن با ارتفاع حدود 54 متر در فاصله ی ۲۴ کیلومتری از شهرستان شفت و منطقه ی خرم کش در استان گیلان قرار دارد. این آبشار در دل جنگل های ناحیه کوهستانی سیاهمزکی واقع شده است و یکی از زیباترین آبشارهای گیلان محسوب می شود. منطقه ی آبشار دودوزن دارای پوشش جنگلی انبوه، چشمه های آب، رودخانه پر آب و خروشان میباشد . آب و هوای خنک و تمیز از دیگر نقاط مثبت این منطقه است . در فصل بهار و تابستان میتوان در آبگیر زیر آبشار شنا کرد و از خنکی آب نهایت لذت را برد .

 

آبشار دودوزن شفت

 

53-دریاچه حلیمه جان رودبار
دریاچه حلیمه جان یا دریاچه عروس در روستای حلیمه جان شهرستان رودبار استان گیلان واقع شده است .
این دریاچه به دریاچه دو رنگ معروف مییاشد . دلیل دو رنگ بودن دریاچه وجود جلبک و حرکت باد های ملایم همیشگی است .

 

دریاچه حلیمه جان رودبار

 

54-روستای اسطلخ جان
روستای اسطلخ جان در دهستان رحمت آباد شهرستان رودبار در استان گیلان قرار دارد. این روستا قدمتی چند صد ساله دارد و نام این روستا بخاطر استخرها و برکه‌های متعدد از سلچان به اسطلخ جان تغییر یافت . روستای اسطلخ جان دو بخش جلگه‌ ای و کوهپایه ‌ای دارد که بیشتر نواحی را بخش کوهپایه‌ای در برگرفته است؛ آب و هوا در نواحی جلگه ‌ای گرم و مرطوب و در نواحی کوهپایه‌ای معتدل‌ تر است.

 

روستای اسطلخ جان

 

55-پل خشتی لنگرود
پل خشتی لنگرود در شهرستان لنگرود استان گیلان واقع شده است این پل قدیمی از آجر و ساروج ساخته شده و به عنوان معروف ‌ترین بنای تاریخی و نماد شهر لنگرود شناخته شده است .
طول اين پل بيشتر از 37 متر و عرض آن 4.5 متر و ارتفاع بلندترين نقطه پل از سطـح رودخانه 9.75 سانتي مترمي باشد. امروزه از این پل برای رفت و آمد نیز استفاده میشود . اگر به بازار محلی لنگرود سفر کردید حتما از این پل دیدن نمایید .

 

پل خشتی لنگرود

 

 

56-تی تی کاروانسرا
تی تی کاروانسرا با مساحت 398 متر در ارتفاعات خوش آب و هوای دیلمان در شهرستان سیاهکل استان گیلان بنا شده است . این کاروانسرا مربوط به دوره صفوی میباشد و در تاریخ ۱۲ آذر ۱۳۷۵ با شمارهٔ ثبت ۱۷۸۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است.
کاروانسرای سنگی تی تی توسط تی تی خانم که عمه یکی از شاهان صفوی بود ساخته شد و نام آن برگرفته از اسم این خانم است .

 

 

تی تی کاروانسرا

 

57-سد سفید رود
سد منجیل که به سد سفیدرود نیز معروف است، یکی از دیدنی های شهرستان رودبار در استان گیلان به شمار می آید
آب دریاچه سد سفید رود جهت تولید برق و تأمین منابع آبی برای کشاورزی استان گیلان استفاده می‌شود و نقش بسزایی را در تولید محصولات کشاورزی دارد .
این سد و دریاچه با داشتن چشم انداز های بسیار زیبا و وسیع سالانه گردشگران زیادی را به خودش جذب میکند . اگر از تهران به گیلان سفر میکنید حتما زمانی را در کنار این مکان زیبا بگذرانید .

 

 

سد سفید رود

 

58-آرامگاه شیخ زاهد گیلانی
آرامگاه شیخ زاهد گیلانی در لاهیجان بنا شده است .
زاهد گیلانی، تاج‌ الدین ابراهیم ‌بن روشن ‌بن امیر شیخ‌ بندار سنگانی، عارف قرن هفتم در گیلان و مرشد شیخ صفی ‌الدین اردبیلی است . شیخ صفی ‌الدین اردبیلی بنیانگذار دودمان صفوی ۱۵ سال نزد شیخ زاهد گیلانی گذرانید و با دختر او ازدواج کرد .
در سال ۷۰۰ شیخ زاهد گیلانی در سیاهورود درگذشت و شیخ صفی الدین مقبره ای را به یاد او بنا نهاد
اما در سال ۸۹۲ هجری سلطان حیدر یکی از نوادگان شیخ صفی الدین اردبیلی خواب دید که جسد شیخ زاهد گیلانی را از آن منطقه به شیخانه بر منتقل کرده و بقعه ای باشکوه برایش احداث کرد .
حیاط این بقعه سنگ فرش شده است و آرامگاه این شیخ ضریحی چوبی و ساده که با کاشی سبز رنگی پوشیده شده است .

 

آرامگاه شیخ زاهد گیلانی

 

 

59-بشکافته سنگ سیاهکل
بشکافته سنگ در دیلمان یکی از شهرستان های سیاهکل استان گیلان واقع شده است .
این مکان زیبا طبیعت زیبا و چشم نوازی دارد. که دشت های مخملی ، درختان جنگلی و چشمه های کوچک زیبایی مکان را چند برابر میکند .
بشکافته سنگ تخته سنگ بزرگی است که بر اثر صاعقه به دو نیم تبدیل شده است و دارای 100 متر طول میباشد .

 

بشکافته سنگ سیاهکل

 

60-کاخ سردار امجد تالش
سردار امجد از اواخر دوره ناصرالدین شاه قاجار تا دوره مشروطه حاکم گرگانرود بود و در تالش بسیار با قدرت بود به همین دلیل برای پذیرایی از مهمانان و استراحت خود تصمیم به احداث این بنا گرفت . ساخت این بنا حدود 25 سال طول کشید .این بنا در ضلع جنوبی میدان اصلی تالش قرار دارد .

 

کاخ سردار امجد تالش

 

61-خانه منجم باشی لنگرود
خانه منجم باشی مربوط به دوره قاجار است و در شهرستان لنگرود، روبروی اداره برق و سبز میدان واقع شده‌است. این خانه از آثار قدیمی و تاریخی لنگرود و نماد این شهر است و متعلق به خاندان منجم باشی است که با روی کار آمدن آغامحمد خان قاجار در گیلان صاحب نام و عنوان شدند . خانه منجم باشی از چند بخش بزرگ و کوچک تشکیل شده است. شاید برایتان عجیب باشد، اما این خانه بخش هایی همانند مسجد و حمام قدیمی هم داشته است که البته امروزه از هم تفکیک شده اند. خانه منجم باشی لنگرود در سال ۱۳۷۹ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

 

خانه منجم باشی لنگرود

 

 

62-مسجد چهار پادشاه لاهیجان
مسجد چهار پادشاه یکی از آثار تاریخی مهم و قدیمی است که در ابتدای خیابان کاشف و روبروی مسجد جامع شهر لاهیجان و حمام گلشن شهرستان لاهیجان در استان گیلان قرار دارد . در این مسجد چهار تن از شاهان کیایی بیه پیش دفن شده اند. این اثر در تاریخ ۱۳۱۷/۰۸/۲۱ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده‌است. این مسجد در دارد. این بنا دارای دو ورودی و یک ایوان مستطیل شکل و 4اتاق است .
نمای این مسجد به صورت مذهبی کاشی کاری شده است . اگر به لاهیجان سفر کردید حتما به این مکان بروید و نما و معماری زیبای آن را مشاهده کنید .

 

مسجد چهار پادشاه لاهیجان

 

 

63-کاروانسرای شاه عباسی
کاروانسرای شاه عباسی در اتوبان رشت به قزوین در 4کیلومتری امام زاده هاشم قرار دارد .
محوطه بیرونی کاروانسرای شاه عباسی دارای حجره‌های متعددی است که دور تا دور حیاط قرار دارد .
این مکان نزدیک به 500سال قدمت دارد . از چند سال پیش این مکان توسط بخش خصوصی به رستوران سنتی تبدیل شده است . و حجره هایی را به فروش صنایع دستی اختصاص داده اند .
اگر به گیلان سفر کردید حتما در این مکان تاریخی توقف کنید . بازدید در تمام فصول سال امکان پذیر است .

 

کاروانسرای شاه عباسی

 

64-دریاچه نُئور
دریاچه نُئور دریاچه ای آب شیرین است که ما بین شهرستان تالش و شهر اردبیل و خلخال در مرز بین استان اردبیل و استان گیلان قرار دارد. این دریاچه زیستگاه تعداد زیادی پرنده و آبزیان است .
پوشش گیاهی و گیاهان خشک زی زیبایی دریاچه را چند برابر میکند . توجه داشته باشید که شکار در این دریاچه ممنوع است . برای رسیدن به این دریاچه میتوان بیشتر مسیر را با ماشین طی کرد و مسیر های کوهنوردی بسیار زیبا هم امکان قدم زدن تا دریاچه را میدهند .

 

 

دریاچه نُئور

 

65-موزه میراث روستایی گیلان
موزه میراث روستایی گیلان به مساحت حدود ۲۶۰ هکتار در پارک جنگلی سراوان شهرستان رشت در استان گیلان قرار دارد . این موزه در دل جنگل قرار دارد . بعد از زلزله سال 1369 برای حفظ بناهای سنتی گیلان فکر این موزه به وجود آمد و در سال 83 اجرا شد . این موزه شامل بناهایی است که به طور متوسط قدمت آنها به ۱۵۰ سال می ‌رسد .
خانه های چوبی با ایوان و اتاق های تو در تو در دل طبیعت مناظر چشم نوازی را فراهم میکند . قدم زدن در این موزه حال و احوال یک روستای بزرگ را بوجود می آورد . افرادی به عنوان راهنما با لباس های محلی گیلان جهت همراهی شما درب موزه حضور دارند .
در این موزه صنایع دستی و سوغات گیلان بفروش می رسد .
بازدید از ای موزه را حتما در برنامه گردشگری خودتان بگنجانید .

 

موزه میراث روستایی گیلان

 

66-بام سبز ماسال
بام سبز ماسال در ماسال استان گیلان واقع شده است . از بالای این مکان رویایی علاوه بر شهر ماسال بخش‌هایی از شهرستان‌های صومعه ‌سرا و بندرانزلی قابل مشاهده است . آب و هوای بام سبز ماسال خنک و طبیعت آن بیاد ماندنی است .

 

بام سبز ماسال

 

67-بقعه شاهزاده ابراهیم
روستای شاهزاده ابراهیم، از توابع بخش احمد سرگوراب شهرستان شفت در استان گیلان است .
این روستای ییلاقی با خانه های چوبی رنگارنگش نظر تعداد بسیاری از افراد را به خود جلب میکند .
سعی کنید در این روستا برنامه شب مانی داشته باشید تا در سکوت شب از صدای آب رودخانه کمال آرامش را بگیرید .
در اطراف بقعه بازارچه های سنتی برپا است که امکان خرید را فراهم میکند .اگر در فصل زمستان این مکان را برای سفر انتخاب کردید ممکن است در برف سرما گرفتار شوید حتما لباس و تجهیزات مورد نیاز را همراه داشته باشید .

 

بقعه شاهزاده ابراهیم

 

 

68-پل چوبی کیاشهر
پل چوبی کیاشهر در بندر کیاشهر استان گیلان قرار دارد .
این پل به طول یک کیلومتر از پارک جنگلی کیاشهر شروع میشود و از وسط تالاب به دریا ختم میشود .
در پارک جنگلی کیاشهر میتوان قایق سواری در نی زار ها و موتور سواری در شن زار را تجربه نمود.
قدم زدن به روی این پل که دور تا دور آن را نیزار و آب پوشانده است مناظر بیاد ماندنی را بوجود می آورد . در محدوده این پل امکانات رفاهی وجود دارد که می توان با خیال راحت در آنجا استراحت کرد .

 

پل چوبی کیاشهر

 

 

69-استخر لاهیجان
استخر لاهیجان به وسعت ۱۷ هکتار و عمقی در حدود ۴ متر در بخش شرقی لاهیجان و در جوار قله‌ ای بنام شیطان کوه قرار واقع شده است که وسط استخر جزیره‌ زیبایی وجود دارد. این استخر به دستور شاه عباس صفوی احداث شده است و در قسمت جزیره آن برای خود قصری عظیم جهت سکونت خود در مواقعی که به لاهیجان می‌آمده، بنا نهاده بود که در حال حاضر هیچ گونه اثری از آن بنا باقی نمانده است. اطراف استخر مکان های رفاهی و فروشگاه های زیادی وجود دارد . نمای کامل استخر از بالای بام سبز لاهیجان قابل رویت میباشد .

 

استخر لاهیجان

 

 

70-ساحل حاجی بکنده
حاجی بکنده یک روستادر شهر خشکبیجار استان گیلان میباشد . این روستا با درختان سر سبز و سواحل بینظیرش سالانه پذیرای مهمانان زیادی میباشد . ساحل حاجی بکنده یکی از سواحل معروف دریای خزر در نزدیکی بندر انزلی است . مسیر منتهی به این ساحل آسفالت و کنار جاده درختان بلند و سبز دیده میشود . کنار ساحل امکانات رفاهی و تفریحی متعددی وجود دارد و به راحتی میتوان یک روز را در آنجا اسکان کرد . اگر به این ساحل سفر کردید از شب های این ساحل غافل نشوید .

 

ساحل حاجی بکنده

 

71-پارک محتشم
پارک محتشک که به پارک شهر معروف است در خیابان حافظ شهرستان رشت قرار دارد. این پارک در مجاورت رودخانه زیبای گوهر رود واقع شده است که زیبایی آن را چند برابر میکند . این پارک در دوره قاجار احداث شده بود . البته قبل از دوران پهلوی این مکان با وسعت چندین برابر یک باغ شخصی و ارثیه دختر اکبرخان بود . در دوران پهلوی این باغ به ازای بدهکاری به تصرف دولت در آمد و به باغ عمومی تبدیل شد . رفته رفته با احداث خیابان و بناهای دیگر از وسعت پارک کاسته شد . در حال حاضر این پارک با داشتن امکانات رفاهی برای کودکان و بزرگسالان یکی از مهم ترین مکان های گردشگری داخل شهر رشت میباشد .

 

پارک محتشم

 

 

72-عمارت کلاه فرنگی
عمارت کلاه فرنگی در پارک محتشم شهرستان رشت استان گیلان واقع شده است . مالک اصلی این عمارت و باغ محتشم اکبر خان بیگلربیگی از حکمرانان قدیمی در گیلان بوده ‌است که پس از فوت این شخص این باغ به دختر او به ارث رسید و باغ در مالکیت همسر و پسرعموی ایشان، صادق خان اکبر محتشم الملک ملقب به سردار معتمد که از مالکین و حکمرانان قدیم گیلان در زمان مشروطیت بود در آمد. و از دوره پهلوی به بعد ورود به باغ و عمارت برای عموم آزاد شد و از این پس باغ محتشم نامگذاری کردند. این اثر در تاریخ ۲۶ آبان ۱۳۷۵ با شمارهٔ ثبت ۱۷۶۴ به‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است .

 

عمارت کلاه فرنگی

 

 

73-آبشار دوقلو گشت رودخان ماسوله
آبشار دوقلو گشت رودخان در ۱۴ کیلومتری شهر فومن و در روستای گشت رودخان استان گیلان قرار دارد .
این آبشار در دل طبیعت در حال سر ریز است و دلیل اینکه به ان آبشار دوقلو میگویند این است که دو دهنه آبشار هم زمان و با فاصله خیلی کم در آنجا وجود دارد . برای رفتن به این مکان باید در دل طبیعت از لابه لای درختان جنگلی مسیری را طی کنید تا برسید .

 

 

دوقلو گشت رودخان ماسوله

 

74-پارک ساحلی آستانه اشرفیه
پارک ساحلی این شهرستان توریستی در کنار رودخانه بزرگ سفید رود واقع شده است .
در این پارک امکانات رفاهی کامل جهت اسکان و تفریح وجود دارد . نقطه مثبت این پارک امکان ماهیگیری در مجاورت پارک است .

 

پارک ساحلی آستانه اشرفیه

 

 

 

10 صنایع دستی استان گیلان

از دیگر محصولات جذاب این استان زیبا می توان به صنایع دستی این منطقه اشاره نمود. مردم هنر دوست و خون گرم استان گیلان یکی از فعال ترین و ماهر ترین افراد در حوزه ی تولید صنایع دستی می باشند.

صنایع دستی گیلان مانند خوراکی های این استان از تنوع و زیبایی های منحصر به فردی برخورد دارند. حصیر بافی، رشتی بافی، نمد مالی، ساختن ظروف چوبی، شال بافی، عروسک بافی، چموش پاپوشی گیلانی، سرامیک و سفال، گلیم و جاجیم، و بافتنی های سنتی از جمله صنایع دستی گیلان می باشند.

به طور کلی در هر گوشه و کنار این استان می توان انواع صنایع دستی گیلان را تهیه و خریداری کرد و این صنایع مختص به نقطه ی خاصی از استان نمی باشد. به عقیده ی بسیاری، بازارهای سنتی و فروشگاه های صنایع دستی گیلان از جاذبه های گردشگری گیلان به شمار می آیند و قدم زدن در بازار های سنتی و محلی این استان، و خرید سوغات و صنایع دستی گیلان فعالیتی لذت بخش و خاطره انگیز است.

 

10 صنایع دستی استان گیلان

 

محبوب ترین صنایع دستی 

1- حصیر بافی از صنایع دستی بومی استان گیلان به حساب می آید. مردم خوش ذوق گیلانی با استفاده از ساقه ی برنج، ساقه ی گیاه مرداب و گیاه کنف، انواع سبد، جعبه، زیر انداز های حصیری، کلاه و انواع ظروف حصیری را می بافند.

 

حصیربافی

 

2- رشتی دوزی از دیگر صنایع دستی گیلان می باشد. این هنر یکی از هنر های کاملا بومی گیلان به شمار می رود. مردم گیلان با استفاده از نخ های ابریشمی رنگی بر روی وسایلی مانند کیف، کفش، لباس، رومیزی و دیگر وسایل، با استفاده از قلاب، طرح های رنگی و زیبایی خلق می کنند.

 

رشته دوزی

 

3- نمد زیر اندازی ساخته شده از پشم می باشد. نمد یک زیر انداز سنتی گیلان می باشد و برای شرایط آب و هوایی گیلان مناسب است اما به علت مقاومت بالا و کیفیت خوب این محصول، در سراسر ایران طرفداران بسیاری دارد.

 

نمد و زیرانداز

 

4- ظروف چوبی و سایر محصولات چوبی از صنایع دستی معروف گیلان می باشد. مردم هنرمند گیلان با استفاده از چوب انواع ظروف و وسایل چوبی را با طرح ها و اشکال مختلف و زیبا می سازند. بسیاری از این ظروف و محصولات چوبی کاربرد های فراوانی در هر خانه ای دارد. معرق کاری، منبت کاری، خراطی و نازک کاری از دیگر صنایع دستی گیلان با استفاده از چوب می باشد.

 

کاسه چوبی

 

5- شال بافی که بیشتر در شهر های الش، شفت، ماسال و روستای ویسرود صورت می گیرد از دیگر صنایع دستی گیلان می باشد. مردم کیلان شال را از پشم در طرح ها و رنگ های مختلف می بافند. این شال ها ضخیم و کرک دار است و برای استفاده در هوای سرد بسیار مناسب می باشند.

 

شال بافی

 

6- عروسک بافی یکی از صنایع دستی بومی استان گیلان می باشد. عروسک های گیلانی طرح های منحصر به فردی دارند و در سراسر ایران به عروسک های بافته شده ی گیلانی شناخته می شوند.

 

عروسک بافی

 

7- چموش پاپوشی گیلانی یک پاپوش سنتی گیلان می باشد. چموش ها از چرم طبیعی ساخته می شوند و با هنر گیلانی تزیین می گردند.

 

چموش

 

8- سرامیک و سفالگری در شهر های سیاهکل، شفت، صومعه سرا و لارسر رواج دارد. ساختن گمج، کوزه، خمره و تنور از جمله محصولاتی است که با استفاده از سفال به صورت لعاب دار و بی لعاب ساخته می شوند.

 

سرامیک و سفالگری

 

9- گلیم و جاجیم از دیگر دست بافته های سنتی گیلان ی باشند. هنوز هم گلیم و جاجیم طرفداران خاص خود را دارد.

 

گلیم و جاجیم

 

10- بافتنی‌های سنتی گیلان از صنایع دستی معروف گیلان است. مردم با استفاده از پشم و ابریشم، انواع جوراب، کلاه، دستکش و لباس های بافتنی دیگر را می بافند. بافتنی های سنتی گیلان مورد پسند و توجه بسیاری از گردشگران از سراسر ایران قرار گرفته است.

 

بافتنی های سنتی گیلان

 

 

 

 

محبوب ترین صنایع دستی استان گیلان

 

معرفی جاذبه های گردشگری گیلان

برچسب ها

پیشنهاد ما

چای سبز قلم لاهیجان 180 گرمی 10%

چای سبز قلم لاهیجان 180 گرمی

57,500 تومان
64,000 تومان
برنج هاشمی معطر 10 کیلویی 4%

برنج هاشمی معطر 10 کیلویی

1,250,000 تومان
1,300,000 تومان
برنج هاشمی معطر 1.5 کیلویی 2%

برنج هاشمی معطر 1.5 کیلویی

196,000 تومان
201,000 تومان
چای سیاه ممتاز بهاره لاهیجان  380 گرمی 12%

چای سیاه ممتاز بهاره لاهیجان 380 گرمی

119,000 تومان
135,000 تومان
نیم دانه هاشمی عطری 10 کیلویی 8%

نیم دانه هاشمی عطری 10 کیلویی

600,000 تومان
650,000 تومان

لیمو عمانی اسلایس 20 گرم

15,000 تومان
برنج صدری عطری 10 کیلویی 3%

برنج صدری عطری 10 کیلویی

1,550,000 تومان
1,600,000 تومان
چای سیاه ممتاز بهاره لاهیجان 280 گرمی 11%

چای سیاه ممتاز بهاره لاهیجان 280 گرمی

89,000 تومان
99,500 تومان
برنج هاشمی دودی 10 کیلویی 4%

برنج هاشمی دودی 10 کیلویی

1,300,000 تومان
1,350,000 تومان
برنج هاشمی دودی 1.5 کیلویی 3%

برنج هاشمی دودی 1.5 کیلویی

196,500 تومان
202,500 تومان

نظرات

    1. پس فندق اشکور کجا رفته بهترین سغات گیلا و گرون ترین