10 غذای مقوی برای کودک

غذای کودک نقش مؤثری در سلامتی او دارد. دوران نوزادی و در پی آن کودکی خشت بنای زندگی یک فرد می‌باشد و هر اتفاق مثبت و منفی که در این دوران رخ دهد بی‌شک می‌تواند در آینده و بر روی زندگی افراد تأثیر داشته باشد. یکی از مهم‌ترین موضوعات که در کودکی باید به آن توجه داشت تغذیه مناسب است.

تغذیه مناسب در برابر سوءتغذیه قرار دارد که امروزه به‌عنوان یک از مشکلات جامعه جهانی به شمار می‌رود و می‌تواند تأثیرات غیرقابل‌جبران بر زندگی کودکان داشته باشد. وقتی صحبت از سوءتغذیه می‌شود تصور عمومی بر این است که کودک به غذای کافی دسترسی نداشته باشد، البته این تصور درست است اما سوءتغذیه تنها به این مورد خاص خلاصه نمی‌شود و کودکی که ویتامین‌ها و مواد غذایی مناسب را دریافت نکند، نیز درخطر سوءتغذیه قرار دارد.

 

برای مثال بعضی از مادران از همان ابتدا برنامه غذای کودک خود را بر مواد غذایی کم اثر استوار می‌کنند که نتیجه این کار نرسیدن مواد غذایی موردنیاز به بدن کودک و درنتیجه بروز سوءتغذیه است.
غذای کودک در تمامی فرهنگ‌ها از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است و به همین دلیل غذاهای متعددی برای کودکان در جوامع مختلف تهیه می‌شود. ما در ادامه این متن قصد داریم 10 غذای مقوی برای کودک را به شما معرفی کنیم.

 

 

شیر یک غذای مقوی برای کودک

 

 

شیر اولین و مهم‌ترین غذای کودک

غذای کودک باید سرشار از ویتامین‌ها و مواد مقوی باشد؛ و این غذا در ضمن مقوی بودن باید ساده باشد. نوزادان تا حداقل یک‌سالگی باید از شیر مادر تغذیه کنند و در غیر این صورت و کمتر از یک سال باید یک منبع غذایی قوی در کنار شیر مادر به آن‌ها داده شود که شیر گاو بهترین گزینه است.

 

در شیر مواد مقوی فراوانی وجود دارند که می‌توانند بدن کودک را تقویت کنند. ازجمله این مواد می‌توان به کلسیم، فسفر، پروتئین‌های مفید و همچنین ویتامین‌های A، B و D اشاره کرد. توصیه می‌شود برای کودکان از شیرهای سالم و پاستوریزه استفاده کنید. اگر از شیر محلی استفاده می‌کنید ابتدا آن را به‌صورت کامل جوشانده و پس از سرد شدن کامل به کودک بدهید. بعضی از کودکان پس از چشیدن طعم بعضی از غذاها در خوردن شیر مقاومت می‌کنند. برای لذیذتر کردن شیر می‌توانید آن را به‌صورت پودینگ یا کاستر تهیه کنید.

 

 

ماهی یک غذای مقوی برای کودک

 

ماهی یکی از انواع دیگر غذای کودک

غذای کودک از میان محصولات دریایی نیز می‌تواند باشد. در میان غذاهای دریایی ماهی از ویتامین‌های زیادی برخوردار است و به‌عنوان یکی از کامل‌ترین غذاها به شمار می‌رود که نقش مؤثری در تأمین ویتامین‌های بدن دارد و پزشکان توصیه دارند تمامی افراد حتی افراد بزرگ‌سالان از این غذا به‌صورت مرتب و هفتگی استفاده کنند. برای تهیه غذای کودک با استفاده از ماهی نیز روش‌های مختلفی وجود دارد.

 

متخصصان تغذیه کودک توصیه دارند که این گروه سنی حداقل هفته‌ای دو بار از ماهی استفاده کنند. ماهی سرشار از ویتامین‌های مختلفی است که آن‌ها نقش مؤثری در درمان بعضی از بیماری‌های کودکان ازجمله آسم، تنبلی چشم و همچنین صرع‌دارند.

ماهی به دو صورت تن و ماهی خام در بازار وجود دارد و به دلیل تردیدهایی که در سلامت ماهی‌های تن وجود دارد توصیه می‌شود تا حد امکان ماهی به‌صورت خانگی و به‌صورت تخصصی به‌عنوان غذای کودک تهیه شود. ماهی‌های مختلفی در بازار وجود دارند که می‌توان از آن‌ها برای کودک غذا تهیه کرد که یکی از بهترین آن‌ها ماهی سالمون هست.

 

 

تهیه غذای کودک با تخم مرغ

 

تخم‌مرغ یکی از کامل‌ترین انواع غذای ها

غذای کودک خوراکی است که باید تا حد امکان آن را از مواد باکیفیت و طبیعی تهیه کرد. به عقیده بسیاری از کارشناسان بهترین غذا بعد از شیر مادر تخم‌مرغ می‌باشد. تخم‌مرغ حدود سیزده ویتامین موردنیاز بدن را در خود جای‌داده و با مصرف یک تخم‌مرغ می‌توان به‌راحتی این ویتامین‌های زیادی را به بدن کودکان تزریق نمود.

از مهم‌ترین موادی که در تخم‌مرغ وجود دارد و برای رشد کودک ضروری هستند می‌توان به آهن، کلسیم، مس، سلنیوم، پروتئین‌ها، اسیدفولیک، کلسترول و ویتامین‌های گروه D، E و همچنین B12 اشاره کرد.

غذای کودک اگر با تخم‌مرغ مخلوط باشد و یا تخم‌مرغ تنها به کودک داده شود باعث انتقال 70 کالری انرژی به بدن کودک می‌شود. بهترین توصیه این است که تخم‌مرغ به‌صورت آب پز تهیه‌شده و به کودکان داده شود. البته بعضی از والدین در مورد دادن زرده تخم‌مرغ به کودکان نگرانی‌هایی دارند، اما تحقیقات نشان داده که تمامی مواد مهم زرده تخم‌مرغ ازجمله چربی‌های اشباع برای سلامت کودکان ضروری می‌باشند و می‌توان با اعتدال در مصرف آن سلامت و رشد مناسب را به کودکان هدیه داد.

 

 

تهیه غذای کودک با سیب زمینی

 

 

تهیه غذای سیب‌زمینی

غذای کودک باید از میان مواد غذایی