راه های از بین بردن حشره برنج (شپشک برنج از چی بدش میاد)

در این مقاله با حشره برنج ,راه های پیشگیری از حشره برنج, راه های از بین بردن شپشک برنج پس از خرید برنج آشنا می شوید حشره برنج با نام علمی Sitophilus oryzae (سیتوفیلوس اوریزائه) و نام عمومی Rice weevil که ما ایرانی ها به آن شپشک و جوجوی برنج می گوییم  طولی به انداره 1 میلی متر و  دارای طول عمر بین 6 الی 8 ماه است. این حشره در هر روز حدود 4 تخم و در کل طول عمر خود به طور میانگین 300 تخم می گذارد.

شپشک برنج دارای دماغ درازی است و رنگ آن مشکی با لکه های کم رنگ قرمز است. حشره برنج از مزرعه وارد برنج شده و در کنار آن باقی می ماند. اما قبل از رشد با چشم غیر مسلح قابل رویت نیست.

برنجبرنج

بعد از اینکه برنج در شرایط مناسب برای رشد شپش یرنج قرار گرفت شروع به رشد و تخم گذاری می کند و شروع به  خوردن دانه های برنج می کنند.

به اندازه نیاز خود برنج خریداری کنید. زمان مناسب برای خرید برنج هر 2 ماه یکبار است اگر برنج تازه تازه خرید شود بسیاری از این مشکلات به وجود نمی آید. در صورتی که متوجه پخش شدن شپشک برنج در خانه  و رختخواب شدید می توانید با استفاده از اسپری حشره کش آن را رفع کنید.

اگر برنج به روش درستی تولید شده باشد بسیار دیرتر حشره خواهد کرد چون در فرایند تولید برنج رطوبت شالی باید به 8 درصد برسد اما این کار زمان و هزینه بیشتری بر میدارد و گاهی در هنگام تولید برخی تولید کنندگان برای تولید محصول با قیمت پایین تر این کار را به درستی اجام نمی دهند. پس هنگام خرید برنج ایرانی از برند معتبری یا فروشگاه اینترنتی گیلان کشت خرید کنید. شما حتی می توانید اقدام به خرید برنج ارزان و استعلام قیمت برنج هاشمی 1402 از گیلان کشت اقدام کنید.

 

 

همه آنچه که باید از کرم برنج بدانید!

در جدول زیر اطلاعات کامل و به طور مختصر ارائه شده است تا بتوانید راهکاری برای از بین بردن شپشک برنج در خانه انجام دهید. با ما همراه باشید.

موضوع اطلاعات شپشک برنج
نام علمی این حشره سیتوفیلوس اوریزائه
روش سنتی رفع کرم برنج؟ استفاده از سیر
راه های دفع شست و شو با ابجوش،تعویض گونی،استفاده از میخک
 این حشره عفونت ایجاد می کند؟ خیر عفونتی ایجاد نمی شود.

بیشتر بخوانید: روغن زیتون برای یبوست


راه های جلوگیری از شپشک برنج

در ادامه مقاله راه های از بین بردن حشره برنج و از بین بردن کرم برنج کامل توضیح خواهیم داد که چگونه از شر شپشک برنج راحت شوید اما قبل از آن پیشنهاد می کنم با راه های راه های پیشگیری از حشره کردن برنج آشنا شوید

1-قراردادن برنج در جای مناسب

اگر برنج در جای مناسبی قرار بگیرد حتی بعد از چند سال حشره نمی کند. اکثرا برنج در فصل تابستان شروع به حشره کردن می کند. چون در تابستان هوا گرم است و هوای گرم برای رشد سوسک برنج بسیار مناسب است. محل مناسب برای برای نگه داری برنج باید دارای 7 ویژگی باشد

 1. گونی های برنج باید روی سطحی بلند تر از سطح زمین ترجیحا روی پالت های پلاستیکی قرار بگیرد؛
 2. تعداد زیادی گونی برنج نباید روی هم قرار بگیرد چون ایجاد گرما می کند و قضا برای رشد حشرات آماده می شود؛
 3. گونی های برنج باید از دیوار 10 سانتی متر حداقل فاصله داشته باشند؛
 4. محل نگه داری گونی برنج باید بدون رطوبت و خشک باشد در آشپزخانه و اتاق هایی که در آن درب حمام قرار دارند مناسب نگه داری برنج نیست؛
 5. محل نگه داری برنج باید در جایی باشد که هوا در آن در جریان باشد یا دراری تهویه هوای قوی باشد فضا های بسته برای نگه داری برنج مناسب نیست؛
 6. فضاهای تاریک مناسب نگه داری برنج نیست برنج باید در جایی نگه داری شود که در ساعاتی از روز نور کافی خورشید در آن بتابد؛
 7. به هیچ عنوان برنج نباید در معرض نور مستقیم آفتاب قرار بگیرد این کار باعث صدمه زدن به برنج می شود؛
 8. گونی های برنج نباید در معرض باد مستقیم کولر قرار بگیرد باد کولر یا حتی باد طبیعی دشمن برنج هستند که باعث خورد شدن دانه های برنج هنگام پخت می شود.

شپشک برنج از چی بدش میاد

2-جداسازی برنج های کهنه از برنج تازه

احتمال رشد شپشک برنج کهنه در چندین برابر برنج های تازه است. برنج کهنه به برنجی می گویند که برای سال زراعی گذشته و یا قدیمی تر باشند و برنج های تازه به برتج هایی میگویند که برای آخرین سال زراعی باشد. هر سال اواسط تابستان برنج برداشت می شود و یال زراعی جدید شروع می شود.

3-شست وشو و ضدعفونی کردن محل نگهداری برنج 

مکان های نگه داری برنج باید هر ساله شستشو شود و در صورت مشاهده هرگونه حشره باید با حشره کش سم پاشی و ضد عفونی گردد. البته بعد از سم پاشی یک تا دو روز از انبار نباید استفاده شود و بعد از آن نیز مجددا شستشو و ضد عفونی گردد. با این کار با خیال آسوده تا یک سال می توانید برنج های خود را با رعایت نکات بالا نگه داری کنید.

4-قراردادن مقداری سیر در محل نگه داری برنج

سوسک برنج نسبت به بوی سیر بسیار حساس است و در جایی که سیر وجود داشته باشد به راحتی نمی تواند رشد کند. برای اینکار چند بوته سیر در لابه لای برنج قرار دهید یا حتی میتوانید آن را درون گونی برنج قرار دهید.


بیشتر بخوانید: روغن زیتون برای مو


 

شپشک برنج از چی بدش میاد ؟

یکی از سوالاتی که اکثر کاربران درگیر آن هستند این است که راه های از بین بردن شپشک برنج چیست؟ کرم برنج از چی بدش میاد؟ و برنج شپشک زده چیکار کنم ؟ در ادامه به تمامی سوالات شما پاسخ داده خواهد شد. با ما همراه باشید

قرار دادن در زیر آفتاب

اگر مقدار کمی برنج داریدکه حشره کرده است می توانید آنرا روی پارچه تمیزی بریزید و زیر آفتاب قرار دهید اما همانطور که قبلا گفتیم آفتاب می تواند باعث ترک دار شدن دانه های برنج شود پس نباید اینکار را چندین بار تکرار کنید. همچنین توجه داشته باشید که هنگامی که برنج را در هوای آزاد روی پارچه پهن می کنید باد تندی نوزد چون باد هم مانند آفتاب می تواند دانه های برنج را ترک دار کند. اگر برنج شما باز هم بعد از قرار دادن زیر آفتاب حشره داشت آن را در هوای آزاد به مدت یک روز قرار دهید تا باقی مانده حشرات هم از برنج خارج شوند.

شستشو با آب جوش

اگر برنجتان پر از حشره سیاه کوچک است هنگام شستن برنج آن را با آب تقریبا جوش بشویید چون آب جوش باعث مرگ حشرات می شوند و روی آب قرار می گیرند به این ترتیب می توانید با آبکشی برنج به راحتی آن را از برنج جدا کنید.

از گیلان کشت تهیه کنید: برنج هاشمی عطری

تعویض گونی های برنج

هنگامی در برنج این حشره سیاه کوچک رشد می کند بر روی گونی برنج تخم گذاری می کنند. پس با یکی از روش های گفته شده حشره برنج را از بین بردید آن برنج را دیگر در گونی قبلی نریزید چون دوباره در آن حشره رشد می کند.

از بین بردن شپشک

استفاده از قرص سیر یا قرص ضد بید

قرص سیر هم یکی از روش های از بین بردن حشره برنج است که اگر مقدار زیادی برنج دارید می توانید از آن استفاده کنید. قرص سیر یا ضد بید را می توانید از داروخانه ها و عطاری ها خرید کنید.

از بین بردن کرم برنج با میخک

میخک می تواند یکی از راه های  از بین بردن کرم برنج بوده که با قرار دادن آن در ظرف یا محل نگهداری برنج، از ورود حشرات به ظرف برنج جلوگیری کرده و حشرات باقی مانده در برنج را از بین برد. روش از بین بردن کرم برنج با میخک می توان به عنوان روش سنتی نیز در نظر گرفت.

پیشنهاد خرید محصول از گیلان کشت: برنج صدری دودی

استفاده از قرص برنج ممنوع

قرص برنج یا فسفید آلومینیوم یک سم بسیار خطرناک است که به عنوان جونده کش تدخینی برای جلوگیری از آفت زدگی برخی محصولات استفاده می شود. قرص برنج در کشور ایران تولید نمی شود و واردات رسمی نیز ندارد و عرضه و فروش آن در تمام داروخانه ها و سم فروشی های سراسر کشور ممنوع اعلام شده است.  حتی استشمام بوی این قرص می تواند کشنده باشد پس فکر استفاده از قرص برنج را از سر خود بیرون کنید. ولی می توانید با استفاده از  نمک برای شپشک برنج می توانید ایت مشکل را رفع نمایید.

نکته پایانی

پیشنهاد ما این است که قبل از اینکه برنج دچار حشره برنج شود به فکر جلوگیری از این کار باشد و در نگه داری پس از خرید برنج در برابر شپشک برنج دقت بیشتری انجام دهید. اگر سوالی در این مورد و راه های از بین بردن شپشک برنج در رختخواب داشتید یا در مورد خرید روغن زیتون و خرید کره بادام زمینی طبیعی می توانید در کامنت فروشگاه اینترنتی گیلان کشت بپرسید خیلی سریع به سوالتان پاسخ خواهیم داد.

برچسب ها

پیشنهاد ما

پکیج صبحانه گیلان کشت 10%

پکیج صبحانه گیلان کشت

447,000 تومان
497,000 تومان

برنج صدری دودی 5 کیلویی

850,000 تومان
عسل آویشن ارگانیک 650 گرم پک 3 عددی 10%

عسل آویشن ارگانیک 650 گرم پک 3 عددی

693,000 تومان
771,000 تومان
برنج قهوه ای 5 کیلویی پک 5 عددی 2%

برنج قهوه ای 5 کیلویی پک 5 عددی

3,437,000 تومان
3,500,000 تومان
چای سیاه بهاره ممتاز پک 3 عددی 10%

چای سیاه بهاره ممتاز پک 3 عددی

931,000 تومان
1,035,000 تومان

برنج صدری معطر 5 کیلویی

750,000 تومان

برنج هاشمی دودی 5 کیلویی

675,000 تومان

برنج صدری عطری 10 کیلویی

1,500,000 تومان

سبوس برنج 280 گرمی

145,000 تومان

عسل آویشن ارگانیک 650 گرم

257,000 تومان

نظرات

  1. سلام ، بهترین روشی که من استفاده کردم و سریع جواب گرفتم استفاده از برگ درخت گردو داخل کیسه برنج بود ، که درجا آفت هارو کشت و فراری داد

   1. ایول.درک قدرت وتاثیر برگ درخت گردو روی حشرات،برای بیشترمردم سخته،باید بچشم ببینید وتجربه کنید.دشمن درجه یک ساس و شپش ومورچه وعقرب وعنکبوت وخلاصه حشراته.حتما دیدید که مورچه ها از درت گردو بالا میرن ومشکلی هم ندارند.پشه ومگس وزنبورهم روی برگ های درخت هستند ولی برگ رو همین که ازدرخت جدا کردید میشه پیف پاف وحشره کش.

 1. سلام.با تشکر از مطالب شما سوالی داشتم
  مدتی است که در منزل ما شپشک های برنج وجود دارد ولی اخیرا حشره های سیاهی شبیه به آنها پیدا شده که مقداری از شپشک ها کوچکتر است، بالدار است، سریعتر حرکت می کند و وقتی آنها را می کشیم،بوی بدی از آنها متصاعد می شود.
  امکان دارد مشخص کنید آنها چه حشره ای هستند و راه مقابله با آنها چیست؟

  1. سلام وقت بخیر
   دوست عزیز حشره های زیادی با این ویژگی هایی که شما فرمودید وجود دارد
   ولی برای از بین بردن این حشرات می توانید از سم های حشره کشی که در داروخانه ها موجود است استفاده کنید

     1. سلام. خونه ما تو رختخواب و رو فرشا پر شده از شپشک برنج و هر سمی زدیم نرفتن.. ینی میمیرن ولی کلا ازبین نمیرن.. کلافه شدیم.. اولها فکر میکردیم مورچه هس ک گاز میگیره.. ولی بعدش دیدیم شپشک برنجه.. ینی هرراهکاری بود انجام دادیم نتیجه ۱۰۰درصدی نگرفتیم. خواهشا راهکار ازبین بردن ۱۰۰درصدی شو بهمون بگید 🥴 ممنون

    1. سلام
     برنج من شپشک داشت اما خیلی ریز بودند و تقریبا قهوه ای ، هنوز مشکی نشده بودند .
     آنرا روی پشت بام بردم و از ساعت دوازده ونیم بمدت چهار ساعت روی یک پارچه تمییز پهن کردم .
     برنج حدود پانزده کیلو بود و بتازگی خریداری کرده بودم . حقیقتش بخاطر کرونا کیلویی نخریدم .
     خلاصه حدود ساعت یک که شپشکها حسابی توی آفتاب گرمشان شد یک بسته نیم کیلویی نمک را روی آن ریخته و هر نیم ساعت بهم زدم . کیسه خودش را هم که پارچه ای دوخته بودم برعس کرده و مقابل آفتاب قرار دارم و پشت آنرا هم بطرف آفتاب برمیگرداندم .
     بهر حال تا بحال که دو بار دو پیاله پاک کردم چیزی ندیدم اما از سیر استفاده نکردم و میخواه سیر تهیه کنم و بعد از پوست کندن آنرا درون کیسه برنج بگذارم . بهر حال کار از محکم کاری عیب پیدا نمیکند .
     بار اول یک پیاله ای که پاک کردم حدود بیست شپشک را بسختی با نوک انگشت له کردم .
     اما دیگر دو کیلو بیشتر برنج نمیخردم چون با جوشاندن ویروس کرونا از بین میرود .

     1. سلام
      روش کار شما درست بوده ، ولی به هیچ وجهی نباید برنج رو تو آفتاب پهن کنید .
      باید این روش در سایه انجام شود .

   1. سلام
    من هر کاری میکنم جوجو برنج زیادتر میشه هم تو هوای ازاد پخش کردم و هم از سیر استفاده کردم هیچ فایده ای نداشت …بیشتر شد ولی کمتر نشد..

   2. سلام
    مدتی زیادی خونه نبودم و وقتی برگشتم برنج که بماند، کل حبوبات خام و آجیل و نسکافه که هنوز بسته بندیش باز نشده پر از شپش برنج و یه مدل سوسک های بالدار قهوه ای رنگ که داخل حبوباتم بودن و سوراخ سوراخ کرده بودن( مخصوصا نخود و لپه ) روبرو شدم.
    حبوبات رو که ریختم بیرون و حشره قهوه ای ها تمام شدن،اما چون وقت نداشتم تو سینی و هوای باز برنج هارو بزارم گذاشتم تو ظرف های ترشی بزرگ که در فرمانی دارن، هر چهارسانتم کلی میخک و دو سانت نمک ریختم اما کماکان بعد چندماه هنوز زنده هستن!
    مدام کابینت هارو میریزم بیرون دوباره میچینم اما از هیچی گذشت نمیکنن!شپش های برنج از ظرف های چهار قفل هم عبور میکنن و حتی کشمش هم دوست دارن
    خسته شدم چکار کنم دیگه؟؟؟؟؟

 2. با سلام
  ممنون از راهنمایی هاتون شما در مورد نگهداری و نگرفتن بید یا شپش برنج مطلب گذاشتین
  در مورد پر شدنش تو خونه مطلبی نزاشتین ممنون میشم راه جلوگیری رو بهمون بگید
  پر شده تو خونه چیکار کنیم سم بزنیم موثر و چه سمی

  1. سلام
   ممنون بابت پیشنهادتون حتما این بخش رو هم به مطلبمون اضافه می کنیم
   برای از بین بردن این حشره ها در منزل می تونید از سم های حشره کش که در داروخانه ها موجود است استفاده کنید

 3. سلام
  بعضی شپشک ها داخل دانه های برنج قرار دارن. و مثل شپشک های آزاد نیستن که راحت بیان روی آب. اونا رو چجوری میشه جدا کرد؟ پره توی برنجام
  باید بریزم دور برنجو؟

  1. سلام
   خیر مشخص که ابن شپشک ها مدت زیادی در برنج شما قرار دارند
   با ریختن برنج در آبکش سایز مناسب که برنج ازشون عبور نکنه و تکان دادن چند بار آبکش بیشترشون از سوراخ های آبکش بیرون میریزند

 4. خدا قوت. ممنون بابت مطلب مفیدتون
  فقط من یه انتقاد دارم. توی یه بخش استفاده از آب جوش رو برای تمیز کردن برنج از حشرات پیشنهاد کردید اما این در حق این مخلوقات بی‌گناه خدا ظلم بزرگیه. تمام مخلوقات برای خداوند عزیز هستن. ما حق داریم حشرات موذی رو بکشیم اما نه با زجر و سوزوندن. خواهش می‌کنم این بخش از مطلبتون رو اصلاح بفرمایید.

  1. با احترام
   وقتی غذاتون رو می پزید : میکروبهای روی غذا نیز می میرند !! آنها را هم بخوریم ؟!! یا دلمون واسشون بسوزه ؟!
   وقتی گوسفند رو بدون بی حسی سر می برید : اون هم زجر کش میشه . اون رو چیکار کنیم ؟!
   سبزی رو که میکنیم و می بریم و می پزیم و میخوریم : اون هم میمیره دیکه ! نخوریمش ؟!
   چه راه حلی دارید؟
   اینجوری خلق شده ایم دیگه

  2. خاموش کن چراغ روشنفکریت کورمون کرد, شما همینطور با حشراتش مصرف کن حالشو ببر .حشره های خونتونم نکش تا حسابی حالتو جا بیارن بفهمی جریان چیه! این همه ادم دارن کشته میشن به خاطر بیماری که باعثشون همین حشرات هستن بعدا چرت و پرت اینجا تلاوت میکنی؟ شپش روشنفکر

  3. ای خداکنه توخونه شمارخنه کنه اونوقت میفهمی اینجورحشرات چه آزاری دارد بقدری اعصاب منوبهم ریختن هرکاری کردم بیشترمیشه کم نمیشه به چشمم میخوره بافندک آتیش میزنم تانسل شون روبردارم همین😡

 5. خدا قوت. ممنون بابت مطلب مفیدتون
  فقط من یه انتقاد دارم. توی یه بخش استفاده از آب جوش رو برای تمیز کردن برنج از حشرات پیشنهاد کردید اما این در حق این مخلوقات بی‌گناه خدا ظلم بزرگیه. تمام مخلوقات برای خداوند عزیز هستن. ما حق داریم حشرات موذی رو بکشیم اما نه با زجر و سوزوندن. خواهش می‌کنم این بخش از مطلبتون رو اصلاح بفرمایید.

  1. درودبرشما
   بلاسرتون نیومده حتمانمیدونیدچه اعصاب خوردکنیه هرچی نظافت وشستشومیکنی پاک سازی میکنی بیشترمیشن که کم نمیشن روبدنم که احساس میکنم دقیقا مثل پشه کورگازمیگیرن عصبی میشم بافندک میسوزونم نمیدونم چه گناهی کردم که خدااین بلاروتوخونم نازل کرده همین .

  2. درودبرشما
   بلاسرتون نیومده حتمانمیدونیدچه اعصاب خوردکنیه هرچی نظافت وشستشومیکنی پاک سازی میکنی بیشترمیشن که کم نمیشن روبدنم که احساس میکنم دقیقا مثل پشه کورگازمیگیرن عصبی میشم بافندک میسوزونم نمیدونم چه گناهی کردم که خدااین بلاروتوخونم نازل کرده همین .

  1. سلام میتوانید از برگ های گردوی در پارچه ای تمیز و نازک بگذارید و لای برنج ‌یا کیسه برنج قرار دهید
   باعث میشه شپشک نکنه و سالم بمونه
   من امتحان کردم خیلی خوبه

 6. سلام ممنون از مطلب خوبتون فقط میشه بگین کجا و چجوری سم حشره کش بزنیم؟ به کیسه های برنج بزنیم؟ سم ها به صورت اسپری هستن؟ میشه کامل توضیح بدین
  ممنون میشم

 7. سلام
  من داخل برنج يه سري دونه هاي سياه ديدم نصف برنج هستن كه پوست داره با فشار پوستش جدا ميشه و وقتي برش ميزنم داخلش كرمي رنگه اينا چيه؟
  ميشه راهنمايي كنين

  1. سلام
   متاسفانه حشره برنج طولانی مدت تو برنجتون وجود داره تبدیل به کرم شده .
   لطفا جهت راهنمایی و مشاوره با کارشناسان ما در تماس باشید .
   09906644500

 8. سلام، این حشرات مقاومتر از این حرفا هستن، یک روش میگم اما درست انجام بشه تا برنج آلوده نشه، خب یک ظرف بزرگ احتیاج دارید مثل یک لگن بزرگ حمام برنج رو با گونی داخلش بزارید درش رو هم باز نکنید یا داخل همین کیسه پارچه ای ها بریزید بعد بزارید داخل لگن، حالا یک ظرف بردارید مثل کاسه یکبار مصرف یا چیزی شبیه اون داخلش مقداری دستمال کاغذی بزارید و یک سم که خریداری کردین رو توش بریزین و کاسه رو داخل همون لگن یا ظرف بزرگ بزارید تا گاز سم بتونه متصاعد بشه و بعد روی لگن رو با سلفون کاملا ببندید که گاز سمی توش بمونه یک هفته تا ۱۰ روز صبر کنید تا همه حشرات از بین برن بعدش با آبکش ریز حشرات و برنجها رو از هم جدا کنید، توجه کنید که به هیچ عنوان مایع سم با دست و برنجها تماس پیدا نکنه و فقط با گازش کار حاصل بشه، برای نگهداری بعدش از داروخونه قرص برنج بگیرید یک دونه رو داخل قوطی کبریت بندازید و داخل یه پارچه مثل کیسه ببندید و درون کیسه قرار بدید.

  1. سلام
   برنج رو به هیچ وجه نباید در آفتاب قرار بدید.
   لطفا جهت از بین بردن حشره ، برنج را به دور از نور مستقیم خورشید روی پارچه پهن نمایید و به ازای هر 20 کیلو حدودا 300 گرم نمک بپاشید و بعد از 20 دقیقه برنج را جمع کنید .
   جهت هرگونه سوال با شماره 09906644500 تماس حاصل فرمایید .

 9. سلام، لطفاجولب بدیذ، برنج من شپش زده بود نمک ریختم و کمی پودر حشره کش زدم داخل برنج اگه برنجو بشورم و بپزم بخوریم ممکنه اتفاقی بیقته؟؟

 10. سلام دو سه ساله برنج قهوه ای دو گونی خریدم و فقط کمی استفاده کردیم ظاهر برنج چیزی نشده و بو عطرش همونه آیا خراب شده نمیشه استفاده کرد یا نه

 11. سلام وقت بخیر 🌹
  برنج من شپشک زده بود هرکار کردم از بین نمیرفتن، یه پارچه مشکی پهن کردم و برنجا رو چند ساعت جلو ٱفتاب پهن کردم
  شپشک ها کامل از بین رفتن ولی متأسفانه برنج بوی بدی گرفته، احتمالا بخاطر آفتاب باشه، زمان پخت هم اصلا خوب درنمیاد، هیچ راهی نداره بوی برنج خوب شه؟

 12. میدونم شاید بعضی ها موافق حرفم نباشن ولی تنها راه ریشه کن کردن آفت برنج قرص برنجه البته اگر بطور صحیح واصولی و با دقت کامل ازش استفاده بشه متاسفانه استفاده از این سم برای خودکشی که مرگ فوق العاده دردناکی روهم به همراه داره باعث شده استفاده از این سم ممنوع اعلان بشه وگرنه سالها سال این سم فوق العاده موثر نه تنها برای ریشه کن کردن آفت برنج بلکه برای تمام آفات حبوبات بطور گسترده ای استفاده میشد.

 13. سلام
  خواستم تجربه شخصی خودم رو در این مورد بازگو کنم تا شاید مفید واقع بشه،
  سال گذشته برنج زیادی تهیه کرده بودم که متاسفانه بعداز چند ماه دچار شپشک برنج شد آن هم به میزان خیلی زیاد، راه‌های مختلفی را امتحان کردم اما تنها این روش برای من پاسخ داد،
  تو حیاط در محلی سایه روی میز سفره پهن کردم و روی سفره را پر از برگهای درخت گردو که تازه کنده و شسته بودم کردم، و بعد برنج‌ها را روی برگها ریختم و گذاشتم چند ساعتی بمونه، باور کنید بعد از چند ساعت حتی یک دونه بید یا شپشک باقی نمانده بود،
  موقع برگرداندن برنج‌ها داخل گونی جدید هم در زیر و وسط و بالای برنج‌ها هم چند تا دونه برگ گردو قرار دادم و به این ترتیب تا پایان مصرف برنج‌ها هیچ خبری از شپشک و بید و غیره نبود.
  امیدوارم واگویی این تجربه برایتان مفید بوده باشد
  🌻🌻🌻

 14. سلام
  ما گونی زیادی برنج داریم که پر شده از شپشک سم میزنیم نمیرن سیر می‌گذاریم نمیرن ریختیمشون توی سینی و گذاشتیم توی حیاط تا هوا بخوره ولی خیلی زیادن و الان از دیوار کشیدن بالا و وارد خونه شدن و هر جا رو نگاه کنی شپشک و بیشتر روی دیوار هستن و تعداد کمی روی فرش و موکت برای از بین بردنشون باید چیکار کنیم؟

 15. سلام
  بهترین روش همون یخچال هست
  من جا میوه ای رو خارج کردم و سه تا گونی رو جا کردم بعد از چند رو ز همشون سعی داشتن بیان بیرون که کف یخچال مرده بودند. اما برای جمع آوری شپشک از منزل بنظرم استفاده از یک دستگاه حشره کش برقی تارپادام ضروری باشه که علاوه بر اون باقی حشرات رو هم از بین می بره. اما نمیدونم قرار دادن برنج برای مدت طولانی در یخچال مشکلی داره یا نه؟ مثلا 2 یا 3 ماه؟

 16. سلام من تازه یک ماهه که صد کیلو برنج خریدم و حالا گونیها رو باز کردم و دیدم پر از شپشکه، کاملا بالغ شدن و تخم گذاری کردن، پهنشون کردم پشتبوم و الک کردم و در گونی جدید ریختم و لاش سیر هم ریختم اما فکر نمیکنم با این روشا کامل دفع بشن، آیا فریزر بزارم کلا تخمشون هم از بین میره ؟ نشاسته برنج آسیب زیادی میبینه توی سرما؟ منظورم میشه استفاده کرد بعدش؟

  1. سلام وقت بخیر
   فریز کردن برنج کار بسیار اشتباهی هستش.
   برنج در سرمای زیاد بند بر میداره و در موقع پخت شفته میشه.
   بهتره به روش هایی که در مقاله گفتیم عمل بشه.

 17. خدا لعنت کنه اونایی رو که اقتصاد مملکت رو به شکلی مدیریت کردن که ملت باید توی خونه هاشون خوراکی انبار کنن واسه روزگار قحطی، به زمین گرم بخورید انشاالله