راه های از بین بردن حشره برنج (شپشک برنج از چی بدش میاد)

در این مقاله با حشره برنج ,راه های پیشگیری از حشره برنج, راه های از بین بردن شپشک برنج پس از خرید برنج آشنا می شوید حشره برنج با نام علمی Sitophilus oryzae (سیتوفیلوس اوریزائه) و نام عمومی Rice weevil که ما ایرانی ها به آن شپشک و جوجوی برنج می گوییم  طولی به انداره 1 میلی متر و  دارای طول عمر بین 6 الی 8 ماه است. این حشره در هر روز حدود 4 تخم و در کل طول عمر خود به طور میانگین 300 تخم می گذارد.

شپشک برنج دارای دماغ درازی است و رنگ آن مشکی با لکه های کم رنگ قرمز است. حشره برنج از مزرعه وارد برنج شده و در کنار آن باقی می ماند. اما قبل از رشد با چشم غیر مسلح قابل رویت نیست.

بعد از اینکه برنج در شرایط مناسب برای رشد شپش یرنج قرار گرفت شروع به رشد و تخم گذاری می کند و شروع به  خوردن دانه های برنج می کنند.

به اندازه نیاز خود برنج خریداری کنید. زمان مناسب برای خرید برنج هر 2 ماه یکبار است اگر برنج تازه تازه خرید شود بسیاری از این مشکلات به وجود نمی آید. در صورتی که متوجه پخش شدن شپشک برنج در خانه  و رختخواب شدید می توانید با استفاده از اسپری حشره کش آن را رفع کنید.

اگر برنج به روش درستی تولید شده باشد بسیار دیرتر حشره خواهد کرد چون در فرایند تولید برنج رطوبت شالی باید به 8 درصد برسد اما این کار زمان و هزینه بیشتری بر میدارد و گاهی در هنگام تولید برخی تولید کنندگان برای تولید محصول با قیمت پایین تر این کار را به درستی اجام نمی دهند. پس هنگام خرید برنج ایرانی از برند معتبری یا فروشگاه اینترنتی گیلان کشت خرید کنید.

همه آنچه که باید از کرم برنج بدانید!

در جدول زیر اطلاعات کامل و به طور مختصر ارائه شده است تا بتوانید راهکاری برای از بین بردن شپشک برنج در خانه انجام دهید. با ما همراه باشید.

موضوعاطلاعات شپشک برنج
نام علمی این حشرهسیتوفیلوس اوریزائه
روش سنتی رفع کرم برنج؟استفاده از سیر
راه های دفعشست و شو با ابجوش،تعویض گونی،استفاده از میخک
 این حشره عفونت ایجاد می کند؟خیر عفونتی ایجاد نمی شود.

 

راه های جلوگیری از شپشک برنج

در ادامه مقاله راه های از بین بردن حشره برنج و از بین بردن کرم برنج کامل توضیح خواهیم داد که چگونه از شر شپشک برنج راحت شوید اما قبل از آن پیشنهاد می کنم با راه های راه های پیشگیری از حشره کردن برنج آشنا شوید

1-قراردادن برنج در جای مناسب

اگر برنج در جای مناسبی قرار بگیرد حتی بعد از چند سال حشره نمی کند. اکثرا برنج در فصل تابستان شروع به حشره کردن می کند. چون در تابستان هوا گرم است و هوای گرم برای رشد سوسک برنج بسیار مناسب است. محل مناسب برای برای نگه داری برنج باید دارای 7 ویژگی باشد

 1. گونی های برنج باید روی سطحی بلند تر از سطح زمین ترجیحا روی پالت های پلاستیکی قرار بگیرد؛
 2. تعداد زیادی گونی برنج نباید روی هم قرار بگیرد چون ایجاد گرما می کند و قضا برای رشد حشرات آماده می شود؛
 3. گونی های برنج باید از دیوار 10 سانتی متر حداقل فاصله داشته باشند؛
 4. محل نگه داری گونی برنج باید بدون رطوبت و خشک باشد در آشپزخانه و اتاق هایی که در آن درب حمام قرار دارند مناسب نگه داری برنج نیست؛
 5. محل نگه داری برنج باید در جایی باشد که هوا در آن در جریان باشد یا دراری تهویه هوای قوی باشد فضا های بسته برای نگه داری برنج مناسب نیست؛
 6. فضاهای تاریک مناسب نگه داری برنج نیست برنج باید در جایی نگه داری شود که در ساعاتی از روز نور کافی خورشید در آن بتابد؛
 7. به هیچ عنوان برنج نباید در معرض نور مستقیم آفتاب قرار بگیرد این کار باعث صدمه زدن به برنج می شود؛
 8. گونی های برنج نباید در معرض باد مستقیم کولر قرار بگیرد باد کولر یا حتی باد طبیعی دشمن برنج هستند که باعث خورد شدن دانه های برنج هنگام پخت می شود.

شپشک برنج از چی بدش میاد

2-جداسازی برنج های کهنه از برنج تازه

احتمال رشد شپشک برنج کهنه در چندین برابر برنج های تازه است. برنج کهنه به برنجی می گویند که برای سال زراعی گذشته و یا قدیمی تر باشند و برنج های تازه به برتج هایی میگویند که برای آخرین سال زراعی باشد. هر سال اواسط تابستان برنج برداشت می شود و یال زراعی جدید شروع می شود.

3-شست وشو و ضدعفونی کردن محل نگهداری برنج 

مکان های نگه داری برنج باید هر ساله شستشو شود و در صورت مشاهده هرگونه حشره باید با حشره کش سم پاشی و ضد عفونی گردد. البته بعد از سم پاشی یک تا دو روز از انبار نباید استفاده شود و بعد از آن نیز مجددا شستشو و ضد عفونی گردد. با این کار با خیال آسوده تا یک سال می توانید برنج های خود را با رعایت نکات بالا نگه داری کنید.

4-قراردادن مقداری سیر (Garlic) در محل نگه داری برنج

سوسک برنج نسبت به بوی سیر بسیار حساس است و در جایی که سیر وجود داشته باشد به راحتی نمی تواند رشد کند. برای اینکار چند بوته سیر در لابه لای برنج قرار دهید یا حتی میتوانید آن را درون گونی برنج قرار دهید.

شپشک برنج از چی بدش میاد ؟

یکی از سوالاتی که اکثر کاربران درگیر آن هستند این است که راه های از بین بردن شپشک برنج چیست؟ کرم برنج از چی بدش میاد؟ و برنج شپشک زده چیکار کنم ؟ در ادامه به تمامی سوالات شما پاسخ داده خواهد شد. با ما همراه باشید

قرار دادن در زیر آفتاب

اگر مقدار کمی برنج داریدکه حشره کرده است می توانید آنرا روی پارچه تمیزی بریزید و زیر آفتاب قرار دهید اما همانطور که قبلا گفتیم آفتاب می تواند باعث ترک دار شدن دانه های برنج شود پس نباید اینکار را چندین بار تکرار کنید. همچنین توجه داشته باشید که هنگامی که برنج را در هوای آزاد روی پارچه پهن می کنید باد تندی نوزد چون باد هم مانند آفتاب می تواند دانه های برنج را ترک دار کند. اگر برنج شما باز هم بعد از قرار دادن زیر آفتاب حشره داشت آن را در هوای آزاد به مدت یک روز قرار دهید تا باقی مانده حشرات هم از برنج خارج شوند.

شستشو با آب جوش

اگر برنجتان پر از حشره سیاه کوچک است هنگام شستن برنج آن را با آب تقریبا جوش بشویید چون آب جوش باعث مرگ حشرات می شوند و روی آب قرار می گیرند به این ترتیب می توانید با آبکشی برنج به راحتی آن را از برنج جدا کنید.

تعویض گونی های برنج

هنگامی در برنج این حشره سیاه کوچک رشد می کند بر روی گونی برنج تخم گذاری می کنند. پس با یکی از روش های گفته شده حشره برنج را از بین بردید آن برنج را دیگر در گونی قبلی نریزید چون دوباره در آن حشره رشد می کند.

از بین بردن شپشک

استفاده از قرص سیر یا قرص ضد بید

قرص سیر هم یکی از روش های از بین بردن حشره برنج است که اگر مقدار زیادی برنج دارید می توانید از آن استفاده کنید. قرص سیر یا ضد بید را می توانید از داروخانه ها و عطاری ها خرید کنید.

از بین بردن کرم برنج با میخک

میخک می تواند یکی از راه های  از بین بردن کرم برنج بوده که با قرار دادن آن در ظرف یا محل نگهداری برنج، از ورود حشرات به ظرف برنج جلوگیری کرده و حشرات باقی مانده در برنج را از بین برد. روش از بین بردن کرم برنج با میخک می توان به عنوان روش سنتی نیز در نظر گرفت.

استفاده از قرص برنج ممنوع

قرص برنج یا فسفید آلومینیوم یک سم بسیار خطرناک است که به عنوان جونده کش تدخینی برای جلوگیری از آفت زدگی برخی محصولات استفاده می شود. قرص برنج در کشور ایران تولید نمی شود و واردات رسمی نیز ندارد و عرضه و فروش آن در تمام داروخانه ها و سم فروشی های سراسر کشور ممنوع اعلام شده است.  حتی استشمام بوی این قرص می تواند کشنده باشد پس فکر استفاده از قرص برنج را از سر خود بیرون کنید. ولی می توانید با استفاده از  نمک برای شپشک برنج می توانید ایت مشکل را رفع نمایید.

نکته پایانی

پیشنهاد ما این است که قبل از اینکه برنج دچار حشره برنج شود به فکر جلوگیری از این کار باشد و در نگه داری پس از خرید برنج در برابر شپشک برنج دقت بیشتری انجام دهید. اگر سوالی در این مورد و راه های از بین بردن شپشک برنج در رختخواب داشتید می توانید در کامنت فروشگاه اینترنتی گیلان کشت بپرسید خیلی سریع به سوالتان پاسخ خواهیم داد.

پیشنهاد ما

برنج صدری عطری 1.5 کیلویی 2%

برنج صدری عطری 1.5 کیلویی

302,000 تومان
307,000 تومان
برنج شکسته هاشمی عطری 10 کیلویی 6%

برنج شکسته هاشمی عطری 10 کیلویی

800,000 تومان
850,000 تومان
برنج صدری عطری 5 کیلویی 2%

برنج صدری عطری 5 کیلویی

975,000 تومان
990,000 تومان
روغن زیتون فرابکر رودبار 1 لیتری 4%

روغن زیتون فرابکر رودبار 1 لیتری

380,000 تومان
395,000 تومان
بادام زمینی آستانه اشرفیه 250 گرمی 3%

بادام زمینی آستانه اشرفیه 250 گرمی

45,000 تومان
46,400 تومان
عسل آویشن ارگانیک 650 گرم 3%

عسل آویشن ارگانیک 650 گرم

249,000 تومان
257,000 تومان
زیتون سبز بی هسته ویژه رودبار 700 گرمی 3%

زیتون سبز بی هسته ویژه رودبار 700 گرمی

149,000 تومان
153,700 تومان
کره بادام زمینی ارگانیک 500 گرمی 7%

کره بادام زمینی ارگانیک 500 گرمی

70,000 تومان
75,000 تومان
چای سبز قلم لاهیجان 280 گرمی 3%

چای سبز قلم لاهیجان 280 گرمی

53,500 تومان
55,000 تومان
برنج هاشمی عطری 10 کیلویی 4%

برنج هاشمی عطری 10 کیلویی

1,300,000 تومان
1,350,000 تومان

نظرات

  1. سلام ، بهترین روشی که من استفاده کردم و سریع جواب گرفتم استفاده از برگ درخت گردو داخل کیسه برنج بود ، که درجا آفت هارو کشت و فراری داد

   1. ایول.درک قدرت وتاثیر برگ درخت گردو روی حشرات،برای بیشترمردم سخته،باید بچشم ببینید وتجربه کنید.دشمن درجه یک ساس و شپش ومورچه وعقرب وعنکبوت وخلاصه حشراته.حتما دیدید که مورچه ها از درت گردو بالا میرن ومشکلی هم ندارند.پشه ومگس وزنبورهم روی برگ های درخت هستند ولی برگ رو همین که ازدرخت جدا کردید میشه پیف پاف وحشره کش.

   2. یعنی واقعا پوست درخت گردو جواب میده ، پوست درخت باید خشک باشه؟؟ خب اگه خشک باشه که تو برنج پودر میشه

  2. همشو امتحان کردم جواب نداد.
   فقط فریزر و خلاص…
   برنجو ۲۴ ساعت بذارید تو فریزر

 1. من مقدار زیادی برنج دارم که پر از جوجه شده باید چیکار کنم

  1. در مقاله بالا روش های از بین بردن حشره برنج را توضیح دادیم

  2. من خیلی خیلی برنج دارم هم کرم داره هم سوسک ریز که اندازه مورچه هست چکار باید بکنم کمکم کنید لطفا

 2. سلام.با تشکر از مطالب شما سوالی داشتم
  مدتی است که در منزل ما شپشک های برنج وجود دارد ولی اخیرا حشره های سیاهی شبیه به آنها پیدا شده که مقداری از شپشک ها کوچکتر است، بالدار است، سریعتر حرکت می کند و وقتی آنها را می کشیم،بوی بدی از آنها متصاعد می شود.
  امکان دارد مشخص کنید آنها چه حشره ای هستند و راه مقابله با آنها چیست؟

  1. سلام وقت بخیر
   دوست عزیز حشره های زیادی با این ویژگی هایی که شما فرمودید وجود دارد
   ولی برای از بین بردن این حشرات می توانید از سم های حشره کشی که در داروخانه ها موجود است استفاده کنید

     1. سلام. خونه ما تو رختخواب و رو فرشا پر شده از شپشک برنج و هر سمی زدیم نرفتن.. ینی میمیرن ولی کلا ازبین نمیرن.. کلافه شدیم.. اولها فکر میکردیم مورچه هس ک گاز میگیره.. ولی بعدش دیدیم شپشک برنجه.. ینی هرراهکاری بود انجام دادیم نتیجه ۱۰۰درصدی نگرفتیم. خواهشا راهکار ازبین بردن ۱۰۰درصدی شو بهمون بگید 🥴 ممنون

   1. من هر کاری میکنم جوجو برنج زیادتر میشه هم تو هوای ازاد پخش کردم و هم از سیر استفاده کردم هیچ فایده ای نداشت …بیشتر شد ولی کمتر نشد..

    1. سلام
     برنج من شپشک داشت اما خیلی ریز بودند و تقریبا قهوه ای ، هنوز مشکی نشده بودند .
     آنرا روی پشت بام بردم و از ساعت دوازده ونیم بمدت چهار ساعت روی یک پارچه تمییز پهن کردم .
     برنج حدود پانزده کیلو بود و بتازگی خریداری کرده بودم . حقیقتش بخاطر کرونا کیلویی نخریدم .
     خلاصه حدود ساعت یک که شپشکها حسابی توی آفتاب گرمشان شد یک بسته نیم کیلویی نمک را روی آن ریخته و هر نیم ساعت بهم زدم . کیسه خودش را هم که پارچه ای دوخته بودم برعس کرده و مقابل آفتاب قرار دارم و پشت آنرا هم بطرف آفتاب برمیگرداندم .
     بهر حال تا بحال که دو بار دو پیاله پاک کردم چیزی ندیدم اما از سیر استفاده نکردم و میخواه سیر تهیه کنم و بعد از پوست کندن آنرا درون کیسه برنج بگذارم . بهر حال کار از محکم کاری عیب پیدا نمیکند .
     بار اول یک پیاله ای که پاک کردم حدود بیست شپشک را بسختی با نوک انگشت له کردم .
     اما دیگر دو کیلو بیشتر برنج نمیخردم چون با جوشاندن ویروس کرونا از بین میرود .

     1. سلام
      روش کار شما درست بوده ، ولی به هیچ وجهی نباید برنج رو تو آفتاب پهن کنید .
      باید این روش در سایه انجام شود .

   2. سلام
    من هر کاری میکنم جوجو برنج زیادتر میشه هم تو هوای ازاد پخش کردم و هم از سیر استفاده کردم هیچ فایده ای نداشت …بیشتر شد ولی کمتر نشد..

    1. سلام
     لطفا با شماره 09906644500 تماس حاصل فرمایید تا همکاران ما نکات لازم را به شما توضیح دهند .

   3. سلام
    مدتی زیادی خونه نبودم و وقتی برگشتم برنج که بماند، کل حبوبات خام و آجیل و نسکافه که هنوز بسته بندیش باز نشده پر از شپش برنج و یه مدل سوسک های بالدار قهوه ای رنگ که داخل حبوباتم بودن و سوراخ سوراخ کرده بودن( مخصوصا نخود و لپه ) روبرو شدم.
    حبوبات رو که ریختم بیرون و حشره قهوه ای ها تمام شدن،اما چون وقت نداشتم تو سینی و هوای باز برنج هارو بزارم گذاشتم تو ظرف های ترشی بزرگ که در فرمانی دارن، هر چهارسانتم کلی میخک و دو سانت نمک ریختم اما کماکان بعد چندماه هنوز زنده هستن!
    مدام کابینت هارو میریزم بیرون دوباره میچینم اما از هیچی گذشت نمیکنن!شپش های برنج از ظرف های چهار قفل هم عبور میکنن و حتی کشمش هم دوست دارن
    خسته شدم چکار کنم دیگه؟؟؟؟؟

    1. سلام ببخشید چیشد اخر؟مشکلتون حل شد؟چیکار کردید تا درست شه؟

 3. ممنون از اطلاعاتی که در اختیارمون گذاشتید. حشره های برنج تو خونه ام پر شده. همه جا هستن. چکار کنم؟

  1. سلام
   بزرگوارید, میتونید از سم حشره کش های موجود در داروخانه ها استفاده کنید

 4. با سلام
  ممنون از راهنمایی هاتون شما در مورد نگهداری و نگرفتن بید یا شپش برنج مطلب گذاشتین
  در مورد پر شدنش تو خونه مطلبی نزاشتین ممنون میشم راه جلوگیری رو بهمون بگید
  پر شده تو خونه چیکار کنیم سم بزنیم موثر و چه سمی

  1. سلام
   ممنون بابت پیشنهادتون حتما این بخش رو هم به مطلبمون اضافه می کنیم
   برای از بین بردن این حشره ها در منزل می تونید از سم های حشره کش که در داروخانه ها موجود است استفاده کنید

 5. سلام
  بعضی شپشک ها داخل دانه های برنج قرار دارن. و مثل شپشک های آزاد نیستن که راحت بیان روی آب. اونا رو چجوری میشه جدا کرد؟ پره توی برنجام
  باید بریزم دور برنجو؟

  1. سلام
   خیر مشخص که ابن شپشک ها مدت زیادی در برنج شما قرار دارند
   با ریختن برنج در آبکش سایز مناسب که برنج ازشون عبور نکنه و تکان دادن چند بار آبکش بیشترشون از سوراخ های آبکش بیرون میریزند

 6. خدا قوت. ممنون بابت مطلب مفیدتون
  فقط من یه انتقاد دارم. توی یه بخش استفاده از آب جوش رو برای تمیز کردن برنج از حشرات پیشنهاد کردید اما این در حق این مخلوقات بی‌گناه خدا ظلم بزرگیه. تمام مخلوقات برای خداوند عزیز هستن. ما حق داریم حشرات موذی رو بکشیم اما نه با زجر و سوزوندن. خواهش می‌کنم این بخش از مطلبتون رو اصلاح بفرمایید.

  1. با احترام
   وقتی غذاتون رو می پزید : میکروبهای روی غذا نیز می میرند !! آنها را هم بخوریم ؟!! یا دلمون واسشون بسوزه ؟!
   وقتی گوسفند رو بدون بی حسی سر می برید : اون هم زجر کش میشه . اون رو چیکار کنیم ؟!
   سبزی رو که میکنیم و می بریم و می پزیم و میخوریم : اون هم میمیره دیکه ! نخوریمش ؟!
   چه راه حلی دارید؟
   اینجوری خلق شده ایم دیگه

  2. خاموش کن چراغ روشنفکریت کورمون کرد, شما همینطور با حشراتش مصرف کن حالشو ببر .حشره های خونتونم نکش تا حسابی حالتو جا بیارن بفهمی جریان چیه! این همه ادم دارن کشته میشن به خاطر بیماری که باعثشون همین حشرات هستن بعدا چرت و پرت اینجا تلاوت میکنی؟ شپش روشنفکر

  3. ای خداکنه توخونه شمارخنه کنه اونوقت میفهمی اینجورحشرات چه آزاری دارد بقدری اعصاب منوبهم ریختن هرکاری کردم بیشترمیشه کم نمیشه به چشمم میخوره بافندک آتیش میزنم تانسل شون روبردارم همین😡

 7. خدا قوت. ممنون بابت مطلب مفیدتون
  فقط من یه انتقاد دارم. توی یه بخش استفاده از آب جوش رو برای تمیز کردن برنج از حشرات پیشنهاد کردید اما این در حق این مخلوقات بی‌گناه خدا ظلم بزرگیه. تمام مخلوقات برای خداوند عزیز هستن. ما حق داریم حشرات موذی رو بکشیم اما نه با زجر و سوزوندن. خواهش می‌کنم این بخش از مطلبتون رو اصلاح بفرمایید.

  1. سلام
   ممنون از همراهی شما
   بله حق با شماست حتما اصلاح میشه .

   1. ولی ب نظر من هرچی باعث آزار میشه با هر نحوی باید حذف بشه چه سوزاندن و چه هر روشی..

  2. بنده خدا شما معلوم شد چی گفتی؟ بکشیم آخر یا نکشیم…
   کشتن مگه فرق داره.

  3. من میشنم اون حشراتو بدون کشتن جدا میکتم میزارم داخل ظرف ، تدرس بفرست برات بفرستم که نوش جان کنی

  4. درودبرشما
   بلاسرتون نیومده حتمانمیدونیدچه اعصاب خوردکنیه هرچی نظافت وشستشومیکنی پاک سازی میکنی بیشترمیشن که کم نمیشن روبدنم که احساس میکنم دقیقا مثل پشه کورگازمیگیرن عصبی میشم بافندک میسوزونم نمیدونم چه گناهی کردم که خدااین بلاروتوخونم نازل کرده همین .

  5. درودبرشما
   بلاسرتون نیومده حتمانمیدونیدچه اعصاب خوردکنیه هرچی نظافت وشستشومیکنی پاک سازی میکنی بیشترمیشن که کم نمیشن روبدنم که احساس میکنم دقیقا مثل پشه کورگازمیگیرن عصبی میشم بافندک میسوزونم نمیدونم چه گناهی کردم که خدااین بلاروتوخونم نازل کرده همین .

  6. درودبرشما
   هرموجودی ازارداشته باشه بایدنابودش کردحالابه هرمدل وروش .

 8. سلام جلوی منزل ما زمین برنج کاری هست و پشه های زمین واقعا ازار دهنده هستند ایا راه حلی برای این مشکل هست

  1. سلام میتوانید از برگ های گردوی در پارچه ای تمیز و نازک بگذارید و لای برنج ‌یا کیسه برنج قرار دهید
   باعث میشه شپشک نکنه و سالم بمونه
   من امتحان کردم خیلی خوبه

 9. سلام ممنون از مطلب خوبتون فقط میشه بگین کجا و چجوری سم حشره کش بزنیم؟ به کیسه های برنج بزنیم؟ سم ها به صورت اسپری هستن؟ میشه کامل توضیح بدین
  ممنون میشم

  1. سلام وقت بخیر
   سپاس از مهر و محبتتون
   خیر به هیچ وجه به برنج اسپری حشره کش نزنید .
   فقط اطراف گونی رو اسپری پاشی کنید .

 10. سلام
  من داخل برنج يه سري دونه هاي سياه ديدم نصف برنج هستن كه پوست داره با فشار پوستش جدا ميشه و وقتي برش ميزنم داخلش كرمي رنگه اينا چيه؟
  ميشه راهنمايي كنين

  1. سلام
   متاسفانه حشره برنج طولانی مدت تو برنجتون وجود داره تبدیل به کرم شده .
   لطفا جهت راهنمایی و مشاوره با کارشناسان ما در تماس باشید .
   09906644500

 11. سلام پروانه های زنده ای که تو ی برنجم هست رو با همین روشها از بین ببرم؟

 12. سلام، این حشرات مقاومتر از این حرفا هستن، یک روش میگم اما درست انجام بشه تا برنج آلوده نشه، خب یک ظرف بزرگ احتیاج دارید مثل یک لگن بزرگ حمام برنج رو با گونی داخلش بزارید درش رو هم باز نکنید یا داخل همین کیسه پارچه ای ها بریزید بعد بزارید داخل لگن، حالا یک ظرف بردارید مثل کاسه یکبار مصرف یا چیزی شبیه اون داخلش مقداری دستمال کاغذی بزارید و یک سم که خریداری کردین رو توش بریزین و کاسه رو داخل همون لگن یا ظرف بزرگ بزارید تا گاز سم بتونه متصاعد بشه و بعد روی لگن رو با سلفون کاملا ببندید که گاز سمی توش بمونه یک هفته تا ۱۰ روز صبر کنید تا همه حشرات از بین برن بعدش با آبکش ریز حشرات و برنجها رو از هم جدا کنید، توجه کنید که به هیچ عنوان مایع سم با دست و برنجها تماس پیدا نکنه و فقط با گازش کار حاصل بشه، برای نگهداری بعدش از داروخونه قرص برنج بگیرید یک دونه رو داخل قوطی کبریت بندازید و داخل یه پارچه مثل کیسه ببندید و درون کیسه قرار بدید.

 13. سلام برنج من پر از کرم های ریز و همرنگ برنج شده . محیطی برای پهن کردن تو آفتاب رو ندارم . چیکار کنم کرم ها کلا از بین برن ؟

  1. سلام
   برنج رو به هیچ وجه نباید در آفتاب قرار بدید.
   لطفا جهت از بین بردن حشره ، برنج را به دور از نور مستقیم خورشید روی پارچه پهن نمایید و به ازای هر 20 کیلو حدودا 300 گرم نمک بپاشید و بعد از 20 دقیقه برنج را جمع کنید .
   جهت هرگونه سوال با شماره 09906644500 تماس حاصل فرمایید .

   1. خبر داری همش برا خانما شماره میزاری که ازت راهنمایی بگیرن بدبخت اقایونو با یه جواب ساده رد میکنی 😂😂😂

    1. قطعا اینطور نیست دوست گرامی.
     09906644500 خانم توانا پاسخگوی همه مشتری های عزیز هستند.

   1. برنجم تازه شروع کرده ب شپشک زدن اگه داخل جا برنجیم سیر و نمک بریزم خود بخود حشرات میمیرند یا باید برنج رو رو پارچه پهن کنم؟

 14. سلام، لطفاجولب بدیذ، برنج من شپش زده بود نمک ریختم و کمی پودر حشره کش زدم داخل برنج اگه برنجو بشورم و بپزم بخوریم ممکنه اتفاقی بیقته؟؟

  1. سلام رویا خانم عزیز
   نمک ریختید مشکلی نداره اما چون پودر حشره کش ریختید دیگه برنجتون دیگه قابل استفاده نیست

 15. سلام دو سه ساله برنج قهوه ای دو گونی خریدم و فقط کمی استفاده کردیم ظاهر برنج چیزی نشده و بو عطرش همونه آیا خراب شده نمیشه استفاده کرد یا نه

 16. سلام برنج من تازه شروع کرده ب حشره زدن.لطفا راهنماییم کنید چجوری زود رفعش کنم؟

 17. سلام وقت بخیر 🌹
  برنج من شپشک زده بود هرکار کردم از بین نمیرفتن، یه پارچه مشکی پهن کردم و برنجا رو چند ساعت جلو ٱفتاب پهن کردم
  شپشک ها کامل از بین رفتن ولی متأسفانه برنج بوی بدی گرفته، احتمالا بخاطر آفتاب باشه، زمان پخت هم اصلا خوب درنمیاد، هیچ راهی نداره بوی برنج خوب شه؟

  1. سلام
   به هپچ وجهی برنج نباید جلوی آفتاب باشد .
   متاسفانه برنج شما خورد شده .

 18. سلام، به نظر من هیچ چیزی بهتر از قرص برنج نیست البته با احتیاط فراوان